#Láska je neodmysliteľnou súčasťou života. Nezáleží na tom, či zažívaš svoju prvú, alebo čakáš na tú pravú, určite nám dáš za pravdu, že dokáže byť veľmi tajomnou a silnou emóciou. Hoci sa za nekonečné romantičky považujú ženy, nová štúdia priniesla zaujímavé zistenia o mužskom vnímaní tohto citu. Zaužívané, zdá sa, nie je úplnou pravdou…
Tvrdý obal, mäkké srdce
Portál NY Post opisuje výskum austrálskych vedcov, ktorí sa venovali výskumu viac ako 800 mladých dospelých ľudí z 33 rôznych krajín vo veku 18 až 25 rokov. Hľadali rozdiely, ktoré by nasvedčovali o odlišnom vnímaní romantiky medzi mužmi a ženami. Zistenia ukázali zaujímavé fakty, ktoré ťa možno prekvapia.
„Priemerné skóre „zaláskovania“ u žien bolo približne 1,92 mesiaca po vzniku romantického vzťahu, zatiaľ čo u mužov to bolo 0,98 mesiaca. To naznačuje, že muži sa dokážu zamilovať približne o mesiac skôr ako ženy,“ uviedli výskumníci vo svojej práci.
Ukryté pocity
Hoci výskum ukázal, že sa muži zamilovali rýchlejšie než ženy, nedávali svoje pocity najavo tak rýchlo. Podľa odborníkov sú tieto rozdiely zakorenené v evolúcii a biologických faktoroch, ktoré sú medzi pohlaviami. Muži podľa štúdie uprednostňujú skôr kvantitu partneriek nad kvalitou. Tento prístup môže viesť k lepšiemu rozvoju zaľúbenia u mužov, čo naopak, u žien, ktoré sa rozhodujú opatrnejšie, funguje opačne.
Aj keď muži prejavia svoj záujem rýchlo, ženy majú v tomto náskok – svojou opatrnosťou zvyšujú intenzitu neskoršej lásky a oddanosti, ktorú partnerovi ponúknu v dlhodobom vzťahu. Spomínaná štúdia zistila, že „ženy majú vo vzťahu vyššiu intenzitu romantiky a lásky, väčšiu oddanosť a často cítia vyššiu mieru žiarlivosti voči svojmu partnerovi.“
Dôvody rozdielneho vnímania
Dôvody odlišného vnímania lásky môže byť rôzne. Do určitej miery zohráva rolu aj biológia a história. Spoločenské vzorce, ktoré kládli na ženy isté nároky, sú už síce dávno tabu, no kdesi v úzadí stále zostávajú. Podľa odborníkov dnes potrebu rozmnožovania sa vytláča moderný pohľad na vzťahy a väčšia voľnosť, čo súvisí aj s rozvojom viacerých možností.
„V súčasnej dobe je veľký tlak na ženy, aby sa rozhodovali správne a bezchybne. To môže spôsobiť, že sa spoliehajú viac na racionalitu než na spontánnosť, čo sa týka aj pocitov pri zamilovaní. Zatiaľ čo muži môžu konať impulzívnejšie, ženy sú stále viac obozretné,“ vysvetľuje sociálna psychologička Emily Howard.
Nie je za tým len evolúcia
Niektorí odborníci sú skeptickí voči evolučnej teórii, ktorá má byť základom pre výsledok štúdie. Psychológovia totiž tvrdia, že na rýchlosť zamilovania môžu mať vplyv aj iné veci než len evolúcia. Rolu pri stanovení kritérií zohrávajú napríklad osobné skúsenosti jedinca, kultúrne faktory a dokonca aj súčasné životné okolnosti, ktoré človeka ovplyvňujú nielen pri výbere partnera.
Samozrejme, ani v tomto prípade nemožno kategorizovať a treba prihliadať na to, aké máš skúsenosti. Ak si sa v láske niekoľkokrát sklamal, je zrejme jedno, akého pohlavia si, budeš opatrnejší. Naopak, pri prvých naivných láskach riziko „bezhlavej zamilovanosti“ o čosi vyššie.
„Je zaujímavé, že muži sa často zdajú byť rýchlejší v romantických gestách, no na druhej strane bývajú menej pripravení na vážne a dlhodobé záväzky. V prvých fázach môžu byť nadšení viac ako ženy, ktoré sú zamerané na zmysluplný a dlhodobý rozvoj vzťahu,“ uzatvára odborník na vzťahy.
Zdieľať na