Obrovský prelom v medicíne! Túto časť tela sa ešte nikdy nepodarilo transplantovať

V princípe by tento typ transplantácie mal fungovať na báze prepojenia hlavy pacienta do zdravého tela zosnulého človeka (Zdroj: Freepik/peoplecreations)

#Transplantovanie orgánov alebo končatín už nie je ničím výnimočným. Medicína však napreduje a posledné roky sa sústredí na prelomovú novinku. Transplantácia hlavy by podľa odborníkov mohla priniesť ľudstvu mnohé výhody. Je to však v praxi reálne?

Transplantácia hlavy

Portál informoval o výnimočnej novinke zo sveta medicíny. Prvá transplantácia hlavy na svete mala prebehnúť pod vedením odborníkov, na čo reagovala spoločnosť BrainBridge. Predstavila nový startup v podobe unikátnej vychytávky, ktorá by mala v budúcnosti umožniť spájanie ľudskej hlavy s telom darcu.

Samozrejme, je to vec budúcnosti, no aj napriek tomu sa vie, že pôjde o komplikovaný proces. Potrebná bude aj asistencia umelej inteligencie a pokročilej technickej robotiky. Spoločnosť si však fandí a zhmotnenie tejto vízie plánuje predstaviť za pár rokov. „Pokiaľ zostavíme kompletný tím a štúdia naznačí sľubné výsledky, plán na prvú operáciu môže byť otázkou 8 rokov,“ uviedol jeden z autorov.

Telo od zosnulého darcu

V princípe by tento typ transplantácie mal fungovať na báze prepojenia hlavy pacienta do zdravého tela zosnulého človeka. Podľa predpokladov by sa mali v takto „odpojenej“ hlave uchovať spomienky, vedomie a zručnosti každého jedinca. Experti hovoria aj o schopnosti transplantovať pokožku hlavy či celú tvár, najmä z dôvodu zachovania identity nebožtíka.

„Každý krok bol starostlivo premyslený na základe rozsiahleho vedeckého výskumu. Podieľali sa na ňom odborníci z rôznych oblastí vedy. Našim cieľom je technológiou posúvať hranice toho, čo je v medicíne možné. Ponúkneme inovatívne riešenie pre tých, ktorí bojujú so život ohrozujúcimi stavmi,“ uviedol expert.

 

Pomoc chorým

Hlavné uplatnenie tohto nápadu v praxi bolo výhodné najmä pre nevyliečiteľne chorých ľudí, ktorí by získali novú nádej na život. V prípade funkčnosti mozgu pacienta by mu lekári jednoducho „vymenili“ nefunkčné telo a žil by spokojný život. Výhodu vidia vedci najmä pre onkologických pacientov či tých, ktorí bojujú s ochrnutím a rôznymi telesnými chybami.

Výskumný tím už v súčasnosti pracuje na podrobnom pláne, ktorý zhrnie podmienky pre takýto radikálny zákrok. Postup by mal byť ovplyvnení aj zásahom umelej inteligencie, ktorá by vyhodnotením rôznych parametrov mohla lekárom uľahčiť napájanie dôležitých prepojení, akými sú napríklad cievy či nervy. Otázkou ale zostáva, či „nové“ telo bude schopné prijať transplantovaný orgán v podobe hlavy.

Plán na startup znie skvelo, no otázkou zostáva, či sa nájdu ľudia, ktorí budú ochotní sa na ňom podieľať. Momentálnym cieľom vývojárov je podľa ich slov „prilákať špičkové talenty z celého sveta so záujmom posúvať hranice biomedicínskej vedy a meniť svet k lepšiemu“.

Pokusy v minulosti

Spomínaná spoločnosť však nie je jediná, ktorá sa o niečo takéto pokúša. Už v roku 2017 informoval portál The Guardian na okolnosti, ktoré mali sprevádzať historicky prvú transplantáciu hlavy. V tomto prípade však išlo o pokus na zosnulých telách. Experiment však preukázal, že je to možné nielen u zvierat, ale aj u človeka.

Prvé pokusy vedcov prebiehali na myšiach. Neskôr to skúsili opäť na opiciach, ktoré by, podľa slov Canavera, mali byť podobné ľudskému organizmu. Háčikom však zostáva fakt, že hoci transplantácia opičej hlavy vyšla podľa autorových predstáv, úbohé zviera sa podarilo udržať na žive 20 hodín. Pri „operácií“ však nedošlo k prepojeniu miechy, čo zapríčinilo to, že tvor síce žil, ale nemal vedomie.  

Ide o náročný proces a je teda nad slnko jasné, že s transplantáciou ľudských hláv bude musieť ľudstvo ešte nejaký ten rok počkať...

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame