Pacienti sa vďaka jedinej veci stali niekým iným: Je možná čiastočná zmena osobnosti?

Vďaka transplantovaniu orgánov pacienti cítili zmenu svojej osobnosti (Zdroj: Freepik/Wavebreak Media)

#Zmena osobnosti a celkovej duševnej identity nie je výhradou sci-fi filmov. Sú známe prípady z lekárskej praxe, kedy sa neskutočné stalo realitou a ľudia pod rukami odborníkov doslova stratili svoje staré ja. Mohla za to drobnosť, ktorá im síce zachránila život, no pripravila ich o zásadný kus minulosti.

Zvláštne stavy pacientov

Dnešná moderná medicína umožňuje transplantáciu takmer každého životne dôležitého orgánu. „Náhradné diely“ v ľudskom tele nezaručia len zdravie pacienta – v skutočnosti toho môžu ovplyvniť oveľa viac. Portál Daily Mail informoval o zvláštnych prípadoch zmien v správaní pacientov, ktorí podstúpili životne dôležitú transplantáciu.

Okrem bežne hlásených zmien zdravotného stavu po zákroku hlásili pacienti svojim lekárom nevysvetliteľné zmeny chutí alebo pocitov či prežívania emotívnych chvíľ. Odborníci si pri prvých prípadoch mysleli, že ide o hlúposť, no ukázalo sa, že tento „nevysvetliteľný jav“ má racionálne vysvetlenie.

Celková zmena života

Okrem spomenutých javov došlo, podľa portálu, u pacientov aj k získaniu nových záľub, hudobných zručností, zmeny sexuálnej orientácie či vzniku neirelevantného strachu z vody. Experti predpokladajú, že by mohlo ísť o akési „pamäťové bunky“ orgánov, ktoré poputovali do nových tiel.

Tím vedcov dumá nad možnosťou, ktorá by naznačovala, že táto životná zmena môže byť spôsobená nielen genetikou zakorenenou v orgánoch, ale aj bunkami, ktoré majú „vlastnú pamäť“. Lekári tento jav porovnávajú na príklade transplantácie srdca, ktoré malo podľa Daily Mail „neoddeliteľne prepojené neuróny, podobne ako bunky v mozgu.“

Transport spomienok

To by znamenalo, že orgány môžu byť nositeľom spomienok darcov. Tie dostanú možnosť na „nový život“ u svojho nového hostiteľa.

 „Nové dôkazy naznačujú, že transplantácia srdca môže zahŕňať prenos osobností a spomienok darcu na príjemcu, čo spochybňuje konvenčné názory o pamäti a identite. Okrem toho, nervová sieť srdca a obojsmerná komunikácia s mozgom podporujú koncepciu spojenia srdca a mozgu v ľudskej pamäti,“ hovorí nedávna štúdia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Objav z Brazílie priniesol nové poznatky: 9000 rokov staré kresby zamiešali historikom karty

Výskumníci zároveň naznačili, že zmeny by mali byť spôsobené prenosom cez bunky, ktoré sú schopné tvoriť a archivovať spomienky. To, ako tento proces funguje, zatiaľ nie je odborníkom jasné.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, DailyMail
Odporúčame