Zajtra nám protestne vypnú Wikipediu: Je to dôvod na paniku?

pixabay.com

#Sú veci, ktoré by nemali ostať nepovšimnuté. Jednou z nich je (ne)zmyselná smernica Európskeho parlamentu a rady o autorskom práve. Slovenská, česká a nemecká Wikipédia sa rozhodli vyjadriť svoj nesúhlas jednodňovým protestom, ktorý sa bude konať práve 21. marca.

Čo to teda pre nás znamená a treba začať panikáriť? Zatiaľ nie, hoci tento deň budeme hľadať veci v najobľúbenejšej (a v prípade škôl tiež najzatracovanejšej) online encyklopédii márne.

Photo by Émile Perron on Unsplash

Oklieštenie slobody na internete

Zvykli sme si, že internet nám poskytuje relatívne bezpečný a slobodný priestor, na ktorom si môžeme vyjadriť svoje názory. Avšak podľa portálu wikimedia.sk, práve 11. a 13. článok novej smernice môže obmedziť možnosti kreatívneho vyjadrovania a oklieštiť tak slobodu na internete. A to je niečo, čo by nemalo prejsť len tak.

Ak by smernica prešla, informácie na médiách by boli veľmi oklieštené. Na základe autorských zákonov by aj krátke texty podliehali autorským právam, pričom ich autori by mohli trvať na ich spoplatnení. Takýto zákon by bol likvidačný najmä pre malé médiá. Preto by sa obsah značne musel okresať. A tak by sa ľahko mohlo stať, že na webe vlastne nič nenájdeš.

Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Kontroverzný autorský zákon neprinesie nič dobré

Na proteste sa dohodli redaktori slovenskej Wikipédie a združenie Wikimedia Slovenská republika. Že je na mieste, ľahko pochopíš aj ty. Pretože nie je zákon ako zákon. A nie všetko nové automaticky znamená pozitívny krok smerom dopredu. O prijatí tohto zákona sa bude hlasovať už 26. marca 2019 v Európskom parlamente v Štrasburgu.

Zdroj: wikimedia.sk
Odporúčame