Zombie vírus v prírode skutočne existuje: Húsenice dokáže dohnať až k samovražde

húsenica na liste

Zombie vírus skutočne existuje (Zdroj: Unsplash/Lasclay)

#Vírusy ovládli svojich hostiteľov a ženú ich k smrti, aby sa vírus mohol ľahšie rozšíriť na ďalšie obete. Znie to ako niečo z hororového filmu, ale vo svete hmyzu sa to stáva častejšie, než by si si myslel. Vedci si myslia, že to v skutočnosti prebieha už stovky miliónov rokov a nový výskum vrhá určité svetlo na to, ako presne sa to deje.

Celý boj prebieha so skupinou vírusov infikujúcich hmyz, známych ako nukleopolyhedrovírusy (NPV) a húsenice bavlníka. Už viac ako storočie je známe, že NPV vyháňajú svojich húsenicových hostiteľov na vrchol rastlín predtým ako uhynú. Pre húsenice je však prirodzenejšie správanie pred zakuklením klesnúť na zem.

Láka ich svetlo

Predchádzajúci výskum naznačoval, že húsenice infikované NPV vírusom boli priťahované k svetelným zdrojom. Táto hypotéza bola potvrdená pomocou LED svetiel, sklenených trubíc a šplhacej siete. Hmyz s vírusom by skončil mŕtvy na vrchu pletiva a čím vyššie bolo svetlo, tým vyššie by stúpal.


Vírus opradený množstvom predsudkov a mýtov: HIV sa netýka len homosexuálov, nakaziť sa môžeš aj pri tetovaní


Ako však toto lezenie pomáha vírusu, nie je úplne jasné. Ale ak húsenice umierajú na vrchole rastlín, pravdepodobne to dáva hostiteľskému vírusu väčšiu príležitosť šíriť sa ďalej, či už je prenášaný vetrom alebo skonzumovaný predátorom.

Vírus mení gény

V novej štúdii výskumníci z Čínskej poľnohospodárskej univerzity uskutočnili sériu experimentov s húsenicou moru bavlníka a NPV s názvom HearNPV. Po potvrdení predchádzajúcej hypotézy sa výskumníci pozreli na genetické rozdiely medzi infikovanými a neinfikovanými húsenicami.

Našli šesť génov zapojených do reakcie na svetlo, ktoré sa prejavovali odlišne, keď bola húsenica infikovaná. Zároveň identifikovali tri, ktoré sa zdali byť najrelevantnejšie. To všetko znamená, že NPV vírusy sa zrejme „zmocnia“ prirodzenej afinity hmyzu k svetlu a používajú ju proti nemu. 


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame