Yzomandias & Nik Tendo? Keď je to viac, ako len hudba (Komentár)

(Zdroj: Instagram/@stepanhegedus, @milionplus)

#Podľa všetkého nás už 17. novembra čaká jeden z československých releasov roka. Ikonická dvojica Yzomandias a Nik Tendo posledné dni pripravuje fanúšikov na niečo veľké a bližšie informácie by sme mali dostať už v najblizších hodinách. 

Na pardubickom labeli ma už od jeho založenia fascinovalo hneď niekoľko vecí. Keď sa na Milion+ pozriem širšou optikou, výsledkom pozorovania je najlepšie fungujúci label (minimálne) v Česku a na Slovensku. Skupina raperov, producentov a ďalších ľudí starajúcich sa o chod tejto mašiny, je jednoznačne najlepším príkladom profesionality v hudobnej sfére na domácej scéne.

Aby nejaký model mohol všeobecne správne fungovať, potrebujete k nemu okrem prepracovaného plánu a vízie aj nadštandardné medziľudské vzťahy. Z pohľadu prostého fanúšika môžem tento faktor označiť za kľúčový a mám pocit, že tu to funguje na jednotku. Ak ste v minulosti sledovali rôzne vlogy či dokumenty z dielne M+, iste ste si všimli očividnú spolupatričnosť jednotlivých členov. Na druhej strane z lídrov labelu vyžaruje autorita a veľký cit pre profesionalitu.

V niekoľkých prípadoch sa potvrdilo, že ak nejaký člen povedzme nebol na rovnakej vlne, z labelu odišiel, no tých prípadov naozaj veľa nie je, čo osobne považujem za malý zázrak. V Pardubiciach vyhráva loajalita, profesionalita a súdržnosť. Veľmi sa mi páči a veľmi oceňujem aj prístup k vydávaniu novej hudby. Ak niektorý z členov labelu vydáva nový track či projekt, do proma sú zahrnutí všetci a kolegovi dodávajú neuveriteľný support. Na domácej scéne nič podobné nenájdete.

Azda najvýraznejšie zo skupiny interpretov vyčnieva dvojica, ktorú hudobne pokojne môžeme označiť ako líderskú – Yzomandias & Nik Tendo.

Ako začali?

Vo všeobecnosti dnes Yzomandiasa vďaka jeho progesivite a neortodoxnosti mnohí vnímajú ako lídra novej rapovej školy. Určite celkom oprávnene. Jeho rapové korene však siahajú hlboko pred nástup newschoolu, čo deklaroval viackrát aj vo svojej tvorbe. Už podľa jedného tetovania je jasné, že jeho zahraničným vzorom je legendárny Gucci Mane, no aj pri svojej tvorbe neraz spolupracoval so staršími MC’s, ako napríklad Orion a za seba hovorí aj jeho S/O Molochovi na tracku Kordylery. Príkladov by sme samozrejme našli oveľa viac…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dame, Separ a Dope. O tomto feate by sa malo hovoriť viac

Nikove hudobné začiatky datujeme až o niekoľko rokov neskôr a aj v súčasnosti vidíme, že sa ich rapové ponímanie vo viacerých bodoch možno odlišuje, no v tom najdôležitejšom sa spája a čo je podstatné, ich rôznorodosť dodáva tvorbe dokonalý balanc. Obaja majú svoje silné stránky, ktoré spolu dokážu pretransformovať do výborných trackov a je medzi nimi badať aj značná chémia, bez ktorej by táto spolupráca dlho fungovať nemohla.

Zásadným miľníkom v rámci celej kariéry oboch interpretov je rozhodne spoločný track Kawasaki, ktorý vyšiel v novembri roku 2016 a oficiálne sa stal aj súčasťou Yzovho projektu Zhora Vypadá Všechno Líp z roku 2017. Tak schválne, kto si ešte pamätá? Yzo bol v tej dobe už pomerne etablovaným domácim interpretom, zatiaľ čo Nik si svoju cestu pomaly začínal raziť.

Nie je to len o hudbe…

Interpreti začali na pribúdajúcich projektoch násobiť počet spoluprác a v pomerne krátkom čase sa z nich stala jedna z najikonickejších dvojíc domácej rapovej scény. Yzo a Nik spolu dokázali na trackoch fungovať vzorovo – striedanie barov, flows, variabilita, kreativita, melodickosť, tematika… Hudobná stránka je prakticky bezchybná, no je to len o hudbe?

Ako som už naznačil v nadpise, určite nie. V prvom rade je medzi interpretmi potrebný dobrý súkromný vzťah, ktorý ideálne pripraví živnú pôdu pre chémiu, ktorá je zo skladieb citeľná a nedá sa oklamať. Chémia sa taktiež nedá ani umelo získať a preto je toto spojenie o to viac vzácne. Zrejme najlepšie zachytáva ich vzájomný vzťah hymna Spolu, ktorú vydali v roku 2018.

Je úplne jasné, že podmienky v domácom labeli dokázali chalanom pripraviť ideálne prostredie na rozvoj ich kreativity. Ako vyplýva z textov, Jakub a Dominik majú podobné životné hodnoty a postoje, ktoré sa nezmenili ani po rokoch, čo im umožnilo ostať pokope aj po takej dobe.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
DJ Fatte, Regie 257 a Rest v novinke plnej pôvodného CZ rapu

Ich diela však nie sú len o hudobnom vnímaní. Fanúšikom sa snažia vždy posunúť svoje projekty aj s pridanou hodnotou – investujú do videoklipov, grafiky, turného. Tí viac znalí vedia, že mnoho z týchto investícií sa interpretom nikdy nevráti, minimálne nie finančne. Ich imidž a kariéra sa však vďaka týmto pridaným hodnotám dokázala rozvíjať, čím si na svoju stranu dokázali pritiahnuť aj množstvo fanúšikov, ktorí to ocenia.

Úspech ich kariéry tak ani zďaleka nesúvisí len s hudbou, ale aj so všetkým, čo sa okolo nej točí. O tom, aký módny vkus a imidž majú títo interpreti vybudovaný, asi hovoriť veľa nemusím. O kvalite živých vystúpení nehovoriac.. Všetky spomínané veci potvrdil aj najnovší singel Láska & Bolest, ktorý uzrel svetlo sveta len pred pár dňami.

Nový album je na ceste

No a čo je pre fanúšikov lepšia správa ako to, že táto dvojica chystá album? Posledné dni zmizli z Instagramu oboch interpretov všetky príspevky a to je v hudobnom svete jasný signál toho, že prichádza nový projekt. Podľa indícií, ktoré sme dostali, by sa ho fanúšikovia mali dočkať už 17. novembra. Všetky bližšie informácie sa dozvieme pravdepodobne už zajtra.

Podľa najnovšieho príspevku na Instagrame sa už zajtra dočkáme dokumentu Láska & Bolest, v ktorom nám hlavní protagonisti priblížia nielen samotný projekt, ale aj pozadie jeho vzniku, ktoré tiež nebolo najružovejšie, no v konečnom dôsledku ich ešte viac zomklo a niekoľkonásobne zvýšilo kvalitu albumu.

Odporúčame