KRIMI PRÍPADY Beštiálny čin, ktorý otriasol celým Slovenskom: Vraha stopárok odhalili vďaka náhode

Ohavná vražda otriasla našou krajinou (Zdroj: GettyImages)

#Bolo horúce leto 1976. Občania Československa si užívali pobyty v rekreačných zariadeniach či výlety do hôr. V kanadskom Montreale prebiehali XXI. olympijské hry, na ktorých získal pre ČSSR zlatú medailu slovenský cyklista Anton Tkáč.

No krajinou počas toho leta v júli otriasli hneď dve tragické udalosti – vražda Ľudmily Cervanovej a pád lietadla na Zlatých pieskoch. Temné udalosti akoby nebrali konca. Začiatkom augusta sa odohral zločin, ktorý vyvolal všeobecnú paniku a podarilo sa ho vyriešiť iba vďaka veľkej náhode.

Zľahla sa po nich zem

História hrôzostrašného prípadu sa začala písať v noci z 8. na 9. augusta 1976 na železničnej stanici v Trenčíne. Okolo štvrtej hodiny ráno sa sem doslova vrútili dve študentky – Viera Kukuľská a Tatiana Gangurová. Utekali totiž na rýchlik do Žiliny, ktorý ale zmeškali.

Mladé dievčatá sa chystali na turistický výlet k Strečnu a následne odtiaľ do Vysokých Tatier. Kvôli prípravám a baleniu dlho do noci zaspali a skorý vlak nestihli. Pred stanicou si tak začali pozerať odchody diaľkových autobusov. Od tejto chvíle sa po dievčatách akoby zľahla zem.

Trenčín (foto: Wikimedia Commons, Maksym Kozlenko)

Podozrivý nákladiak

Na druhý deň, v pondelok 9. augusta okolo deviatej hodiny ráno, rozvážal šofér Bohumil Kadlec uhlie na trase z Valašských Klobúkov do obce Brumov-Bylnice. Na skládke odpadu za obcou kútikom oka zhliadol na navážke veľké nákladné vozidlo značky Roman a pri ňom muža. Podľa portálu kriminalistika.eu mu bolo čudné, že auto stojí opačne. Na skládke totiž nákladiaky vykladali odpad chrbtom k skládke. Toto vozidlo však bolo odparkované k smetisku čelom.

Keď sa vracal, auto na mieste stále stálo. Odpísal si jeho poznávaciu značku. Na druhý deň išiel opäť okolo a spomenul si na ten nákladiak. Nedalo mu to, a podišiel k skládke, aby sa pozrel, čo mohol vodič z auta vykladať. Na skládke pod hŕbou kamenia objavil chodidlá ľudských nôh. Okamžite upovedomil Verejnú bezpečnosť. Vďaka tomuto statočnému občanovi vyšetrovatelia veľmi rýchlo odhalili páchateľa a hrozné okolnosti, ktoré viedli k vraždám dvoch mladých stopárok.

Telá nahých žien

Po príchode vyšetrovatelia na skládke pod vrstvou hliny a kamenia objavili na sebe uložené telá dvoch mladých žien. Boli úplne nahé,  na tele mali viditeľné mnohonásobné bodnorezné poranenia a na hlave pomliaždeniny. Bolo jasné, že išlo o brutálnu vraždu. Vďaka všímavému svedkovi, ktorý si zapísal poznávacie číslo, vyšetrovatelia veľmi rýchlo odhalili hlavného podozrivého.

Ani nie 50 hodín od vrážd zadržali priamo v jeho dome 32-ročného Miroslova Somoru. Pracoval ako vodič pre Pozemné závody v Žiline. Už samotné konanie páchateľa v čase zadržania bolo silným dôkazom toho, že Somora bol aspoň prítomný pri ohavnom čine. Podozrivý totiž umýval kabínu svojho nákladiaka.

K činu sa priznal

Kriminalisti neskôr v kabíne objavili rozsiahle krvné stopy, ktoré sa zhodovali s krvou zavraždených. Tie sa našli aj na montérkach Miroslava Somoru. Pri aute tiež bola prítomná farba, ktorou chcel Somora auto prefarbiť. Ako uvádza denník Korzár, podozrivý pri zatýkaní nekládol žiaden odpor. K činu sa priznal a podrobne ho opísal. 

Z vyšetrovacieho spisu, z ktorého vychádzal seriál Najväčšie kriminálne prípady Slovenska, vieme ako sa ohavné vraždy odohrali. Miroslav Somora v to osudné skoré letné ráno prechádzal okolo trenčianskej stanice vo svojom veľkom nákladnom vozidle práve v čase, keď Tatiana a Viera zmeškali spoj do Žiliny.

Ilustračné foto – nákladiak Roman (zdroj foto: Aisano/Wikimedia Commons)

Stopli ho v Trenčíne

Somora si dve asi 20-ročné študentky všimol, čo ho, podľa jeho výpovede, veľmi vzrušilo. Zaparkoval neďaleko dievčat a tváril sa nezaujato. Jedno z dievčat nabralo odvahu a spýtalo sa muža, či by ich nevzal do Žiliny. Somora rázne vyhlásil, že môže vziať len jednu, pretože tak to udáva technický preukaz vozidla. Dievčatá s tým však nesúhlasili a tak Somora odišiel. Po chvíľke osamelej jazdy sa kvôli vzrušeniu a zvráteným predstavám otočil a vrátil na stanicu.

Hľadal dievčatá všade v priestoroch stanice. Dobehol ich na nástupišti, kde čakali na ďalší vlak do Beluše, ktorý mal odchod o 8 minút. Aj napriek tomu súhlasili so Somorovou ponukou, že ich zvezie obe. V aute panovala spočiatku nervózna atmosféra. Miroslav pridal kúrenie a dievčatá po chvíli zaspali.

https://www.youtube.com/watch?v=6NrCMH_WD1c

Šofér s nožom v ruke

Asi na pol ceste sa zobudili a Somora sa rozhodol uskutočniť svoj diabolský plán. Znenazdajky odbočil na poľnú cestu cez kopec Machnáč. Viera s Tatianou si všimli odbočky a spýtali sa ho, či ide o skratku. Odpovedal, že áno. Napokon odstavil vozidlo na okraji vozovky neďaleko Žarnovice.

Somora s nožom v ruke prikázal dievčatám, aby sa otočili k pravým dverám a dali ruky za chrbát. Dievčatá ho s hrôzou poslúchli a prosili ho, aby im neubližoval. Somora bol však v zvrátenom sexuálnom opojení a nevnímal ich prosby.

Nôž sa zlomil v tele obete

Jedno z dievčat zvalil na zem a druhé si pritiahol k sebe. Stiahol jej nohavice aj spodnú bielizeň. Sám sa vyzliekol. V tomto momente druhé dievča nabralo odvahu a Miroslava napadlo. To Somoru vytočilo do nepríčetnosti. Vzal spod sedadla masívny montážny kľúč na kolesá a bezradné dievčatá ním mlátil do hlavy.  Keď stratili vedomie, vzal asi 30 cm dlhý nôž a dobodal ich s takou silou, že v tele jednej z obetí sa nôž zalomil. Miroslav sa až vystrašil z množstva krvi, ktorá bola všade v kabíne.

S nákladiakom sa vydal smerom na Ilavu a popri ceste vyhadzoval časti zakrvavených odevov dievčat, aby sa nedali identifikovať. V Ilave zamieril na poľnú cestu do lesa a tu vykonal súlož s mŕtvolou Viery Kukuľskej. Potom pokojne zaspal. Po prebudení sa umyl v rieke Váh a tu zahodil aj osobné doklady svojich obetí. S mŕtvymi sa vydal cez obce Pruské, Nemšová a Horné Srnie až na skládku, kde sa tiel zbavil a kde ho videli očití svedkovia. Potom akoby nič prišiel domov k manželke a trojmesačnej dcérke.

Trenčín (zdroj foto: Michal Klajban/Wikimedia Commons)

Nebol to jediný zločin

Počas vyšetrovania sa Miroslav Somora priznal aj k ďalšiemu činu. Pár dní pred vraždami stopárok, 5. augusta 1976, za Trenčínom smerom na Bratislavu uvidel ženu, ktorú by mohol zviezť. Zastavil neďaleko od nej a tváril sa, že si opravuje auto. Stopárka, lekárka Eleonóra K., k nemu podišla s prosbou o jazdu. Na odpočívadle neďaleko Bernolákova zastavil a chytil ženu pod krk. Eleonóra sa bránila, nakoniec však súhlasila s pohlavným stykom. To jej zachránilo život. Po čine ju dokonca v pokoji odviezol domov.

Kriminalisti tiež preverovali, či Miroslav Somora nestojí aj za ďalšou známou vraždou. Len mesiac pred jeho vyčíňaním, 9. júla 1976, totiž z diskotéky Unic v Mlynskej doline v Bratislave niekto uniesol a následne znásilnil a utopil študentku medicíny, Ľudmilu Cervanovú. Z vyšetrovania tohto prípadu však vyplynulo, že za skutkom stála skupina mladých mužov z Nitry.

O vražde natočili film

Smrť mladých dievčat vyvolala veľké zdesenie v celom Československu. Prípad sa preslávil aj vďaka kriminálnemu filmu Smrť stopárok z roku 1979. V ňom si Somoru zahral poľský herec Marek Perepeczko a stopárky Dagmar Patrasová a Jana Nagyová. Miroslav Somora bol odsúdený na trest smrti, ktorý bol vykonaný v bratislavskej väznici 9. februára 1979.

Zdroj: hashtag.sk,
Odporúčame