Objavili najväčšiu baktériu na svete: Jej dĺžka je 2 centimetre a vedec má pre ňu perfektné prirovnanie

Vedci objavili najväčšiu baktériu na svete

Vedci objavili najväčšiu baktériu na svete (Zdroj: Unsplash.com/CDC)

#Baktérie poznáme ako malé organické častice, ktoré nevidíme voľným okom. Vždy sme na ich pozorovanie potrebovali mikroskop. Tentokrát však vedci objavili baktériu, na ktorej pozorovanie nebudeš potrebovať žiadnu pomôcku. Svojou veľkosťou 2 centimetrov sa bezkonkurenčne stala tou najväčšou svojho druhu, aká bola kedy objavená.

Vedci ju pomenovali Thiomargarita magnifica a jej prívlastok (teda druhé pomenovanie) znamená majestátna. A to vskutku je. Doteraz bola aj tá najväčšia známa baktéria tisíckrát menšia. Táto sa veľkosťou podobá na mihalnicu, resp. jej dĺžku vieš porovnať k svojím nechtom. Našla sa na Guadaloupe, súostroví v Strednej Amerike.


Maldivy bojujú proti klimatickým zmenám po svojom: Finišujú s novým mestečkom na vode


Dĺžka jednej jej bunky je až 9000 mikrometrov, čo je v prepočte 0,9 centimetra. Len pre porovnanie, bežné baktérie majú bunky o veľkosti 2 mikrometrov. Vďaka tomu, že Thiomargarita magnifica je dvojbunková, vie narásť do dĺžka spomínaných 2 centimetrov.

Pekné prirovnanie pre baktériu našiel spoluautor tejto štúdie Jean-Marie Volland z Kalifornského laboratória pre výskum komplexných systémov: „Aby sme to lepšie pochopili, je to rovnaké, ako by sme našli človeka o veľkosti Mount Everestu,“ povedal pre CNN.

Pred tým, ako bola baktéria objavená, vedci ani len nepredpokladali, že je možné, aby narastali do takýchto „obrovských“ rozmerov. „Bol to veľmi zaujímavý objav,“ pokračuje Volland. „Otvára množstvo nových otázok, pretože sme objavili niečo, čo je pre baktériu netypické. Chceme taktiež pochopiť, ako presne takéto baktérie fungujú.“


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com
Odporúčame