KRIMI PRÍPADY Ohavný čin len 25-ročného muža nepozná hranice: K žene prišiel na návštevu, odišiel ako vrah

Sadistický vrah sa s obeťou nemaznal (Zdroj: Unsplash)

#Stretával ju na zastávke a veľmi sa mu páčila. Normálne osloviť ju však nedokázal. 25-ročný Jan Holub mal totiž k ženám trochu iný vzťah, než by sa od muža očakávalo. Veď len pred mesiacom sa vrátil z väzenia, kde si odpykal päťročný trest za znásilnenie a vydieranie. S drobnou čiernovláskou Zdenou Minaříkovou to ale vzdať nemienil.

Vo vinárni ho odmietla

Zdena bola rozvedená mamička malej dcérky. Pracovala v Brne ako predavačka obuvi a žiadnu vážnu známosť nemala. Občas, keď jej rodina postrážila dcéru, sa s kamarátkou išla odreagovať do niektorého z nočných podnikov, vždy však vo všetkej počestnosti. Urobila tak aj v polovici júla 1983.

Vo vinárni jej Holub vnucoval svoju spoločnosť, no ona nemala záujem. Netušila, že má práve do činenia so svojím vrahom. Odmietla jeho ponuku na odprevadenie a z vinárne odišla s kamarátkou. Neskôr práve informácia, že Zdenu v podniku obťažoval mladší muž, zohrala pri vyšetrovaní jej násilnej smrti dôležitú úlohu.

Oslava, pitie alkoholu
Zdena rada trávila čas v podnikoch (Zdroj: Pexels.com)

Veriaci zažili hotové peklo, v kostole ich čakala smrť: Oravskému vrahovi nebolo nič sväté


Na návštevu prišiel s nožom

Holubovi pekná mladá žena nedala spávať a v okolí sa na ňu povypytoval. Zistil, kde býva a pracuje, a snažil sa ju obmäkčiť kvetmi. Keď zostala chladná, rozhodol sa ju navštíviť. 18. júla kúpil fľašu vína a zazvonil pri jej dverách. No Zdena nebola doma, a tak u susedov nechal číslo do bytu rodičov, kde sa zdržiaval po prepustení z väzenia.

Nasledujúci deň, 19. júla, strávil Holub v pohostinstvách. Popíjanie totiž bolo po návrate z výkonu trestu jeho veľkou záľubou. Posilnený alkoholom sa rozhodol, že Zdena bude jeho, stoj čo stoj. Na svoju večernú návštevu sa pripravil: so sebou si zobral igelitku a do nej vložil nôž. U Zdeny zazvonil okolo pol šiestej a tentoraz mu 29-ročná tmavovláska otvorila.

Bola v župane a pripravovala sa na príchod hostí, ktorých očakávala neskôr. Hoci dcéru mala v letnom tábore, o Holubovu návštevu nestála. Keď chcela zatvoriť dvere, on medzi ne vsunul nohu a s nožom v ruke ju prinútil, aby ho vpustila dnu.

Žena za sklom
Zdena netušila, čo ju čaká za dverami (Zdroj: Pexels.com)

Vraždil, lebo sa šklbala

V byte Holub Zdene prikázal, aby sa vyzliekla, a surovo ju znásilnil. To mu však nestačilo – musela sa podvoliť jeho zvrhlým chúťkam, a podobne, ako pri znásilnení z roku 1978, požadoval po nej rôzne nechutné sexuálne praktiky. Nakoniec jej zviazal ruky aj nohy a do úst jej vopchal nohavičky, ktoré ešte omotal pančuchou. Chcel, aby bola Zdena ticho, kým si v kuchyni vyfajčí cigaretu.

Vyšetrovateľom neskôr tvrdil, že z bytu mienil odísť, no žena sa začala šklbať a snažila sa z pút vyvliecť. To v ňom vystupňovalo agresivitu a začal ju škrtiť. Keď neprestávala kopať, odbehol po nôž a bodol ju do hrudníka. Pohľad na mŕtvu Zdenu ho vzrušil natoľko, že – ako neskôr priznal – musel priložiť ústa na ranu, odkiaľ vytekala krv. Po chvíli byt zamkol a okolo pol desiatej z bytovky odišiel. Práve v tom čase mala k Minaříkovej prísť návšteva, ktorú spomenula aj Holubovi.

Zviazaná žena
Úbohá Zdena našla v putách smrť (Zdroj: Pexels.com)

Legendárna kniha Tisíc a jeden vtip: Komunisti ju zakázali, dnes vychádza opäť!


Išlo o psychopatickú osobnosť

Súdni lekári mali pri obhliadke mŕtveho tela pomerne rýchlo jasno. Zviazaná a vyzlečená žena so stopami po škrtení a bodnou ranou v hrudníku dávala tušiť, že ide o sexuálne motivovaný zločin. Na mieste bolo zaistených viacero stôp. Okrem ejakulátu a ohorku cigarety to bol dokonca aj odtlačok ušného laloka na vstupných dverách bytu, keďže priložením ucha si páchateľ overoval, či je Zdena doma. Dôležité bolo tiež zistenie, že mŕtva žena musela vraha poznať, pretože dvere a zámok boli neporušené.

Dolapenie Jana Holuba bolo rýchle, na ulici ho zadržala pátracia hliadka. K činu sa priznal. Znalci z odboru psychológie, psychiatrie a sexuológie uňho zistili sexuálnu deviáciu so sklonmi k sadizmu. Označili ho za psychopatickú a agresívnu osobnosť, závislú na alkohole. Poukázali aj na to, že problémy mal odmalička, rovesníkov bil a neváhal sa pustiť ani do dospelých.

Šibenica
Páchateľa čakal trest smrti obesením (Zdroj: Pixabay.com)

Povrazu neunikol

Nenašli však žiadnu duševnú poruchu, ktorá by mala vplyv na jeho rozpoznávacie či ovládacie schopnosti. Skutočnosť, že si o Minaříkovej zisťoval všetky dôležité informácie, a po vniknutí do bytu ako prvé zatvoril okná, aby nebolo počuť jej krik, poukazovala na to, že veľmi dobre vedel, čo robí. Experti sa zhodli na tom, že Holub vraždil, aby odstránil svedkyňu svojho zvrhlého činu, a možnosti nápravy sú uňho prakticky nulové.

Holub tvrdil, že krátko pred zatknutím sa pokúsil obesiť, šnúra sa však pretrhla. Na krku mal skutočne odreninu, ktorá mohla, a rovnako aj nemusela súvisieť s pokusom o samovraždu. Sudcu Holub žiadal, aby mu dal najvyšší trest. Dokonca sa vyhrážal, že ak mu súd nevyhovie, zavraždí spoluväzňa. Bez ohľadu na jeho želanie súd napokon predsa len vyniesol verdikt smrti. Jan Holub bol popravený 10. apríla 1986.

Zdroj: Hashtag.sk, kriminalistika.eu
Odporúčame