Nečakané zvraty či napätie do poslednej minúty: Toto je 10 pamätných finále z histórie Ligy majstrov

Liga majstrov

Najväčšie okamihy z finále Ligy majstrov (zdroj: Twitter/UEFA Champions League)

#Už tento víkend je na programe finále prestížnej futbalovej Ligy majstrov. V tureckom Istanbule na seba narazia anglický klub Manchester City a taliansky zástupca Inter Miláno. 

Ešte predtým, ako proti sebe nastúpia favorizovaný šampión Premier League Manchester City a víťaz talianskeho pohára Inter Miláno, poďme sa spoločne pozrieť na 10 pamätných duelov Champions League, ktoré písali históriu futbalu. 

10. AC Miláno – FC Barcelona 4:0 (rok 1994)

AC Miláno v deväťdesiatych rokoch a po prelome milénia patrilo medzi úzku svetovú špičku. Takto suverénne dodnes nikto iný vo finále Ligy majstrov nehral. „Takto vyzerá dokonalosť,“ uviedol vtedy tréner čierno-červených Fabio Capello.

Aj keď španielsky gigant FC Barcelona pod vedením Johana Cruyffa mal predpoklady na to, aby uspel, opak bol pravdou. AC bolo neomylné, Daniele Massaro skóroval dvakrát pred prestávkou, góly pridali aj Dejan Savićević a Marcel Desailly. Barca nemala ako reagovať, výsledok mohol byť aj výraznejší.

9. FC Barcelona – Manchester United 2:0 (rok 2009)

Aby nizučký Lionel Messi prehlavičkoval obra Ria Ferdinanda? To bol iba jeden z veľkých momentov rímskeho finále z roku 2009. Guardiolova Barcelona (tento rok Pep Guardiola okúsi ďalšie finále ako kouč Manchestru City) išla do súboja proti aktuálnemu šampiónovi Manchestru United.

Toto bol jeden z večerov, keď sa naplno preukázala sila herného štýlu tiki-taka. Skóre otvoril Samuel Eto’o, o zvyšný presný zásah sa postaral už spomínaný Messi. „Je to prvé treble v histórii španielskeho futbalu, niečo naozaj unikátne a magické,“ komentoval vtedy záložník FCB Andrés Iniesta.

8. FC Barcelona – Manchester United 3:1 (rok 2011) 

Ďalšie miesto a ďalšie finále v podaní FC Barcelona a Manchestru United. Tentokrát sa hralo v londýnskom Wembley, pričom Guardiolova Barcelona bola na vrchole síl. Aj legendárny tréner Red Devils Sir Alex Ferguson uviedol, že to bol pravdepodobne najnáročnejší súper, akému vo svojej kariére čelil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na čom zarábajú sociálne siete, keď sú zadarmo? Okrem reklám obchodujú priamo s tebou!

Za anglický celok sa presadil iba Wayne Rooney, za nezastaviteľných Kataláncov Lionel Messi, David Villa a Pedro Rodriguez. Toto finále bolo oslavou futbalu, United boli výborní, Barcelona takisto bezchybná. 

7. Manchester United – Chelsea FC 1:1, 6:5 na 11m (2008)

V zápase som hral dobre, dal som gól a potom som nepremenil penaltu v rozstrele. Mohol to byť najhorší deň v mojom živote,“ nechal sa počuť po finále Ligy majstrov roku 2008 Cristiano Ronaldo. Jeden z najhorších dní to bol napokon pre kapitána Chelsea Johna Terryho, ktorý nepremenil kľúčovú penaltu.

Gól The Blues počas zápasu vsietil výborne hrajúci Frank Lampard, vtedy zrejme najlepší záložník na svete. Pre Chelsea to bolo prvé finále Ligy majstrov v histórii, v moskovských Lužnikách išlo o prvotriedny futbalový triler. Šťastný koniec však mohol mať iba pre jeden tím. 

6. Real Madrid – Atlético Madrid 1:1, 5:3 na 11m (2016)

Druhé finále Ligy majstrov medzi Realom Madrid a Atléticom Madrid v priebehu troch rokov. Opäť to bola dráma (k prvému finále sa dostaneme nižšie), opäť to bolo veľkolepé futbalové divadlo do samotného konca. Biely Balet poslal do vedenia Sergio Ramos, za Atlético kontroval Belgičan Yannick Carrasco, pričom pokutový kop nepremenil Antoine Griezmann. Smutným hrdinom noci sa stal skúsený obranca Rojiblancos Juanfran, ktorý v rozstrele trafil tyč. Pre Real Madrid to bol jedenásty titul v súťaži. 

5. Bayern Mníchov – Inter Miláno 0:2 (rok 2010)

Pre niekoho futbalová liga, pre iných taktická dokonalosť. V roku 2010 Inter Miláno vyhral prestížne treble, triumfoval totiž v domácej lige, v talianskom pohári aj v Lige majstrov. Na lavičke bol trénerský mág José Mourinho, hrdinom duelu sa stal dvojgólový argentínsky útočník Diego Milito. Rok 2010 má isté paralely s rokom 2023. Aj vtedy Inter štartoval vo finále v pozícii outsidera, tak tomu bude aj teraz proti Manchestru City. Vtedy Milánčania odchádzali s trofejou. Ako to bude teraz?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počul si už o klimatickej diéte? Spôsob stravovania, ktorý má údajne spasiť celý svet!

4. Real Madrid – Atlético Madrid 4:1pp (rok 2014) 

Diego Godin poslal Atlético Madrid v prvom polčase do vedenia a všetko nasvedčovalo tomu, že Rojiblancos vyhrajú Ligu majstrov. V nadstavenom čase druhého polčasu však poslal zápas do predĺženia Sergio Ramos. Zvyšok je, ako sa hovorí, futbalová história.

Real Madrid svojho mestského rivala v predĺžení doslova uštval, postupne sa v pridanom čase trafili Gareth Bale, Marcelo aj Cristiano Ronaldo. „Radosť z tejto noci vo mne ostane navždy,“ prehlásil vtedy Sergio Ramos. Tento moment ho naveky zapísal do histórie.

3. Manchester United – Bayern Mníchov 2:1 (rok 1999)

Krátko pred koncom vyhrával Bayern Mníchov nad Manchestrom United 1:0 a vyzeralo to, že barcelonské finále je hotovou vecou. Na záver tohto duelu však nikdy priaznivci Bavorov, Red Devils a dobrého futbalu nezabudnú. V posledných minútach totiž anglický celok nielenže vyrovnal, ale strhol vedenie na svoju stranu.

Hrdinami sa stali striedajúci hráči Teddy Sheringham a Ole Gunnar Solskjaer. Manchester United vyhral Ligu majstrov a v roku 1999 zároveň zaknihoval historické treble. „Svojim hráčom som po konci zápasu nič nepovedal, len som ich pobozkal a objal,“ povedal vtedy ikonický kouč Sir Alex Ferguson. 

2. Bayern Mníchov – Chelsea FC 1:1, 3:4 na 11 m (rok 2012)

Chelsea nastupovala vo finále Ligy majstrov 2012 ako jasný outsider. Nielenže Bayern Mníchov bol v tom čase veľká futbalová mašina, ale Bavori dokonca hrali finále na svojom štadióne, pred viac ako 70-tisíc divákmi v Allianz Arene. The Blues vynikajúco bránili, no sedem sekúnd pred koncom otvoril skóre zápasu Thomas Müller a vyzeralo to, že čoskoro začnú oslavy.

Nestalo sa, Didier Drogba zrejme z prvej reálnej šance Chelsea vyrovnal a išlo sa do predĺženia. V ňom Petr Čech chytil Arjenovi Robbenovi z FCB penaltu a o šampiónovi rozhodol až penaltový rozstrel. „Bol to osud. Verím v tieto veci. Ani sme nevedeli, že nás niečo také čaká,“ uviedol Didier Drogba, ktorý bol jedným z hlavných strojcov prvého titulu z Ligy majstrov pre CFC. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kedysi bohato zdobená kaplnka dnes chátra: Dostaneš sa tam ľahko, posvätnú atmosféru však nečakaj

1.Liverpool FC – AC Miláno 3:3, 3:2 na 11 m (rok 2005)

„Po konci zápasu nastali skutočne divoké oslavy,“ rozpamätáva sa Dietmar Hamann z Liverpoolu. Niet sa čo čudovať, Liverpool prehrával cez polčas proti AC Miláno vo finále Ligy majstrov v roku 2005 už 0:3 a všetko vyzeralo byť rozhodnuté. Nebolo. The Reds v druhej časti hry kontrovali troma presnými zásahmi a zápas išiel do predĺženia. Tam gól nepadol a o šampiónovi rozhodli pokutové kopy, v ktorých využili moment vo svoj prospech hráči anglického klubu. O tomto finále sa dodnes hovorí ako o najlepšom v histórii UEFA Champions League.

Ktovie, možno vôbec nie je náhoda (Drogba by to nazval osudom), že aj tohtoročný duel o „ušatú“ trofej privíta práve istanbulský štadión a že v ňom opäť bude stáť milánsky celok proti zástupcovi anglickej Premier League. 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, UEFA.com
Odporúčame