Keď jedno začína škodiť tomu druhému: Sebareflexia a sebavedomie sú kľúčom k vyrovnaným medziľudským vzťahom

Sebavedomie je dôležité.

Bez sebavedomia nedokážeš kvalitne žiť (Zdroj: Freepik/jcomp)

#Bez sebavedomia nedokážeš kvalitne žiť. Ak ho nemáš, nedokážeš udržiavať kontakty, mať sociálny život, byť úspešný v práci, prijať svoje telo či sa len mať jednoducho rád.  Ale čo ak máš sebavedomia toľko, že ti naopak skresľuje pohľad na reálny svet? Sebareflexia je v tomto prípade viac než potrebná…

Byť si vedomý svojich kvalít a nepochybovať o sebe

S nízkym či nulovým sebavedomím bojujú aj mnohé známe osobnosti. Nie pre každého je totiž jednoduché podať výkon pred ľuďmi bez trémy. Vyladiť zdravý pomer sebavedomia a sebareflexie nie je jednoduché.

Ale ako spoznať hranicu, kedy je všetkého naopak príliš? Kedy sme sa začali mať tak radi, že sa z nás vytratila sebakritika a pud sebazáchovy?

Začína to už v detstve

Často sa to stáva pri tých, ktorí s budovaním sebavedomia bojovali už od detstva. A potom aj tým, ktorých rodičia a okolie v detstve nekriticky utvrdzovali o ich výnimočnosti a genialite, hoci tomu tak v skutočnosti nemuselo byť.

Vďaka nezdravému nárastu sebavedomia a chvále za malé úspechy, si títo jedinci vystavali kult vlastnej osobnosti, do ktorého nenechajú nikoho rýpať. Pamätaj si, že sebaláska je dôležitá, ale tá prehnaná vytvára horenosov.

Problémom sú aj generačné rozdiely

Rozdiel v prístupe jednotlivých generácií má na tejto problematike tiež svoju úlohu – mladí ľudia sú prirodzene dravší, majú pocit, že im patrí svet, a že sa všetko točí iba okolo nich. Majú pocit, že sú bezchybní, nedotknuteľní, nesmrteľní…

Pravdou je, že za svoj doterajší život nemali príležitosť urobiť žiadne zásadné chyby, vďaka ktorým by si niesli následky na celý život. Do svojho sebavedomia tak oproti staršej generácií nedostali žiaden element pochybnosti o sebe samom.

Tí starší už ale vedia, že nie sú bezchybní, ani neomylní. Priamo úmerne k tomu sa zvyšuje aj ich sebareflexia, a znižuje sa sebavedomie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo znamená upskillovanie a ako sa doň obuť?

Malý tip na záver: Ak chceš udržať sebareflexiu a sebavedomie v rovnováhe, pomôže ti, ak budeš rešpektovať svoju originalitu. Pripomeň si, čo je na tebe pekné, v čom vynikáš, čo sa ti dnes podarilo… Aby si si udržal aj mieru sebareflexie, je potrebné brať na vedomie aj svoje zápory – aj keď sa ti nebudú páčiť. Stále je tu šanca ich zmeniť!

 

 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Elle
Odporúčame