Panické ataky a stavy úzkosti sú nepozvaným hosťom pre mnohých z nás: Ako ich rozoznať a ako proti nim bojovať?

úzkosť

Ak tento stav zažíva niekto z tvojho okolia, objím ho, chyť za ruku a ubezpeč ho, že mu nič nehrozí (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

#Ak zažívaš podozrivo častý smútok, tlak na hrudi bez príčiny, si prehnane nervózny, či nedokážeš dodržiavať zdravý spánkový režim, mal by si venovať viac času svojej psychike. Je totiž veľmi pravdepodobné, že trpíš úzkosťou alebo panickými atakmi. Nie je to hanba – úzkostným poruchami trpí približne 10 percent populácie. Ako proti tomu bojovať?

Úzkosť alebo generalizovaná úzkostná porucha

Prejavuje sa psychicky, ale aj fyzicky. Búšenie srdca, závraty, zvieranie hrdla, nervozita, potreba utiecť zo svojho tela. Človek trpiaci touto poruchou prežíva nepretržité úzkosti, ktoré sú niekedy na ústupe, inokedy zasa zosilnejú. A spolu s nimi silnejú aj telesné a duševné príznaky.

Sprievodným javom sú aj negatívne myšlienky, či prehnaný strach. Kľúčom je sa snažiť zmeniť myslenie, k čomu ti môže pomôcť odborný terapeut alebo psychológ.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Feath Wellness (@feathwellness)

Panické ataky

Panika sa prejavuje inak než úzkosť – rozdiel určite spoznáš. Panický záchvat príde nekontrolovane, bez akéhokoľvek varovania. Človek, ktorý toto prežíva, je v šoku, jeho telo je pripravené k obrane a úteku pred nebezpečenstvom, ktoré reálne neexistuje.

Tento stav sprevádza silné búšenie srdca, zvierajúci pocit na hrudi, sťažené dýchanie… V extrémnom prípade môžeš dostať kŕče do končatín, a mať pocit, že si ochrnul. Panický atak si mnohí často zamieňajú s infarktom. Telesne ti však nemôže nijak ublížiť. Ak sa ti to prihodilo po prvý raz, je dobré zájsť k lekárovi, ktorý vylúči fyzickú príčinu.

Pre telo je tento stav mimoriadne vyčerpávajúci. Na rozdiel od úzkosti vzniká bez príčiny, a odznieť môže za pár minút, ale aj o niekoľko hodín. Zvýšené riziko výskytu je najmä u klaustrofobikov – preplnená MHD, stiesnená miestnosť bez okien…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najčastejšie výhovorky, ktoré používaš sám pred sebou, aby si nešiel cvičiť: Nájdeš sa aspoň v jednej z nich?

Čo je na tom najhoršie?

Človek trpiaci jednou z týchto porúch žije v neustálom strachu, pretože nevie, kedy sa to znovu vráti. Je tak veľmi ťažké proti tomu bojovať. Strach a stres sú výživným prostredím pre ďalšie úzkosti a ataky, a teda jedinca uzatvorí do začarovaného kruhu.

Je to teda také závažné, aj keď vieš, že to o chvíľu pominie? Áno. Predovšetkým ak to zažívaš denne. Neliečené ataky sa môžu rozvinúť aj do depresie, preto je dôležité svoj problém čo najskôr identifikovať a riešiť s odborníkom.

 Prvá pomoc

Ak teba, alebo niekoho v tvojom okolí, postihne panický atak, môžeš urobiť pár krokov. Ak sa dá, zastav všetko čo robíš, skús spomaliť dych a sústrediť sa na dýchanie. Medzi výdychmi a nádychmi nachvíľu zadrž dych a snaž sa predĺžiť dychový cyklus. Dobrým pomocníkom je aj mobilná appka Nepanikár.

Ak tento stav zažíva niekto z tvojho okolia, objím ho, chyť za ruku a ubezpeč ho, že mu nič nehrozí. Zachovaj pokoj a hlavne nijak nespochybňuj to, čo si prežíva! Pomôžu mu prísť na iné myšlienky – plánuj s ním scenáre toho, čo budete robiť (spolu alebo samostatne) po odznení tohto stavu.

V prípade, že sa cítiš bezmocný, skús si priznať problém a poradiť sa s odborníkom. Je to najväčší krok, ktorým sa môžeš priblížiť k uzdraveniu a opätovnému šťastiu. Ak sa hanbíš vyhľadať pomoc osobne, existujú rôzne anonymné linky, ktoré sa zaoberajú duševným zdravím.

 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Elle
Odporúčame