Chyby robíme všetci, a stále dookola: Prečo je pre nás tak ťažké poučiť sa zo svojich omylov a nerobiť ich opakovane?

Chyby robí každý.

Väčšina chýb, ktoré v živote urobíš, sa dá napraviť, a nezopakovať (Zdroj: Freepik/garetsvisual)

#Nedokážeš povedať nie, aj keď vieš, že to nedopadne dobre? Robíš chyby v súkromí, v škole, v práci… A čo tvoj vzťah? Že škoda slov? Stále sa pýtaš, čo robíš zle, prečo sa ti to deje… Prečo sa ti neustále opakujú situácie, ktoré si prežil? Je naozaj náročné vystúpiť z bludného kruhu, ale nie je to nemožné!

Svoju chybu pomenuj

Učiť sa na vlastných chybách je ľahko povedať, no ťažšie žiť. Hoci sa zdá, že by to mal byť najjednoduchší spôsob, často to tak nie je. U ostatných presne vieš, čo a ako by mali urobiť nabudúce inak, no pri sebe nie si schopný dostatočnej objektivity. Vlastne, sám nevieš, čo je zlé, a čo je potrebné do budúcna zmeniť…

Ak ti najbližšie niečo dopadne inak, než si praješ, skús situáciu zhmotniť. Vezmi si pero a papier, pomenuj si čo je zlé, ako to dopadlo, a najmä to, čo tejto situácií predchádzalo. Ak sa ti podarí identifikovať svoj nedostatok, si na najlepšej ceste k tomu, aby si ho viac krát neopakoval. Pretože ak vieš, čoho alebo koho sa máš vyvarovať, pôjde ti to ľahšie!

Iba ty, nie oni…

Ako druhý bod je dôležité si priznať, že do kolotoču chýb ťa nezaťahujú ostatní. Možno ti tvoje ego nedovoľuje pripustiť si, že nie všetko čo robíš, je správne. Ak si opätovne hľadáš partnera, ktorý sa k tebe správa neznesiteľne, ak pri práci volíš opakovane zlý postup… Za tým sa ukrývaš len ty a tvoje rozhodnutia.

Ak však žiješ s myšlienkou, že všetko robíš správne, nehľadaj výhovorky pred svojím okolím. Áno, je ťažké vziať svoj roztrieštený život do rúk a pozrieť sa naň bez ružových okuliarov. Priznaj si, že nie ostatní, ale ty si ten, čo robí chyby, a musí veci robiť nabudúce inak.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Modrý pondelok ako najdepresívnejší deň v roku: Môže dnes tvoju náladu ovplyvniť výpočet podľa vzorca?

Nemaj strach robiť chyby!

Nikto nemá rád chyby, a každý sa ich obáva. Od detstva vieme, že to, čo nasleduje po chybe nie je zrovna príjemné. Staré známe pravidlo – „Za chyby sa platí“. Ale tiež sa hovorí, že sa nimi učíme…

Ak chyby prestaneš vnímať ako vec, ktorej je nutné sa báť, pohneš sa ďalej. Chyby z našich životov, žiaľ, nikdy nezmiznú. Budú sa objavovať nové a nové, a je len na nás, ako ich budeme vnímať.

Budeš ich brať ako prekážky, o ktoré zakopneš a spadneš o stupienok nižšie, alebo ich vezmeš ako výzvu, za ktorou sa môžeš šplhať nahor za svojím cieľom? Je dobré, ak chybu nevnímaš ako koniec sveta, ale zároveň ich ani nebagatelizuješ.

 

Väčšina chýb, ktoré v živote urobíš, sa dá napraviť, a nezopakovať. A pokiaľ si toto uvedomíš, si na tej správnej ceste!

 


Zdroj: Elle
Odporúčame