Komunikovali sme s umelou inteligenciou v slovenčine: Prečo nevedela, že sme v roku 2002 vyhrali zlato v hokeji?

Umelá inteligencia chat

Rozprávame sa s umelou inteligenciou (Zdroj: Getty Images)

#Uvažoval si niekedy nad tým, že by si četoval s umelou inteligenciou? Vyskúšali sme nový otvorený čet, kde sme ju preverili z hypotetických otázok, pocitov, ale skúsili sme na ňu aj slovenčinu a neodpustili si otázku o hokeji. Ako komunikuje?

V článku sa dočítaš:

Voľný čet s umelou inteligenciou

Začiatkom decembra 2022 vydala spoločnosť OpenAI svoj doteraz najlepší model umelej inteligencie. Na trhu pôsobí už sedem rokov a v apríli 2016 predstavila svetu svoj beta model. Neustále ho však zdokonaľovala až do bodu, v ktorom sa nachádza dnes. Komunikovať vie v stovkách svetových jazykov a učí sa nielen z internetu, ale aj z konverzácie s bežnými užívateľmi.

Četová konverzácia nesie názov CharGPT a podľa vydavateľov vie odpovedať aj na náročné, hypotetické, nadväzné aj nevhodné otázky. Navyše by si mala vedieť priznať chybu. Toto všetko sme v spoločnom čete vyskúšali.

Pred začatím konverzácie sme sa museli na webe zaregistrovať – vyplniť emailovú adresu a zadať telefónne číslo, cez ktoré sme museli účet overiť (mailová adresa nestačí). Následne podľa mailu algorizmus predvyplnil údaje o našom mene a priezvisku a mohli sme ísť na to.

Skúšame komunikovať

Komunikáciu sme skúšali vo viacerých jazykoch a za rôznych situácií. Niekedy sme odbehli od témy, potom sa k nej vrátili, inokedy sme jednu otázku zodpovedanú v angličtine overili v slovenčine. Screenshoty, ktoré prikladáme, nie sú kompletnou konverzáciou, len nimi vypichujeme body, ktorými chceme demonštrovať jej odpovede.

V angličtine

Začali sme zdvorilo a spýtali sa jej, ako sa má. Odpoveď bola síce strohá, no úprimná. Prezradila nám, že nemá žiadne emócie, a teda sa necíti nijako. Zaujímalo nás aj meno, no odpoveď bola veľmi podobná – vraj je len jazykovým modelom spoločnosti OpenAI a meno nemá. Taktiež si „uvedomuje“, že existuje len ako počítačový softvér a nedokáže vidieť svet očami ľudí. Jej účel je pomáhať ľuďom hľadať informácie.

Tak sme sa začali pýtať. Nikdy nám neodpovedala len jedným slovom a dokonca ani jednou vetou. Napríklad na otázku Koľko ľudí žije na Zemi? odpovedala správne, no dodala, že údaje, ktoré má, pochádzajú len z roku 2021. (Poznámka: aktuálne je to až 8 miliárd) Nemá teda kompletný prístup k informáciám na internete.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tento článok nenapísal žiadny človek: Umelá inteligencia radí, čo kúpiť na Vianoce (bez úprav)

Táto odpoveď sa inak objavovala pomerne často. Ak sme sa jej pýtali na aktuálne informácie, často nemala odpoveď a odôvodnila to práve svojimi limitmi.

Skúsili sme teda hypotetické otázky. Jedna z nich bola: Čo ak by Kennedy prežil Dallas? (Poznámka: americký prezident J. F. Kennedy bol zastrelený v Dallase v roku 1963.) Uvedomovala si, že nedokáže odpoveď s určitosťou. Vyjadrila sa však teoreticky správne – nikto nevie, čo by sa stalo.

Pýtali sme sa aj na minulosť, ktorá je nemenná. Tu nás umelá inteligencia zarazila. Na otázku Kto vyhral hokejové majstrovská v roku 2002? odpovedala nesprávne. Podľa nej to bola Česká republika, keď vo finále porazila Rusko 3:0. Upozornili sme ju na chybu a odpovedala, že nakoľko má údaje len do roku 2021, otázka môže byť mimo obdobia. Vtipné.

Napriek tomu sme to skúsili inak. Spýtali sme sa, či niekedy Slovensko vyhralo hokejové majstrovstvá, na čo nám už odpovedala kladne a opísala zápas s Ruskom aj s víťazným gólom Bondru. Niekedy na umelú inteligenciu treba ísť inak. (Poznámka: ani s občasnými chybami nemá problém, nerieši dokonca ani časovanie či skloňovanie)

No a neodpustili sme si ani predpovedanie budúcnosti. Otázkou Kto bude ďalším prezidentom USA? sme ju ale nezmiatli. Jasne nám vysvetlila, že odpovedať vie len na udalosti, ktoré sa stali. Napriek tomu, nevedela, koľko ľudí bolo infikovaných koronavírusom.

V angličtine prebiehala komunikácia veľmi rýchlo a odpovede posielala približne do 2 – 3 sekúnd. Angličtina bola bezchybná a nenáročná, zrozumiteľná pre level B1 až B2.

V slovenčine

Na úvod komunikácie v slovenčina treba povedať, že podľa umelej inteligencie „nehovorí“. Opýtali sme sa Koľko jazykov ovláda?, na čo nám odpovedala, že len angličtinu. Až neskôr sme prišli na to, že informácie skutočne hľadá len na amerických serveroch a do slovenčiny ich len prekladá. Komunikácia trvala približne raz tak dlhšie. Môže za to nielen preklad odpovede, ale aj samotnej otázky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sociálne siete zaplavili portréty vygenerované umelou inteligenciou: Už si si vytvoril ten svoj?

Keďže sme s ňou komunikovali krátko pred Vianocami, chceli sme poradiť, čo kúpiť mame pod stromček. Odpovedala milo, ale nie konkrétne. Tak sme teda zadali o niečo špecifickejšiu požiadavku. Zadefinovali sme kriminálny román, no odporučila nám len zahraničných autorov. Napríklad, meno Dominik Dán jej nič nehovorilo.

Skúsili sme sa pýtať aj otázky z geografie – teda faktické veci. Okrem rozlohy Slovenska nám do odpovede zahrnula aj pár ďalších informácii. Napriek tomu, že umelá inteligencia disponuje len informáciami do roku 2021, vie, že aj v roku 2022 je našou prezidentkou Zuzana Čaputová.

Aby sme ju zmiatli, skúsili sme aj niečo kreatívne. Chceli sme, aby nám algoritmus zložil báseň. To však nedokázal. Vraj nevie vytvárať originálny obsah. V správe o tom, koľkým ľuďom už dnes pomohol, napísal aj toto: „Neviem, ako ľudia používajú informácie, ktoré im poskytnem.“

Nezmiatli sme ho otázkou o Nežnej revolúcii. Vie, čo sa vtedy udialo, aj prečo si Slováci tento sviatok pripomínajú. O komunizme ale nič nepíše. Má dokonca jasno aj ohľadom vojny na Ukrajine. Rusko napriek tomu jasne nedefinuje ako útočníka.

Slovenský jazyk je vždy zrozumiteľný. Miestami je skloňovanie krkolomnejšie, ale nemali sme problém s komunikáciou.

V češtine

Aj v komunikácii v češtine sme začali jednoduchou otázkou o počte obyvateľov. Po zmene jazyka algoritmus prešiel plynule do češtiny. S otázkou nemal problém a podobne ako v prípade informácií o Slovensku, aj tu si neodpustil zopár dodatočných faktov.

Otázky z minulosti sme sa pýtali aj v češtine. Vyskúšali sme sa opýtať na udalosti spojené s významným dátumom. Odpoveď bola jasná, dlhá a nehanbil by sa za ňu ani stredoškolák vo svojom referáte. Reakcia bola okamžitá aj v opačnom garde, keď sme sa na dátum pýtali my.

Museli sme. Otázka ohľadom čudných názvov českých mesiacov jednoducho musela padnúť. A vieš čo? Umelá inteligencia sa túto problematiku snaží vysvetliť celkom dobre. Možno ťa odpoveď aj prekvapí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako by vyzerali detské verzie amerických raperov? (2. časť)

Na otázku o nadchádzajúcich prezidentských voľbách odpovedať nevedela. Dostali sme odpoveď, že je len stroj s informáciami z minulosti… A ďalej to už poznáš. Stroj neodpovie ani na názory o iných ľuďoch. V tomto prípade dokonca zmenil jazyk z češtiny do slovenčiny, čo značí o tom, že ak nepoužívaš didaktiku, aj tak ti rozumie.

Napriek tomu, že algoritmus komunikuje po česky veľmi dobre, nevie odpoveď na otázku o najpredávanejších hodinkách na svete a ďalších drobnostiach. Ak ale skombinuješ jazyky, dozvieš sa viac.

Kombinácia jazykov

Ako príklad si vezmime obyčajné prekladanie. Na otázku, ako sa povie po anglicky „čučoriedka“, odpovedá správne a v našom jazyku doplní aj informácie o tomto ovocí.

Vo viacerých jazykoch sme chceli vedieť aj nejaký vtip. Odpoveď však bola rovnaká – táto umelá inteligencia ti vtip nepovie, a to ani po slovensky, ani po anglicky.

Na záver ešte skúška spýtať sa po anglicky na slovenského herca, ak ide v skutočnosti o slovenského speváka. Ani na slovenskú otázku nereagoval. Dokonca na ňu odpovedal v češtine. Skúsili sme to aj priamočiaro (Kto je Ivan Tásler?), no s rovnakou odpoveďou. Dokonca to vyzeralo na zmiešaninu slovenčiny a češtiny.

Skús komunikovať aj ty

Písať s umelou inteligenciou si môžeš aj ty, a to priamo na webe spoločnosti. Medzi návrhmi na konverzáciu nájdeš napríklad tutoriály na JavaScript, nápady na narodeninové darčeky, či vysvetlenia fyzikálnych zákonov. Všetko toto nájdeš aj na internete, no tu nemusíš zadávať kľúčové slová, ale pokojne svoju otázku. V anglickom jazyku vie najviac informácií.

Zo skúsenosti vieme povedať, že komunikácia nie je ani zďaleka bezchybná. Rozhodne v jednej konverzácii nekombinuj viaceré jazyky, vytvor si radšej nové vlákno. Ide však o dobrý nástroj na zistenie kuriozít, skúšanie nových vecí alebo len na zabitie času. Ak na ňom budú vývojári z OpenAI pracovať, veríme, že raz bude na nerozoznanie od človeka. Niektoré kreatívne remeslá možno čoskoro úplne nahradí.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, openai.com
Odporúčame