Výnimočná zelená kométa je už tu: Jej prelet nad Štrbským Plesom zachytáva jedinečná fotografia

Nočná obloha a viditeľná zelená kométa nad Štrbským Plesom

Zelená kométa mala výrazný protichvost (Zdroj: Facebook/Petr Horálek Photography)

#Naposledy zelenú kométu videli Neandertálci, ale v týchto dňoch máš jedinečnú možnosť spozorovať ju na oblohe aj ty. Nastávajú najlepšie pozorovacie podmienky a ak si milovník nočnej oblohy, nemal by si si túto príležitosť nechať ujsť. Zeleno svietiaci chvost sa už podarilo odfotografovať nad Štrbským Plesom.

Unikátny okamih, ktorý sa nemusí opakovať 50 tisíc rokov

Dlhoperiodická kométa, ktorej oficiálny názov je C/2022 E3 (ZTF), sa prvýkrát objavila pred 50 tisíc rokmi. Vtedy ju mohli pozorovať spomínaní Neandertálci, v týchto dňoch máš neopakovateľnú šancu práve ty. Ďalšia možnosť sa nebude opakovať skôr ako za ďalších 50 tisíc rokov, ak vôbec.

Zelená kométa nad Štrbským Plesom

O ideálnych dátum na pozorovanie sme už informovali pred pár dňami, no to čo sa podarilo Petrovi Horálkovi 22. januára je naozaj výnimočný počin. Vo večerných hodinách odfotografoval jasnú zelenú kométu nad Štrbským Plesom.

Petr Horálek o deň neskôr vysvetlil, že: „Hlava kométy je teraz jasná ako hviezdy na prahu viditeľnosti voľným okom, vďaka čomu je kométa ZTF viditeľná na tmavej oblohe, ďaleko od svetelného znečistenia, viditeľná aj bez teleskopu. To je presne to, čo som včera večer zažil.“

K tomu, za akých podmienok fotografia vznikla ešte dodal: „Jasnosť kométy C/2022 E3 ZTF dosiahla prahu 5,5 magnitúdy, vďaka čomu je kométa viditeľná voľným okom, samozrejme mimo mesta. 22. januára bol vďaka jedinečnej geometrii kométy a našej planéty Zeme viditeľný i veľmi výrazný protichvost.“

Kométa je teraz na ceste k najbližšiemu bodu k Zemi, ktorý dosiahne 1. februára. Ak sa ju chystáš pozorovať voľnými očami, odporúča sa adaptovať ich 15 minút v tme a vyhýbať sa pozeraniu na mobilný telefón alebo iné jasné zariadenia, aby ostali dostatočne citlivé aj v tme.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Jedných kvôli Vianociam mučia, inde držia mesačný pôst: Ako oslavujú najkrajšie sviatky v Severnej Kórei, Dubaji či Indii?

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame