Lietanie za zážitkami ako novodobý luxus: Oplatí sa viac lietať z okolitých štátov než zo Slovenska?

lietadlo na odletovej dráhe

Oplaatí sa viac letiež zo zahraničia ako zo Slovenska? (Zdroj: Unsplash/Bao Menglong)

#Letenky za drobné sú minulosťou. Žiaľ, ceny ropy a leteckých nákladov sa astronomicky zdvíhajú, čo aerolinkám berie možnosť ponúkať výhodné ceny pre nadšených cestovateľov

Ako na to?

Pre každého je pohodlnejšie odletieť z najbližšieho letiska, čo sa však v momentálnej situácií môže pekne predražiť. Aby si odľahčil starosti svojej peňaženke, poobzeraj sa po letenkách s odletom napríklad z Rakúska (z Viedne) či Poľska (obľúbenými sú Katovice, Varšava, či Krakov). V týchto krajinách je väčšia konkurencia dopravných spoločností, než u nás, a teda aj väčšia koncentrácia turistov. Cenové rozdiely pri daných letenkách sú veľmi viditeľné!

Cenový rozdiel je cítiť

Podľa jedného z najznámejších portálov pre cestovateľov Kiwi, sa letenky z okolitých štátov pohybujú v priemere o 30 percet lacnejšie, ako tie u nás, či v Prahe. Tento cenový rozdiel najviac, samozrejme, ucítiš pri dlhších letoch. Pri kratších letoch sa rozdiel pohybuje okolo 14 percent . Podľa štatistík v súčasnosti volí väčšina ľudí možnosť odletu zo susednej krajiny.

Záujem stále rastie

Podľa Josefa Trejbala z portálu Letuška je záujem o lacné letenky vyšší posledných pár mesiacov. Ľudia využívajú najmä možnosť letieť do vzdialenejších krajín, ako napríklad USA, čo sa momentálne najviac oplatí. Podľa Dočkalovej z portálu Kiwi tento fakt podporuje aj to, že pri spomínaných letoch z okolitých krajín často absentujú prestupy.

Konkurenčný boj

Rastúca cena konkurenčných dopravcov núti každú aerolinku znížiť ceny leteniek. Snažia sa preto nájsť rovnováhu v pomere dopyt vs. ponuka, aby to pre nich nebolo deštrukčné, a zároveň naplnili kapacitu lietadla, čím im je umožnené finálne znižovanie cien leteniek. Krátke lety sú často drahšie, než tie diaľkové, pretože dopravcom nie je umožnené ponúkať nízku cenu bez toho, aby to nebolo pre nich nevýhodné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TOP 5 kvízov roka 2022: Dokážeš na slepej mape nájsť slovenské mestá a aký máš všeobečný prehľad?

Bude lietanie v tomto roku lacnejšie?

Nie. Hoci cena paliva bude (podľa prognóz) klesať, dopravcovia nemajú v pláne tento fakt premietnuť do cien leteniek. Pokiaľ však bude dostatočná konkurencia, spoločnosti budú nútené znižovať ceny aj na úkor rastúcich nákladov. Aerolinky pripúšťajú, že cena paliva sa môže podieľať na miernom zlacnení, avšak len pri krátkych letoch. No ceny z doby pred pandémiou nečakaj…

Na toto pozor!

Letecké spoločnosti svoje ceny prispôsobujú aktuálnym podmienkam na trhu. Preto je dobré, ak si monitoruješ akcie a zľavy v rôznych online vyhľadávačoch. Pozor však na to, koľko krát otvoríš daný portál na svojom zariadení – štatistiky monitorujú tvoj záujem o danú destináciu, čo môže spôsobiť, že po pár dňoch srollovania leteniek ti „tie tvoje vysnené“ ukáže aj o niekoľko stoviek drahšie.

Tak čo, kam poletíš najbližšie?

Zdroj: hashtag.sk, forbes.com, kiwi.com
Odporúčame