Vhodná kozmetika je dôležitá: Vieš si vybrať tú správnu pre tvoju pleť?

Pozor na kozmetiku, ktorá obsahuje telu toxické látky (Zdroj: Freepik/prostooleh)

#Zvoliť si vhodnú kozmetiku na denné používanie je základom, najmä z hľadiska zdravej pokožky tváre. Preto je dobré vedieť, po akom druhu produktov siahnuť. Ak si kúpiš kozmetiku, ktorá ti nesedí, môžeš si pleť „rozhádzať“ ešte viac, než máš. Okrem iného riskuješ podráždenie pokožky, ktorá je náchylná k infekciám a kožným problémom.

Ujasni si typ pleti

Sám to asi neodhadneš. Odporúčame návštevu kozmetičky – už viaceré z nich v súčasnosti ponúkajú aj poradenstvo a diagnostiku pleti pomocou prístrojov. Ak žiadnu podobnú službu vo svojom okolí nenájdeš, skús sa obrátiť na kožnú ambulanciu, tam ti isto poradia.

Zloženie kozmetiky

Ak už máš prvý bod jasný, a funguješ podľa neho nejakú dobu, je to fajn. Čo ale robiť v prípade, ak prechádzaš na novú značku kozmetiky? Určite si daj záležať na dôkladnom naštudovaní jej zloženia.

Platí tu pravidlo, že čím menej chemických prísad nájdeš v zložení, tým je to pre teba lepšie. Prírodná kozmetika je z tohto hľadiska tou najlepšou voľbou!

Pozor na kozmetiku, ktorá obsahuje telu toxické látky. V zložení hľadaj napríklad parabény, ropné prísady a formaldehydy. Takýmto produktom sa vyhni oblúkom!

Produkty na mieru

Pri výbere správnych produktov nie je jediným aspektom typ pleti. V drogérii pozeraj aj po označení veku na obale. Zvoľ tú, ktorá je primeraná tvojmu veku. Riaď sa kategorizáciou, do ktorej produkt spadá. Určite by ti nesadol krém (či iný produkt), ktorý vyhovuje napríklad tvojej mamine…

Problematická pleť

Veľký pozor by si mal dávať v prípade, že máš problematickú pleť. Veľmi suchá pleť, ktorá sa lúpe, alebo pleť s vyrážkami potrebuje kozmetiku presne na daný typ problému. V tomto prípade je lepšie poobzerať sa po kozmetike z lekárne.

Cenová relácia

Nemusíš siahať po najdrahších produktoch. Vo veľa prípadoch ide len o značku a meno firmy. Pokiaľ budeš mať aké také základné vedomosti o zložení produktov, ktoré sú skvelé pre tvoju pleť, nájdeš si sediace produkty aj v lacnejších značkách.

Aké typy pleti sa rozlišujú?

Ešte na skok k diagnostike, ktorú sme spomínali v úvode. Pokiaľ takúto možnosť nemáš, alebo si trúfaš odhadnúť to sám, skús to podľa týchto vlastností pleti:

  • Normálna pleť – nemáš pokožku ani suchú, ani mastnú. Tvár pôsobí zdravo, a žiaden typ kozmetiky ti nespôsobuje žiadne problémy (začervenanie, suché miesta, pálenie…).
  • Zmiešaná pleť – problematická T zóna (nos, čelo, brada), ktorá je mastnejšia, než zvyšok tváre, prípadne trpíš na suché miesta v oblasti líc.
  • Mastná pleť – mastná pleť je oštarou z estetického hľadiska, pretože sa príliš leskne a často má sklon k tvorbe vyrážok.
  • Suchá pleť – suchá pleť je na prvý pohľad mdlá, často sa šúpe alebo je drsná či začervenaná.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame