Adidas prinesie tenisky, aké tu ešte neboli: Športový gigant sa nimi rozhodol zmeniť svet

Adidas Futurecraft.Loop (Foto: Seesame/Adidas)

#Už v roku 2015 predstavil športový gigant Adidas svojú prvú koncepciu tenisiek z recyklovaného morského plastu. To bol však iba začiatok cesty v boji proti plastovému odpadu, keďže táto pôvodne nemecká značka prichádza po rokoch výskumu so zaujímavou novinkou. V roku 2019 sa tak Adidas zaviazal vyrobiť 11 miliónov párov tenisiek v spolupráci s organizáciou Parley, ktorá zachytáva plastový odpad, napríklad na plážach alebo v sieťach. A v ďalších rokoch sa sneakerheads dočakajú plne recyklovateľných tenisiek z morského plastu.

Prevziať zodpovednosť

Projekt FUTURECRAFT.LOOP má vraj zmeniť budúcnosť behu i sveta k lepšiemu. „FUTURECRAFT.LOOP je naša prvá bežecká teniska, ktorá je vyrobená tak, aby bola vyrobená znova. Je to vyhlásenie nášho zámeru prevziať zodpovednosť za celý životný cyklus nášho produktu; dôkaz, že môžeme vytvoriť vysoko výkonné bežecké tenisky, ktoré nemusíte po rokoch odhodiť do koša,“ hovorí Eric Liedtke, člen predstavenstva Adidasu.

Zo starých nové

Športová obuv zvyčajne zahŕňa komplexné materiálové zmesi a lepenie komponentov – výsledkom je potom teniska, ktorá sa dá iba recyklovať. Po takmer desaťročnom výskume a vývoji spolu s vedúcimi partnermi v oblasti vývoja materiálov, výroby a recyklácie v Ázii, Európe a Severnej Amerike, našiel Adidas spôsob, ako tento proces zmeniť.

Tenisky FUTURECRAFT.LOOP sú od začiatku vyrábané z jedeného typu materiálu a bez lepidla. Každá časť tenisky je vyrobená zo 100% opakovane využiteľného TPU (Termoplastického polyuretánu). Akonáhle sa tenisky dostanú do poslednej fázy svojho prvého životného cyklu a vrátia sa do Adidas, budú umyté, rozomleté a roztavené do materiálu, ktorý sa použije na výrobu komponentov a častí nového páru tenisiek. A to s nulovým odpadom.

Už o dva roky

Z prvej generácie tenisiek FUTURECRAFT.LOOP bolo v rámci globálneho beta programu vyrobených 200 kusov. Tie boli rozdané popredným médiám a influencerom, ktorých adidas vyzval, aby tenisky používali, testovali a vrátili späť spolu so spätnou väzbou. Ich postrehy výrobca využije pri tvorbe plnohodnotného modelu tenisiek, ktoré by mali prísť do obchodov v období jar/leto 2021.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame