Ako mať svoje peniaze pod kontrolou a zbytočne neutrácať? Toto odporúča odborníčka

Dievča s peniazmi.

A ako narábaš s peniazmi ty? Zdroj: Getty Images

#Peniaze hýbu svetom v každom veku. Výnimkou nie je ani mladá generácia. Odborníčka ti poradí, čo môžeš zmeniť a ako s nimi hospodáriť efektívnejšie.

Mysli na to, ako zrealizovať svoje plány

Vraj mladých ľudí peniaze nezaujímajú? Obyčajný mýtus. „Dnešní tínedžeri sa aktívne zaujímajú a majú potrebu rozumieť financiám. Navyše majú lepší prístup k informáciám ako predchádzajúce generácie. Banky aj preto ponúkajú tejto vekovej kategórii rôzne možnosti bankových produktov, služieb a aplikácií, vďaka ktorým sa môžu naučiť rozumne hospodáriť,“ začala svoje rozprávanie Katarína Vatrtová, vedúca oddelenia pre bežné účty a transakcie vo VÚB banke.

Taktiež nie je ani pravidlom, že súčasná mladá generácia žije iba v prítomnom okamihu, a teda nemyslí na budúcnosť. „Je to individuálne podľa možností a priorít. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že mladá generácia myslí na svoju budúcnosť a tomu prispôsobuje aj svoje finančné správanie, aby svoje plány neskôr vedela zrealizovať,“ dodala.

Trendom sú aplikácie, ale aj ekológia

Mladí ľudia sú veľmi otvorení novým technológiám. „Veľmi často ich využívajú a súvisí to aj s bankovými službami. Mladí sú takmer neustále online, preto sa im hodia bankové mobilné aplikácie či platby mobilom. Oslovujú ich aj témy týkajúce sa životného prostredia a ekológie. Banky sa preto snažia v tejto oblasti napredovať – mať napríklad virtuálne a ekologické platobné karty, ale aj možnosť zmerať si uhlíkovú stopu svojich nákupov,“ priblížila Katarína Vatrtová z VÚB banky.

K zlepšeniu finančnej gramotnosti prispela svojím spôsobom aj pandémia. „Počas nej sme boli prakticky všetci nepriamo nútení častejšie využívať nakupovanie na internete a online platby platobnou kartou. Najmä mladá generácia sa tomuto spôsobu fungovania rýchlo prispôsobila a považuje ho za absolútne normálny,“ prezradila. 

VÚB banka.
Zdroj: VÚB banka.

Čo odporúča expertka mladej generácii?

Mladá generácia je podľa Kataríny Vatrtovej z VÚB banky náchylná odkladať si peniaze hlavne na krátkodobé ciele, napríklad na nový mobil, výlety s kamarátmi, alebo aj na dlhodobé ciele, ako je štúdium v zahraničí či auto.

„Tento ich smer treba len ďalej podporovať a edukovať ich, aby si odkladali – či už na sporiaci účet po malých sumách, alebo po zvážení si môžu začať odkladať aj vo forme pravidelného investovania – investičného sporenia. Bežný účet spolu so sporiacim účtom vo VÚB banke si mladí ľudia a študenti môžu zriadiť online bez potreby návštevy pobočky a môžu k nemu získať až 60 eur ako bonus,“ potvrdila.

A ako mať svoje peniaze pod kontrolou a zbytočne neutrácať? „Najjednoduchšie, čo môže každý mladý spraviť, je otvoriť si sporiaci účet. Nemusí byť len jeden, môže ich byť viacero. Vo VÚB banke si môže zriadiť v rámci svojho účtu bezplatne až päť sporiacich účtov a nastaviť si trvalý príkaz. Sporiace účty je možné si premenovať podľa účelu sporenia. Oplatí sa odložiť si každý mesiac hoci len pár eur.“

Získaj za svoj nový účet odmenu až 60 eur

Založiť si študentský účet vo VÚB banke je veľmi jednoduché. Urobiť tak môžeš cez internet doslova za pár minút a bez rodičov. Ak si starší ako 15 rokov, stačí si iba stiahnuť apku a dostať k tomu môžeš až 60 eur. Prvých 30 eur získaš za otvorenie účtu online, ak budeš mať zároveň uložených aspoň 50 eur na sporiacom účte. Zostať tam však musia až do ďalšieho mesiaca.

Ďalších 30 eur je tvojich, ak počas kampane uskutočníš platby cez Google Pay alebo Apple Pay v celkovej hodnote aspoň 50 eur. Pozor, šancu získať ich máš už len do konca júna. Ušetriť tak môžeš nielen svoj čas, ale aj kopu papiera. Svoj účet vo VÚB banke môžeš mať navyše až do tridsiatky úplne zadarmo, po splnení podmienok.

Viac o študentskom účte s odmenou až 60 eur

Advertoriál pripravený v spolupráci s VÚB.

Marketingová komunikácia spoločnosti VÚB, a.s. S investovaním do podielových fondov je spojené aj riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať, alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Viac informácií o produkte, jeho zložení, rizikách spojených s investovaním a aspektoch udržateľnosti, vrátane dokumentov, ktoré by ste mali zvážiť pred prijatím konečného investičného rozhodnutia (najmä Dokument s kľúčovými informáciami, Predajný prospekt, Štatút, Zodpovedné investovanie), nájdete na www.vub.sk a/alebo www.eurizoncapital.com/sk a na všetkých predajných miestach VÚB, a.s.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame