NÁZOR Daj knihám šancu: To, čo sa v nich deje, nezachytí žiaden film

Photo by Raj Eiamworakul on Unsplash

#Od detstva som milovala vôňu kníh. Počnúc prvým dreveným leporelom, končiac viaczväzkovými románmi, od ktorých som sa nevedela odtrhnúť. Aj teraz, v dospelosti patrím medzi zarytých knihomoľov. A som presvedčená o tom, že čítanie každému z nás pomôže značne rozšíriť obzory. Síce mnohé knihy sa dočkali filmového spracovania, ale tie nechávajú takmer nulový priestor našej fantázii. A kniha je kniha.

Mám známych, ktorí tvrdia, že čítanie je nuda. Vraj si radšej počkajú, kým to bude v kine. Ale pre mňa čítanie znamená oveľa viac, než zabíjanie času. Doma mám stoh obľúbených kníh, v kabelke zas čítačku, do ktorej sa zmestia stovky elektronických kníh. A tak si vždy môžem vybrať to, na čo mám chuť.  Čítanie má zmysel. A nielen pre šprtov.

Zlepšíš si slovnú zásobu

Ak budeš pravidelne čítať aj niečo iné, než príspevky na webe či akciové letáky, čoskoro zistíš, ako sa ti skvele rozširuje slovná zásoba. Je jedno či máš 15 rokov alebo 40.

Začneš používať cudzie slová a budeš prekvapený, že slovo „pekný“ má množstvo zaujímavých synoným. A nielen to. Čítanie je výborným spôsobom, ktorým sa dá naučiť pravopis. Budeš vedieť, že v slove „výťah“ sa mäkké „í“ akosi nehodí. Prečítané slovíčka sa ti skôr zafixujú do pamäte čo je len pre tvoje dobro.

Photo by NeONBRAND on Unsplash

Vycibríš si fantáziu

Gramatika je fajn, ale to najkrajšie na knihách pre mňa je to, že si môžem predstavovať samotný dej. Môžem dať reálnu podobu hlavným hrdinom, na chvíľu si odletieť na výlet do inej dimenzie, pritom vonku môže duť severák. Pre mňa bol jednou z najfascinujúcejších kníh román Parfum. Príbeh vraha od Patricka Süskinda. Dovtedy som netušila, koľko odtieňov môže mať vôňa. Tento román mi to ukázal.

No naspäť k detstvu. Ako som rástla, periodicky som sa zamilovávala do rôznych hrdinov. Najprv to bol Gilbert Blythe z Anny zo Zeleného domu, neskôr Kapitán Siniša z Gričskej čarodejnice. A malo to čaro. Čítanie vo mne prebudilo aj chuť písať, dávať to, čo mi prebieha mysľou, na papier. Vďaka tomu som si poradila s akýmkoľvek slohom.

Zistíš, čo to je vlastne koncentrácia a pozornosť

Poznáš ten pocit, keď sa nevieš odtrhnúť od dobrej knihy a na spánok ti ostane len pár hodín času? Pri čítaní knihy, ktorá stojí za to, si skutočne zlepšíš koncentráciu. Tak sa ponoríš do deja, že zabudneš na všetko ostatné. Na spánok, na smäd či iné potreby, pretože si úplne sústredený na to, čo sa bude diať s tvojou obľúbenou postavou. Koncentráciu, ktorú si vypestuješ pri čítaní, môžeš využiť aj pri práci a štúdiu. A to určite stojí za to.

pixabay.com

Rozšíriš si obzory

A to nenásilným spôsobom. Skrz knihy sa môžeš čo-to naučiť o veciach, o ktorých si doposiaľ nemal ani poňatia. Len si dávaj pozor, aby si si vyberal skutočne kvalitnú literatúru. Sacharínové braky ti ukážu vzťahy, ktoré sú na míle vzdialené od reality. A zbytočne ti znížia IQ. Keď však budeš hľadať, určite nájdeš knižné klenoty. Stačí aj jedna takáto kniha, aby si zistil/a, že čítanie rozhodne nie je zbytočnosť.

Odporúčame