Poľské ženy sa postavili na odpor vláde, podporuje ich celý svet: Rovnaký zákon takmer prešiel aj u nás

Ženy v Poľsku protestujú proti novému zákonu.

Ženy v Poľsku používajú ako symbol červený blesk (Zdroj: instagram.com/skylicious121)

#Keď sa poľské ženy dozvedeli verdikt Ústavného súdu, podľa ktorého budú interrupcie už takmer úplne zakázané, nenechalo ich to chladnými. Interrupcie budú po novom povolené len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie matky. Povolené budú aj v prípade, že ide o dôsledok nedovoleného konania, akým je napríklad znásilnenie. V Poľsku sa zdvihla vlna demonštrácií a v uliciach vyjadrili svoj názor státisíce ľudí.

Ženy aj muži sú proti tomuto návrhu a demonštrácie sa opakujú už niekoľko dní. Symbolom protestu sa stal červený blesk, ktorý vytvorila poľská grafička a ilustrátorka Ola Jasionowska. Červený blesk podľa Jasionowskej symbolizuje upozornenie. ,,Hovorí, dávajte pozor, nebudeme akceptovať, že ženy sú pozbavené svojich základných práv,“ vysvetlila feministka. Červený blesk je naozaj úderným symbolom a rýchlo sa rozšíril aj na sociálne siete, kde si ženy vyjadrujú podporu. Ak chcú dosiahnuť zmenu, musia jednoducho vytrvať. Jasionowskej plagát s bleskom uverejnil aj poľský Vogue, ktorý práva žien tiež verejne podporuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vogue Polska (@vogue.polska),

Okrem toho sa ženy rozhodli vytvoriť mnoho maličkostí, ktorými si navzájom dávajú vedieť, že ťahajú za jeden povraz. Blesk sa už neobjavuje len vo forme plagátu a kreatívne dievčatá to potiahli ešte ďalej. Vznikať totiž začali rôzne make-up looky v červených odtieňoch s bleskom ako hlavným motívom, dievčatá si ich kreslia na upravené nechty a niektoré si dali symbol dokonca vytetovať na kožu. Na Facebooku je dokonca možné pridať si na profilovú fotku rámček podporujúci ich protesty.


Deti, ktoré bojujú za spravodlivosť viac ako dospelí: Práva žien, otroctvo aj plasty v oceáne, to všetko zvládli


Snaženie o prinavrátenie práv do rúk žien podporujú aj instagramové hviezdy s desiatkami tisíc sledovateľov. Muži aj ženy pod svoje posty píšu úprimné názory a pripájajú hashtag #piekłokobiet, #strajkkobiet alebo #womensrights. Make-up artistka Agata Węzłowska napríklad spojila svoj look so znakom protestov a ako popis pripojila pozmenený verš z notoricky známej piesne. ,,Girls just wanna have FUNdamental human rights,“ napísala Agata.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Agata Węzłowska (@vezlovska),

,,Musíme podporiť moju rodnú krajinu – Poľsko, v tejto ťažkej situácii,“ začala svoj post make-up artistka Sky Davine s vyše sto tisícami sledovateľov. Mnohé Poľky jej v komentároch odpovedali a ďakovali za to, že šíri povedomie aj o týchto témach.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⋆⋆⋆ 𝓢𝓴𝔂 𝓓𝓪𝓿𝓲𝓷𝓮 ⋆⋆⋆ (@skylicious121),

Táto téma sa však týka aj mužov. ,,Sme s vami! Nie ste samé a nikdy v tomto boji nebudete,“ adresoval všetkým ženám Dawid Rakowski, poľský influencer. Sám sa na protestoch zúčastnil, svoj názor sa nebojí vyjadriť a so zákonom (podobne ako väčšina poľských mužov) nesúhlasí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dawid Rakowski💥 (@daawidrakowski),

Okrem influencerov vyjadrili podporu poľským ženám vyjadrili tisíce ľudí z mnohých krajín sveta a protesty sa konali aj v mestách mimo Poľska – napríklad vo Viedni, Prahe, Budapešti, Amsterdame, Lisabone, Londýne, Paríži, Dubline či Tokyu. V demonštráciách sú Poľky rozhodnuté pokračovať, kým nedosiahnu zmenu. Podpora od bežných ľudí a zahraničia je pre ne určite veľmi dôležitá.

Zaujímavosťou pritom je, že podobný zákon bol koncom októbra navrhnutý aj v našom parlamente. Jeho schválenie si však poslanci neodhlasovali. Návrh zákona vyvolal rozruch aj v našej malej krajine, možno si aj ty spomínaš na protesty, ktoré sa konali v lete. Slovákov rozdelili na dva tábory – tých, ktorí sa stavali na stranu žien a ich práv a tých, ktorí bojovali za život nenarodených detí.

A čo ty? Súhlasíš s novým zákonom v Poľsku?

Zdroj: hashtag.sk, notesfrompoland.com
Odporúčame