Ťažké témy nemá rád nikto: Ako riešiť zložité témy jednoducho a ustáť to vo veľkom štýle?

Ak už pochopíš danú definíciu (napríklad z učiva), je dobré, ak si u použiješ v nejakom kontexte (Zdroj: Freepik/freepik)

#Povedal ti niekedy niekto, že ak budeš jednoduché témy opisovať zložito, budeš pôsobiť múdrejšie? Zbytočné „obkecávanie“ môže mať opačný efekt. V mnohých prípadoch si budú ostatní skôr myslieť, že nevieš komunikovať. Tí najlepší vedia, ako komunikovať aj na zložité (a možno aj nie príjemné) témy. Pozri sa na tipy, ktoré ti pomôžu prelomiť ťažkú komunikáciu, a pretlmočia ti ťažké témy do jednoduchého jazyka.

Ak ti text nedáva zmysel, prečítaj si ho znovu!

Ak niečomu nerozumieš, zastav sa pri tom. Najhoršie, čo môžeš urobiť, je, ak napríklad daný odsek učiva preskočíš. Aj napriek tomu, že si povieš, že nechápeš, alebo sa sám seba spýtaš, čo si práve čítal, to nevzdaj!

Buď disciplinovaný, prečítaj si to aj viackrát. V prípade potreby googluj, alebo sa spýtaj niekoho, kto ti môže poradiť. Ak sa tým čomu nerozumieš budeš zaoberať, urobíš službu hlavne sám sebe!

Hľadaj neznáme pojmy a snaž sa ich aplikovať do bežnej reči

Ako sme spomínali – hľadanie informácií, a pýtanie sa, je základ. Identifikuj problém, hľadaj slová alebo celé frázy, a ujasni si to, čomu nerozumieš.

Ak ti prvá definícia, ktorú si si na internete prečítal nepomohla, hľadaj ďalej. Odporúčame siahať hlavne po relevantných zdrojoch, ktoré ti vysvetlia neznáme pojmy správne.

Vysvetli si problém po svojom

Ak už pochopíš danú definíciu (napríklad z učiva), je dobré, ak si u použiješ v nejakom kontexte. Ideálne v tom, v akom je pôvodne v texte. Snaž sa prostredníctvom toho pochopiť, čo daný pojem vysvetľuje alebo pomenúva.

Poznač si, ako si tomu porozumel ty sám

Ak už konečne rozlúštiš problém, rob si poznámky. Ak si definíciu zaznačíš vlastnými slovami, nič ťa neprekvapí. Takto budeš aspoň nútený pochopiť problematiku čo najlepšie, ako to ide.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zdá sa ti, že tvoje doplnky stravy nerobia svoju službu? Toto sú tipy, ako zvýšiť ich funkčnosť

Nezvoľ ľahšiu cestu. Neskôr, pri reprodukovaní problému (napríklad počas odpovede z učiva) svojou nejasnou komunikáciou naznačíš, že si sa témou ani nezaoberal, alebo že jej nerozumieš. Aj úspešní profesionáli si dávajú záležať na tom, aby komunikovali jasne!

Pochopia tvoju reprodukciu témy aj druhí?

Ak porozumieš ťažkej téme, je to fajn. Ale pochopili by to aj iní, keby si im mal vysvetliť, o čo ide? Ostatným nemusí byť jasné, ako o probléme uvažuješ ty. Preto by ti malo byť jasné, či je tvoja komunikácia zrozumiteľná.

Ak si niečím nie si istý, pýtaj sa! Ak nevieš, čo je správne, pracuj na tom, aby si tomu porozumel. Tvoji spolužiaci a kamoši ti určite s radosťou pomôžu! Spätná väzba je dôležitá… Nielen pri zložitých témach.

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame