Našli sme konečne planétu, kde by mohol existovať život? Experti v tom majú jasno

Údajná planéta, ktorá by mohla byť potenciálnym domovom pre nešpecifikovanú formu života (Zdroj: Freepik/freepik)

#Polemiky o tom, že vo vesmíre nie sme jediní, sprevádzajú ľudstvo snáď od jeho vzniku samotného. Aj v súčasnosti, kedy je veda a technika na omnoho vyššej úrovni než pred pár storočiami, sa stretávame s nie úplne jasnými odpoveďami na túto problematiku. Zdá sa, že by sa teraz možno mohla rozlúštiť večná dilema. Podarí sa to?

Planéta plná života

To, či na inej planéte existuje akákoľvek forma života, je čoraz viac diskutovanou témou nielen medzi odborníkmi, ale aj širokou verejnosťou. Určite si sa nad tým minimálne raz zamyslel aj ty. Aj napriek všetkým otázkam, ktoré ľudstvo má, je odpoveď zatiaľ v nedohľadne. Aj keď, existujú špekulácie o tom, že vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba možno objavil planétu, na ktorej sa to hmýri životom!

Ďaleko, no zároveň blízko

Údajná planéta, ktorá by mohla byť potenciálnym domovom pre nešpecifikovanú formu života, sa nachádza približne 120 svetelných rokov od nás. Jej názov je uvádzaný ako K2-18b a jej veľkosť je približne 8-krát väčšia, než naša Zem.

Spomínaný Webbov ďalekohľad, o ktorom sme ti v minulosti priniesli článok, pracuje na zbere informácií takmer nepretržite. Na jeseň minulého roku vedci informovali o detekcii záhadnej látky v atmosfére planéty, ktorá by mohla značiť existenciu mimozemského života.

Voda mimo Zeme?

Exoplanétka K2-18b bola objavená ešte v roku 2015, pričom o 4 roky neskôr vedci spozorovali na jej povrchu prítomnosť vodnej pary. Spomínaný minuloročný objav je však senzáciou, ktorá vyvolala diskusiu medzi nadšencami vesmíru – na povrchu sa potvrdila prítomnosť skleníkových plynov (oxidu uhličitého a metánu), spolu so zlúčeninami dimethylsulfidu.

Tieto látky existujú zatiaľ len na našej planéte a sú produkované živočíchmi, konkrétne fytoplanktónom v morskom prostredí. „Pokiaľ tu nachádzame dimethylsulfid, znamená to v podstate vrcholný potenciál známok obývateľnosti,“ uviedol jeden z výskumníkov exoplanétky. O procesoch však toho nie je veľa známeho. „Pokiaľ s istotou nevieme, odkiaľ sa tá látka do okolia planétky dostáva, nemôžeme to brať ako dôkaz života,“ upozorňuje vedec.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tvoje pravnúčatá budú zrejme vyzerať takto: Na príčine je súčasný trend

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame