Zdá sa ti, že dokážeš zacítiť prichádzajúcu búrku? Podľa vedcov je táto schopnosť pomerne raritná

Cítiš aj ty prichádzajúcu búrku či dážď? (Zdroj: Unsplash/Taylor Smith)

#Pre mnoho ľudí je vôňa vzduchu po búrke lahodná. Možno ku nim patríš aj ty, prípadne takých ľudí určite poznáš. Sú však aj ľudia, ktorí údajne vedia vycítiť búrku a nemyslia sa tým len jasnovidci a im podobní. Podľa vedcov sa ale nesnažia byť len zaujímaví. Pach ozónu, ktorý prichádza s blížiacim sa dažďom, skutočne registrujú nielen živočíchy, ale aj niektorí ľudia.

Cítime ho aj vďaka evolučnému vývoju

Tú príjemnú vôňu, ktorá vzniká počas dažďa a je vo vzduchu prítomná aj po ňom, cíti väčšina z nás. Petrichor je názov látky, ktorú cítime, a geosmin zase zlúčenina, ktorá sa v tejto vôni nachádza. Podľa niektorých vedcov je to, že ju dokážeme zacítiť, prirodzené preto, že naši dávni predkovia si dážď spájali s priaznivými podmienkami pre život, zrejme počas obdobia sucha. Pokiaľ ju teda napríklad aj ty necítiš, je možné, že evolučný vývoj v tvojom prípade prebehol akosi inak.

Dosť na tom, aj ozón, ktorý je vo vzduchu prítomný pred dažďom, je taktiež možné zachytiť. Jeho vôňa je sladšia ako vôňa petrichoru. S príchodom dažďových mračien preniká do vzduchu, a čím jeho nadmorská výška klesá, tým by mal byť citeľnejší. Vo vyššej koncentrácii je však nebezpečný. Je ho aj možné vyrobiť.

Za to, že cítime vo vzduchu príchod dažďa, môže ozón (Zdroj: Unsplash/reza shayestehpour)

V oveľa menšej miere, v takej, v akej nám ho v normálnych poveternostných podmienkach ponúka príroda, je prirodzený a niekedy aj citeľný. Pokiaľ sa teda náhodou pristihneš pri tom, že skutočne cítiš prichádzajúci dážď, tak vedz, že nech už si akokoľvek paranoidná osobnosť, tvoj nos ťa určite neklame.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame