Minulý rok prišlo o život 120 novinárov: Poznáte však tie najkontroverznejšie vraždy v histórii?

Vražda

Novinárov zniesli zo sveta podivnými spôsobmi (Zdroj: GettyImages)

#Ubehlo už 6 rokov, odkedy Slovenskom otriasla vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Aj napriek opatreniam, či už na Slovensku, v Európe alebo krajinách celého sveta, sa novinárom nedokáže zabezpečiť stopercentná ochrana.

Medzinárodná federácia novinárov (IFJ) uviedla, že len v minulom roku bolo počas výkonu práce zabitých 120 novinárov. My sme sa pozreli na niektoré z najkontroverznejších celosvetových prípadov vrážd žurnalistov za posledné desaťročie:

Vražda v priamom prenose

V roku 2015 zastrelili dvoch novinárov v priamom prenose. Pred siedmou hodinou ráno sa v Monete v štáte Virginia reportérka Alison Parkerová so svojím kameramanom Adamom Wardom pripravovali na interview pri príležitosti 50. výročia vybudovania jazera Smith Mountain Lake.

Kto len mohol tušiť, že rozhovor o rozvoji turistického ruchu s výkonnou riaditeľkou miestnej obchodnej komory sa skončí tak tragicky?

Dvaja mŕtvi na mieste

Uprostred rozhovoru došlo k streľbe, no kamera naďalej vysielala naživo. Zachytila tak nielen to, ako tri obete padli k zemi, ale aj samotného páchateľa, hoci len na zlomok sekundy. Vo vysielaní odznelo celkovo 15 výstrelov. Prvý bol namierený na 24-ročnú Alison, nasledoval 27-ročný Adam a napokon aj respondentka Vicki Gardnererová. Obaja novinári podľahli zraneniam ešte pred príchodom polície, Vicki zachránila operácia v nemocnici.

Šokujúce odhalenie

Najšokujúcejší fakt ale odhalili práve kolegovia zosnulých novinárov. Pri analyzovaní tohto mrazivého videa spoznali strelca. Bol ním ich bývalý kolega Vester Lee Flanagan, ktorého prepustili na základe sťažností kolegov. Vzbudzoval v nich strach, mnohým sa rôzne vyhrážal a bol agresívny.

Ukázalo sa, že Vester streľbu plánoval, priznal sa k nej o niekoľko hodín neskôr prostredníctvom videa na Facebooku. Dôvodom jeho krutého činu bol vraj fakt, že Alison a Adam s ním odmietli pracovať. Krátko po jeho zverejnení Vester pri policajnej naháňačke s autom havaroval a sám sa zastrelil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KRIMI PRÍPADY Pili ľudskú krv a vydávali sa za upírov: Ohavné, čo spravili rodičom!

Netrvalo dlho a vražedné video zaplavilo sociálne siete. Alisonin otec sa snažil bojovať proti jeho šíreniu, no neúspešne. Ešte aj dnes tak môžu rodiny zosnulých kedykoľvek naraziť na zábery vraždy ich blízkych.

Záber na kameru, ktorú v pozadí drží muž
Natáčanie sa zmenilo na masaker (Zdroj:Laura Lee Moreau/Unsplash)

Naporcioval ju ako kus mäsa

,,Ešte stále žijem, ale ideme ku dnu! Milujem ťa!!!!!! Zobral so sebou kávu a keksy.“

To bola posledná správa Kim Wallovej pre jej priateľa. Švédska novinárka precestovala celý svet, písala o rôznych kontroverzných témach a paradoxom je, že sa jej stala osudnou ,,nevinná“ reportáž neďaleko domova. Písala článok o vynálezcovi Petrovi Madsenovi, ktorý svojpomocne zostrojil ponorku Nautilus. Kim mala na nej s vynálezcom dohodnutú plavbu, z ktorej sa však už nikdy nevrátila.

V roku 2017 sa v Kodani strhlo šialenstvo po tom, čo bolo nahlásené zmiznutie súkromnej ponorky a jej dvoch členov posádky. Ponorka sa onedlho našla, no klesala ku dnu po údajných technických problémoch a zachránil sa z nej len Peter Madsen. Toho zadržala polícia vzhľadom na stále nezvestnú novinárku.

Objavené torzo

Najprv tvrdil, že ju už pred niekoľkými hodinami vyložil v prístave neďaleko reštaurácie jej priateľa. To ale vyvrátili záznamy kamier z prístavu. Prišiel teda s druhou verziou, že Kim zomrela nešťastnou náhodou, keď na ňu spadol 70-kilový poklop ponorky.

Vyšetrovatelia v ponorke našli stopy krvi, no žiadnu novinárku. Neskôr vyplavilo Baltské more na pobrežie bezhlavé ženské torzo, ktoré podľa testov DNA patrilo Kim Wallovej. Navyše bol k nemu pripevnený kus kovu, ktorý fungoval ako záťaž.

Neskôr sa pri neúnavnom pátraní potápačov našli aj ďalšie časti jej tela. Vynálezca sa napokon priznal, že telo 30-ročnej novinárky rozštvrtil a hodil do mora. Bol odsúdený na doživotie a ukázalo sa, že táto chladnokrvná vražda mala aj sexuálny podtón.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KRIMI PRÍPADY Pili ľudskú krv a vydávali sa za upírov: Ohavné, čo spravili rodičom!

Atentát s nastraženou bombou

Prvá vražda novinárky na Malte v roku 2017 otriasla celým stredomorským ostrovom. Okolie dediny Bidnija aj doslovne. Explózia spôsobená nastraženou bombou v aute novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej vymrštila jej vozidlo spolu s ňou z cesty do neďalekého poľa.

53-ročná Daphne bola ostrou kritičkou premiéra Muscata a venovala sa investigatíve najmä v oblasti korupcie. Na vlastnej webovej stránke publikovala články s touto tematikou a práve vďaka nim čelila až 40 žalobám za ohováranie. Umlčal ju atentát, kvôli ktorému sa konal súdny proces až o päť rokov neskôr.

Objednávateľ vraždy na slobode

Na súde vtedy došlo k dramatickému zvratu, keď sa dvaja podozriví, George Degiorgio a Alfred Degiorgio, priznali k úkladnej vražde, teda odpáleniu bomby s úmyslom zabiť. Priznanie už nemohlo vyvolať väčší šok vzhľadom na fakt, že podozriví až do tohto momentu odmietali spolupracovať a priznať vinu. Zatiaľ čo si spolu s komplicom Vincentom Muscatom odpykávajú trest vo väzení, objednávateľ vraždy doposiaľ odsúdený nie je.

Znásilnená reportérka

Bulharská investigatívna novinárka Viktorija Marinovová bola už vo svojich 30 rokoch majiteľkou televízie a jej reportáže sa týkali hlavne korupcie. Nebolo to inak ani v poslednom príspevku, v ktorom prešetrovala možné zneužitie eurofondov. Keď polícia našla jej telo, prešetrovala aj motív spojený s jej povolaním, no okolnosti vraždy ponúkali aj možnosť, že Viktorija bola len náhodnou obeťou.

Úspešnú novinárku našli v roku 2017 mŕtvu a obnaženú v kríkoch bulharského mesta Ruse. Vyšetrovatelia potvrdili, že bola znásilnená, páchateľ ju neskôr udrel do hlavy, no pravou príčinou smrti bolo až zadusenie.

Mohla za to novinárkina práca?

Len 21-ročného podozrivého Severina Krasimirova zadržali v Nemecku a vo svojej výpovedi poprel úmysel vraždiť. Tvrdil, že bol pod silným vplyvom alkoholu a drog, a spomína si, že sa v parku začal hádať s akousi neznámou ženou. To vyústilo úderom do tváre a následným strčením do kríkov.

Keď sa však Severin postavil pred regionálny súd v Ruse, vinu priznal a súd ho poslal do väzby na 30 rokov. Nešlo teda o čin motivovaný novinárkinou prácou, no zo sveta sa aj napriek tomu ozývali búrlivé reakcie.

Smrť lovca mafie

V roku 2021 zasiahla Holandsko zničujúca správa. Špička investigatívnej žurnalistiky, 63-ročný Peter R. de Vries, bol postrelený v Amsterdame po odvysielaní svojej pravidelnej televíznej šou. Zraneniam podľahol o 9 dní nato obklopený svojimi blízkymi.

Novinár svoj život zasvätil boju proti kriminalite, dokonca pomáhal polícii pri riešení významných prípadov. Bol to zároveň uznávaný autor románu Únos Freddyho Heinekena, ktorý bol neskôr adaptovaný do filmovej podoby.

Rozhodne súd tento rok?

Počas svojej kariéry neraz čelil vyhrážkam smrti a v minulosti využil policajnú ochranu, no tentokrát ju odmietol a zrejme sa mu to stalo osudným. Na diaľnici pri Haagu do hodiny od streľby polícia zatkla dvoch podozrivých, Holanďana Delana G. a Poliaka Kamila E. V ich aute sa našla vražedná zbraň aj mobil s inkriminujúcimi správami.

Neskôr bolo v tomto prípade obžalovaných ďalších sdem ľudí. Všetci deviati počas súdu zaryto mlčali alebo popreli vinu. Prípad do dnešného dňa nie je uzavretý a vynesenie rozsudku sa očakáva v júni tohto roka.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, SITA
Odporúčame