Žena, ktorá svojim výkonom zatienila všetkých superhrdinov: Legendárne vrcholy zdolala v rekordnom čase

Fernanda Maciel pri výstupe na Matternhorn

Fernanda Maciel podala výkon, aký sa len tak nevidí (Zdroj: Red Bull Content Pool/Mathis Dumas)

#Tým, ktorí si myslia, že pohlavia sa jednoducho nedokážu úplne vyrovnať, musíme predstaviť svetlú výnimku. Fernanda Maciel si stanovila nesmierne náročný cieľ a svojim výkonom rozhodne zotrela všetky pochybnosti o tom, že ženy sú to slabšie pohlavie.


Mrazivá zima spojená s adrenalínom: Odvážni tanečníci predviedli kvalitný breakdance na najkrajšom vrchole Álp


Keďže ide o horskú bežkyňu, je jasné, že vrch Gran Paradiso nezdolala pomalým krokom. Akoby však už toto nestačilo, následne sa vybrala na Matternhorn, ktorý taktiež pokorila. V skutočnosti to však mala omnoho ťažšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať, pretože musela čeliť rôznym problémom.

Prekonala strach zo smrti

Pre Fernandu nešlo len o jednoduché zdolanie najkrajšieho vrcholu Álp. Pred tromi rokmi sa už totiž o podobný výstup pokúsila, no skončilo to obrovskou tragédiou. Kvôli nesmierne chladnému počasiu a mínusovým teplotám jej zamrzla rohovka v očiach. Okrem toho pri tomto výstupe zahynula jej blízka osoba.

Fernanda Maciel pri výstupe na Matternhorn
Fernanda Maciel podala výkon, aký sa len tak nevidí (Zdroj: Red Bull Content Pool/Mathis Dumas)

Hoci to bolo nesmierne náročné, všetky tieto pocity musela v sebe potlačiť, ak chcela svoj rekord dosiahnuť. A to ešte netušila, že mala veľké šťastie, pretože sa jej to podarilo len deň predtým, ako ničivá lavína na tom istom úseku uväznila až 25 horolezcov.

Hory prekonala za jediný deň

Gran Paradiso je najvyšší vrch Grajských Álp, ktoré ležia na území Talianska. Fernanda zdolala tento vrchol, ktorý je vo výške 4 061 metrov, za neuveriteľné dve hodiny a 40 minút! Následne jej trvalo ďalšie dve hodiny, kým z neho zliezla. Týmto fantastickým časom tak dosiahla nový ženský rekord FKT (Fastest known time).

Fernanda Maciel pri výstupe na Matternhorn
Fernanda Maciel podala výkon, aký sa len tak nevidí (Zdroj: Red Bull Content Pool/Mathis Dumas)

Snáď každý by bol po takomto výstupe maximálne vyčerpaný. Brazílska športovkyňa sa však presunula do talianskeho strediska Cervinia a s odhodlaním zdolala vrchol Matternhorn, ktorý je vysoký 4 478 metrov. Dokonca si zvolila trasu, ktorej náročnosť je označená číslom štyri.

Nejde o prvý rekord

Bývalá právnička a šampiónka v Jiu Jitsu už má na svojom účte viacero závideniahodných rekordov. Bola prvou ženou, ktorá vybehla (samozrejme tam aj späť) na vrch Aconcagua. Ide o najvyšší vrch Ameriky vysoký 6 959 metrov. Rovnako dosiahla FKT aj na Kilimanjare a chystá sa na ďalšie majestátne vrcholy Zeme.


Spoznaj majestátnu Korunu Zeme: Najvyššie vrcholy sveta vzbudzujú obdiv, zdolať ich je pre bežného človeka nemožné


„Matternhorn túžim zdolať už mnoho rokov, no vždy vo mne vzbudzoval strach“, opisovala svoje pocity Fernanda, „tieto hory však predstavujú obrovskú emocionálnu, fyzickú a psychickú výzvu. Keď som bola na vrchole oboch hôr, plakala som. Nedokázala som uveriť, že svoj rekord na Gran Paradiso som prekonala o 40 minút. A na Matternhorne ma zase dobehol môj strach a bolesť z minulosti.“

Zdroj: Red Bull Content Pool
Odporúčame