Pozná ich celý svet a považujeme ich za samozrejmosť: Tieto vynálezy pochádzajú zo Slovenska

Foto: unsplash.com

#O Slovensku sa vo svete hovorí najmä v súvislosti s krásnymi ženami, športovcami a ako o pomerne lacnej destinácii na rozlúčku so slobodou. Nemožno opomenúť ani to, že sme automobilová veľmoc a na našich ľudí sa hrnú pochvaly nielen za pohostinnosť, ale i pracovitosť.

Práve Slováci sú to, čo robí našu krajinu v mnohých smeroch jedinečnou. Revolučné nápady nemusia pochádzať iba od veľmocí, ale aj z takej malej krajiny, ako je tá naša. Vďaka nasledujúcim menám a vynálezom sme prerazili vo svete.  Pozri sa na niekoľko pútavých objavov, ktoré používa(l) celý svet a iba máloktopritom vie, že pochádzajú od nás.

Helikoptéra

Používa sa pri záchrane ľudí, na výlety nad mestom a v mnohých ďalších situáciách. A korene má na Slovensku. Ešte v roku 1894 vypracoval prvý návrh na tento stroj náš rodák Ján Bahýľ, ktorý sa narodil vo Zvolenskej Slatine. Bahýľ, ktorý pracoval ako stavebný technik, mal mimoriadne technické nadanie. Keď vymyslel helikoptéru s pohonom ľudskej sily, o rok neskôr dostal šancu zrealizovať navrhovaný patent. Termín realizácie ale nebol dodržaný a tak nie je prvenstvo Jána Bahýľa všeobecne uznávané. I napriek tomu sa dá hovoriť o tom, že práve Bahýľ položil základy pre rozmach tohto stroja.

Foto: Wikimedia Commons

Rádiový prenos

Dnes si len ťažko vieme predstaviť život bez rádia. Počúvame ho v aute či v autobuse, doma, ale i v práci. V minulosti sa rádiovým prenosom zaoberalo pomerne mnoho ľudí. I napriek tomu sa najväčšie úspechy podarilo dosiahnuť v roku 1904 Jozefovi Murgašovi z Tajova, ktorého mnohí považujú za priekopníka bezdrôtovej telekomunikácie. Zaregistroval si dva patenty. Tým prvým je zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu a druhým je spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou.

Foto: Wikimedia Commons

Padák

Dnes sa zoskoky padákom dávajú ako netradičné, ale pritom obľúbené darčeky na adrenalínový zážitok, kedysi boli viac naviazané na vojenskú techniku. O padák, ktorý sa asi najviac podobá tomu dnešnému, sa pričinil Slovák Štefan Banič. Aj keď sa Banič narodil v Neštichu, ktoré je od roku 1960 súčasťou Smoleníc, časť života prežil v Amerike. Práve tu vymyslel a vytvoril padák dáždnikového typu. V roku 1914 svoj vynález aj osobne vyskúšal, keď vo Washingtone zoskočil s padákom zo strechy 15-poschodovej budovy.

Foto: sk.wikipedia.org

Ban­ské čer­pa­cie stroje

Výraznou osobou baníctva je jednoznačne Jozef Karol Hell, ktorý sa narodil v roku 1713 v Banskej Štiavnici. Dá sa povedať, že takmer celý život sa pohyboval v oblasti baníctva. Hell má na konte viacero objavov. Napríklad vahadlový, vzdušný či takzvaný ohňový čerpací stroj, ale aj zariadenie na čistenie vzduchu v baniach. Jedným z najpozoruhodnejších objavov však boli rozhodne vodostĺpcové stroje, ktoré na svoj pohon využívali stlačený vzduch. Svojimi vynálezmi sa zaslúžil o to, že sme v tej dobe mali jednu z najpokrokovejších baníckych techník vo svete.

Ilustračné foto: Pixabay.com
Odporúčame