Udalosti minulého týždňa: Hubblov teleskop objavil dosiaľ najvzdialenejšiu hviezdu vo vesmíre

Hubble spozoroval dosiaľ najvzdialenejšiu hviezdu vo vesmíre

Hubble spozoroval dosiaľ najvzdialenejšiu hviezdu vo vesmíre (Zdroj: Unsplash.com/Joe Straker)

#A hlásime sa znovu s novým weektagom. Aj dnes sa pozrieme na sedem udalostí, ktoré by si mal vedieť, ak chceš byť v obraze. Hubblov teleskop objavil najvzdialenejšiu hviezdu od Zeme, Instagram hlási novinky, Apple vydá minisériu o dinosauroch a Sony ohlásilo nové PlayStation Plus. Ktorá informácie ťa najviac prekvapila?

#1 Hubble hlási ďalší úspech

Náš zatiaľ najdokonalejší vesmírny teleskop v prevádzke, Hubble, objavil najvzdialenejšiu hviezdu od nás. Je vzdialená 12,9 miliárd svetelných rokov od Zeme a astronómovia ju pomenovali Earendel – teda ranná hviezda v starej angličtine. Toto teleso by malo byť staré 900 miliónov rokov.

Dosiaľ najvzdialenejšou hviezdou bola pôvodne MACS J1149+2223, stará 4 miliardy rokov. Hubble ju spozoroval ešte v roku 2018. Earendel je oproti nej doslova obrovská beštia a preto ju teleskop dokázal zaregistrovať aj napriek obrovskej vzdialenosti. Je zhruba 50-krát masívnejšia ako naše Slnko a to je ešte pomerne mladá.

Už čoskoro spustí NASA teleskop Jamesa Webba, vďaka ktorému dovidíme ešte ďalej a ktovie, aké úkazy nás čakajú.

#2 Instagram hlási novinky

Instagram prechádza v poslednom čase veľkými zmenami. Spoločnosť Meta sa ho snaží stále vylepšovať a tak sa pomaly ale isto začína podobať na Messenger. Po novom bude trochu uľahčené chatovanie pri prehliadaní feedu.

Aplikácia pridáva novú funkciu multitaskingu, ktorá používateľom umožní rýchlo odpovedať na prichádzajúce správy bez prepínania medzi feedom a doručenou poštou. Vďaka tejto zmene sa nové chaty objavia v hornej časti tvojho feedu počas prehliadania a môžeš odpovedať klepnutím na správu.

Instagram prichádza s ďalšou novinkou: Popri chatovaní si budeš môcť prezerať príspevky

#3 Nové PlayStation Plus

Koncom minulého roka sme ťa informovali, že v Sony pracujú na novej podobe PlayStataion Plus, ktoré by sa malo podobať na Game Pass od Xboxu. Ukázalo sa, že leaky boli skutočne pravdivé a Sony ohlásilo nové PlayStation Plus.

Bude sa skladať z trojice predplatných a ak si spokojný s podobou, akú máš teraz, môžeš ju aj naďalej v pokoji využívať. To však prídeš o viac ako 700 hier v knižnici. Pozri si tri plány, ktoré budú dostupné už toto leto.

Nové PlayStation Plus je poriadnou konkurenciou pre Xbox: Viac ako 700 hier a neodolateľná cena!

#4 Elon Musk trilionárom?

Podľa Magazínu Business Standard by sa Elon Musk mohol stať prvým žijúcim trilionárom. Jeho aktuálny majetok sa pohybuje na úrovni 260 miliárd. Predpokladá sa, že do roku 2024 by sa toto číslo malo až štvornásobiť.

A prečo už o dva roky? Vývoj Tesly je na vzostupe, autá sa predávajú lepšie ako kedykoľvek predtým a navyše by mohol Musk preraziť aj v vo vesmírnom priemysle. Najbližšie roky by sa cestovanie vesmírom (alebo teda našou obežnou dráhou) malo stať realitou.

#5 Našli sme najlepšie memes o Rockovi a Smithovi

Ani tohtoročné odovzdávanie Oscarov sa nezaobišlo bez poriadneho škandálu. Chris Rock totiž počas svojho vstupu utrúsil poznámku na manželku Willa Smitha. Tomu rupli nervy a svojmu kolegovi vlepil facku. Ľudia na internete si však začali z toho uťahovať a na sociálnych sieťach sa objavilo množstvo meme.

Chris Rock sa počas odovzdávania Oscarov neudržal a urobil si srandu so ženy Willa Smitha Jady Pinkett Smithovej.

Škandál na odovzdávaní Oscarov zabáva celý internet: Toto sú tie najlepšie meme, ktoré sme objavili

#6 Disney+ príde na Slovensko v júni

Dlhoočakávaná streamovacia platforma sa už čoskoro spustí aj na Slovensku. Mnohí dokonca diskutujú o tom, žeby mohla konkurovať aj Netflixu. Podľa informácií na stránke press.disney.co.uk sa oficiálneho spustenia Disney+ dočkáme už 14. júna 2022. Koľko vlastne bude stáť?

Disney+ už čoskoro zavíta ja na Slovensko! Poznáme oficiálny dátum spustenia aj cenu

#7 Dokumentárna miniséria o dinosauroch

Apple pripravil minisériu o histórii našej planéty. Zaoberať sa bude dinosaurami, ktoré uvidíme v takom technologickom spracovaní, v akom sme ich ešte nevideli. Všetky epizódy narozpráva slávny britský dokumentarista David Attenborough. Seriál Prehistoric Planet, odohrávajú sa pred viac ako 80 miliónmi rokov, si svoju premiéru odbije už 23. mája na streamovacej stanici Apple TV+.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com, Apple TV+,
Odporúčame