Bojuješ s čiernymi bodkami? Zbav sa ich týmito jednoduchými spôsobmi v pohodlí domova!

Ak máš v pláne drastické vytláčanie, zastav sa (Zdroj: Freepik/freepik)

#Kto by nepoznal čierne bodky. Bohužiaľ, aspoň v určitom životnom období, sa s nimi stretne každý. Nie sú výhradou aknóznej pleti, preto sa u teba môžu objaviť aj v prípade, že máš inak celkom čistú pleť. Ak túžiš po bezchybnej pleti, zbav sa ich pomocou prípravkov či prírodných alternatív. A nezabúdaj, základom je pleť dokonale čistiť a starať sa o ňu, iba tak týmto nežiadúcim návštevníkom zabrániš pobytu na tvojej pokožke.

Prečo a ako vznikajú?

Čierne bodky sú vlastne upchaté folikuly pleti, v ktorých sa usadili nečistoty. Môžeš si ich (okrem tvári) nájsť dokonca na hrudníku či chrbte! K tvorbe týchto nezbedníkov prispievajú aj hormonálne výkyvy, stres, nezdravý životný štýl, ale môžeš mať na ne aj dedičné predispozície.

Je dôležité takto zanesené póry pravidelne čistiť, pretože vo všetkej tej nečistote sa ti môžu usadiť baktérie, a následne sa ti vytvorí boľavá hnisavá vyrážka.

Účinné naparovanie

Ak máš v pláne drastické vytláčanie, zastav sa. V prvom rade by sme ti odporučili odborné čistenie pórov, no ak nemáš možnosti, dá sa to aj v pohodlí domova. Pozor, nepúšťaj sa do toho bez naparovania, pretože inak si tam zanesieš ešte viac nečistôt.

Tým, že póry naparíš, ich uvoľníte, prečistíte a taktiež aj osviežite. Pri naparovaní by mal byť medzi tvárou a nádobou s vodou rozdiel minimálne 40 cm. Budeš potrebovať horúcu vodu a uterák, pod ktorým sa schováš.

Zotrvaj takto 10 – 15 minút a potom nechaj pleť oddýchnuť. Keďže bude prečistená, môžeš na ňu nanášať buď výživné krémy z drogérie alebo nejaké podomácky vyrobené produkty.

Choď na to jemne!

Určite neskúšaj násilné mechanické drhnutie problémových miest. Môžeš však skúsiť domáci recept, ktorého tajomstvo pozostáva iba zo sódy bicarbony a citróna (citrón pôsobí protizápalovo a ničí baktérie).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vhodná kozmetika je dôležitá: Vieš si vybrať tú správnu pre tvoju pleť?

Jednoducho tieto dve ingrediencie zmiešaj na takú konzistenciu, aby sa ani nedrobila, ale ani nestekala. Nanes si zmes na pokožku, pokojne v 2-3 vrstvách, nechaj zaschnúť, a jemne zmy vodou.

Ďalší lifehack z kuchyne

Skúsiť môžeš tiež kombináciu medu s mliekom. Med pôsobí antibakteriálne, mlieko má zasa kyselinu mliečnu, ktorá sa príliš „nekamoší“ s čiernymi bodkami.

Zmiešaj niekoľko kvapiek medu, lyžičku mlieka, a aplikuj si zmes na tvár. Následne nechaj 5-10 minút pôsobiť, a opäť zmy vodou. Takáto maska je vhodná na denné používanie, a zaručujeme ti, že ak zotrváš, uvidíš výsledky!

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame