Existuje život na inej planéte? Vedci zachytili súvislý rádiový signál

vesmír

Opäť sme o kúsok bližšie k odpovedi na otázku, či existuje život aj na inej planéte (Zdroj: Unsplash/Bryan Goff)

#Je Zem naozaj jedinou obývanou planétou vo vesmíre, alebo sa nachádza život aj na inej planéte? Touto otázkou sa ľudia zaoberajú už mnoho rokov, no odpoveď na ňu zatiaľ nepoznáme. Dopracovať sa k nej by nám však mohol pomôcť nový astronomický objav. Ako uvádza Unilad, astronómom sa podarilo zachytiť rádiový signál z inej planéty. Vedci veria, že práve takouto metódou by v budúcnosti mohli vyhľadávať obývateľné, či dokonca obývané planéty.  

Neznámy rádiový signál

Podľa štúdie, ktorá bola pred niekoľkými dňami uverejnená na Nature Astronomy, astronómovia zaznamenali opakujúci sa súvislý rádiový signál z terestriálnej planéty YZ Ceti b. Ak sa ale náhodou nevenuješ astronómii, táto informácia ti asi veľa nepovie. Ako však vedci vysvetlili, ich objav naznačuje, že daná planéta by mohla mať magnetické pole a dokonca aj atmosféru. 

Signál z planéty, ktorá je od nás vzdialená 12 svetelných rokov, sa podarilo zachytiť rádiovým teleskopom z observatória Very Large Array v Novom Mexiku. Na výskume sa podieľali astronómovia Sebastian Pineda a Jackie Villadsen a ich cieľom bolo porozumieť vzťahom medzi vzdialenými hviezdami a planétami, ktoré ich obiehajú.

rádiové observatórium
Zachytený signál pochádza z planéty vzdialenej len 12 svetelných rokov (Zdroj: commons.wikimedia.org/Hajor)

Mimozemský život nie je vylúčený

Aj zaznamenaný signál podľa nich vzniká práve interakciou medzi magnetickým poľom planéty a červeným trpaslíkom, okolo ktorého obieha. Joe Pesce z Národného rádiového observatória dokonca predpokladá, že toto zistenie by mohlo dokázať mimozemský život.  

„Pátranie po obývateľných či obývaných planétach v iných solárnych sústavách,  čiastočne záleží od toho, či dokážeme určiť, či majú kamenisté, Zemi podobné planéty aj magnetické polia,“ povedal Pesce. 

„Tento výskum ukazuje nielen to, že táto konkrétna planéta s najväčšou pravdepodobnosťou magnetické pole má, ale tiež nám predstavuje sľubnú metódu, ako ich do budúcna objaviť viac.“

Magnetické polia exoplanét sa vedcom podarilo odhaliť už v minulosti. Išlo však o planéty, ktoré dosahovali približne veľkosť Jupitera. U menších planét ide o mimoriadne náročnú úlohu, a ako vysvetlil doktor Pineda, rádiové signály musia byť naozaj silné. Doplnil tiež, že interakciami medzi planétou a červeným trpaslíkom vzniká akýsi ekvivalent polárnej žiary.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Jupiter má najviac mesiacov: Nový „majster Slnečnej sústavy“ porazil Saturn a vedie vo vesmírnej súťaži!

 „Pointou je to, čomu hovoríme extrasolárne vesmírne počasie. Na hviezde môžeme reálne pozorovať žiaru – výsledok rádiových signálov,“ dodal.

Dodal ešte aj to, že najnovšie pozorovanie je len začiatkom. V budúcnosti sa mu totiž plánujú venovať systematickejšie. 

Sleduj náš Facebook

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame