Detailný záber hviezdy, alebo plátok salámy? Žart francúzskeho vedca na Twitteri sa nestretol s pochopením

Proxima Centauri

Žart uznávaného fyzika sa nestretol s pochopením (ESA/Hubble & NASA)

#Celosvetovo uznávaný fyzik Etienne Klein 31. júla zdieľal na Twitteri fotografiu červeného objektu na čiernom pozadí, ktorý pripomínal vesmír.

Fakt, že červený objekt bol v skutočnosti odrezaný plátok salámy pobúril mnohých. Fyzik sa musel za svoj žart verejne ospravedlniť.


Objavili najväčšiu baktériu na svete: Jej dĺžka je 2 centimetre a vedec má pre ňu perfektné prirovnanie


Španielska údenina z kozmu

„Fotografia Proxima Centauri, hviezdy najbližšej k Slnku, vzdialenej od nás len 4,2 svetelných rokov. Záber z teleskopu Jamesa Webba. Tá úroveň detailov…nový svet je objavený každý deň,“ znel popis vedca k fotografii.

Hneď po Slnku je Proxima Centauri druhou najbližšou známou hviezdou k Zemi. Je to červený trpaslík a nachádza sa v súhvezdí Centaurus. Aj preto mnohých fascinuje. Na priloženej fotografii sa ale nachádzalo niečo úplne iné.

Vedec o niečo neskôr uviedol, že išlo len o vtip a že „podľa modernej kozmológie sa nič spomedzi španielskych údenín nenachádza inde, než na Zemi.“

Na zábere nebola hviezda Proxima Centauri a ani žiadny iný vesmírny objekt. Išlo o plátok pikantnej španielskej salámy chorizo, informuje Mirror.

Žart nesadol každému

Mnoho ľudí tento príspevok pobavil, no našlo sa aj dosť tých, ktorí boli pobúrení. Podľa viacerých komentujúcich išlo o nemiestny a nezodpovedný pokus zmiasť ľudí, čo by si uznávaný vedec nemal dovoliť. Niektorí dokonca kritizovali aj to, že vtip ani len nebol originálny. Podľa jedného z reagujúcich bol síce žart sám o sebe vtipný, no problém bol v tom, že ho zdieľal vedec.

„Je to zábavný žart. Ale keď ho zdieľate vy, je to o niečo inom. Vaše meno predstavuje akúsi garanciu, že nie je potrebné si informácie overovať,“ znel komentár.

„Vzhľadom na niektoré komentáre považujem za potrebné ozrejmiť, že tweet v ktorom je akože fotografia hviezdy Proxima Centauri, je len žartom. Berme to ako ponaučenie, že netreba slepo veriť tvrdeniam autorít a ani tomu, ako na prvý pohľad pôsobia niektoré zábery,“ dodal fyzik k svojmu príspevku.

Došlo aj na ospravedlnenie

Klein 3. augusta na Twitter pridal samostatný príspevok, v ktorom sa za svoj vtip, na ktorom, ako sám uvádza, nebolo ani nič originálne, ospravedlnil . V ten istý deň zdieľal aj ďalšiu fotografiu z vesmíru, pri ktorej svojich sledovateľov uistil, že  tentoraz ide o skutočný záber.

„Je to prvýkrát, čo som si spravil srandu, keďže na tejto platforme som skôr v pozícii vedeckej autority. Dobrá správa je, že viacerým bolo hneď jasné, že išlo o vtip. Iní však na to potrebovali ďalšie dva tweety. Tiež to poukazuje na skutočnosť, že na sociálnych sieťach sú falošné správy úspešnejšie, než tie skutočné. Myslím, že keby som nenapísal, že ide o fotku z teleskopu Jamesa Webba, nemalo by to taký úspech.“  vysvetlil Klein pre francúzsky magazín Le Point.

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, mirror.co.uk
Odporúčame