Ak aj ty neznášaš horúčavy, týmto miestam sa určite vyhni: Spoznaj 5 najhorúcejších miest sveta

vysušená popraskaná zem

Ak ti už idú horúčavy hore krkom, do týchto piatich miest si určite výlet neplánuj (Zdroj: Pexels/Julia Volk)

#Určite aj ty uznáš, že toto leto bolo mimoriadne horúce. Vo Veľkej Británii bol prekonaný teplotný rekord a horúčavy sa nevyhli ani nám. Pokiaľ horúce počasie nie je nič pre teba a oceníš skôr miernejšie teploty, na nasledujúcich miestach by si sa ocitnúť nechcel. Portál Independent zostavil rebríček najhorúcejších miest sveta a my ti bližšie predstavíme päť z nich.

Údolie smrti, Kalifornia, USA

Národný park Údolie smrti je jedným z najhorúcejších a najsuchších miest na svete. Jedná sa o nehostinné končiny, ktoré varujú návštevníkov už svojim menom. Práve tu bolo v roku 1913 nameraných rekordných 56,7°C, čo je doteraz najvyššia zaznamenaná teplota na svete. Aktuálne teploty počas noci dosahujú nad 30°C a počas dňa sa pohybujú v rozmedzí okolo 44 až 47 °C. Tento august Údolie smrti zasiahli nezvyčajne silné dažde. Priemerné ročné zrážky tu dosahujú okolo 50 milimetrov, no začiatkom augusta napršali tri štvrtiny z toho v priebehu troch hodín. Meteorológovia aj správa parku intenzívne dažde označila za udalosť, ktorá sa stane tak raz za tisíc rokov. Aj napriek extrémnemu podnebiu park stále láka mnoho návštevníkov. Okrem jedinečných pozemských úkazov je to jedno z najvhodnejších miest na pozorovanie nočnej oblohy.

Údolie smrti
Údolie smrti (Zdroj: Flickr/IceNineJon)

Ouargla, Alžírsko

Mesto Ouargla sa nachádza v južnej časti Alžírska a profituje najmä z ropného priemyslu. Ouargla leží na území púšte Sahara, čo už samo o sebe veľa napovedá o tunajšom podnebí. Je tu teda rozhodne teplo a sucho, za rok tu spadne priemerne 55 milimetrov zrážok. Vôbec najsuchším rokom bol rok 1929, kedy v meste nepršalo vôbec. Hoci oficiálne sa za najvyššiu nameranú teplotu v Afrike považuje 53,5 °C, ktorú v roku 1984 namerali v Tunisku, viacerí meteorológovia tento údaj spochybňujú. Za najvyššiu teplotu nameranú na kontinente považujú  51,3 °C, ktoré namerali v júli 2018 práve v meste Ouargla. Aktuálne sa teploty pohybujú približne od 28 °C v noci a až 45 °C počas dňa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán: Kedy presne bol prvýkrát zapálený a čo tomu predchádzalo?
Ouargla, Alžírsko
Ouargla v Alžírsku (Zdroj: commons.wikimedia.org/محمد الفاتح زناتي)

Basra, Irak

Basra je druhým najväčším mestom v Iraku. Zároveň patrí aj medzi tie najhorúcejšie, počas letných mesiacov tu päťdesiatstupňové teploty nie sú ničím ojedinelým. 22. júla 2016 bola v Basre nameraná zatiaľ najvyššia teplota v krajine, a to 53,9 °C. Počas zimy tu zvykne byť príjemných 20 stupňov, no počas niektorých zimných nocí teploty klesnú aj pod nulu. V tomto období je tu cez deň okolo 46 až 47 °C. Okrem vysokých teplôt trápi počas leta 1,4 milióna obyvateľov Basry aj vlhkosť a časté výpadky elektriny. Fungujúca klimatizácia či dokonca chladnička je tak istotou len pre tých, ktorí si môžu dovoliť súkromný generátor.

Basra, Irak
Basra v Iraku (Zdroj: commons.wikimedia.org/احمد محمود خضير)

Dallol, Etiópia

Dallol je mestom duchov, ktoré leží na severe Etiópie, v púšti Danakil. Kedysi bolo baníckym mestom a na základe priemernej celoročnej teploty z rokov 1960 až 1966 sa stalo najteplejším obývaným miestom na Zemi. Priemerná ročná teplota v tomto období dosahovala 34,6 °C, najvyššia nameraná teplota stúpla až na 49°C. Terajšie teploty ani v noci neklesajú pod tridsať stupňov a cez deň dosahujú okolo 45 °C. Dallol patrí tiež medzi najodľahlejšie miesta na svete. Momentálne by si sa sem dostal jedine na ťave. Práve karavány s ťavami toto miesto aj v súčasnosti navštevujú, a to za účelom ťažby soli. Nachádza sa tu aj jedinečná skupina kráterov nezvyčajných farieb a tiež horúce pramene.

Dallol, Etiópia
Dallol, Etiópia (Zdroj: Flickr/Mike Mirano)

ʽAziziya, Líbya

ʽAziziya je malé mesto nachádzajúce sa na severozápade Líbye, len 40 kilometrov od hlavného mesta krajiny, Tripolisu. ʽAziziya je vo svete známa tým, že v roku 1922 tu údajne bola nameraná teplota 58 °C. Až do roku 2012 to bol oficiálny rekord, no po bližšom preskúmaní bol vyhlásený za neplatný. Toto rozhodnutie vzniklo na základe viacerých faktorov, medzi ktorými bola napríklad aj skutočnosť, že teplotu zaznamenala neskúsená osoba. To však nemení nič na tom, že ide o naozaj horúce miesto. Momentálne sa tu teploty pohybujú okolo štyridsiatky. V tých najteplejších mesiacoch však prekračujú 48 °C.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán: Kedy presne bol prvýkrát zapálený a čo tomu predchádzalo?
ʽAziziya, Líbya
ʽAziziya v Líbyi (Zdroj: commons.wikimedia.org/Luca Galuzzi)

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, independent.co.uk
Odporúčame