Výskumníci objavili starovekého obojživelníka s obrovskou hlavou: Svojím lepkavým jazykom lovil korisť

Ilustračná fotka

Ilustračná fotka (Zdroj: Unsplash.com/David Clode)

#Výskumníkom z rôznych kútov Nemecka, ktorí pracovali na spoločnom projekte, sa podaril nevídaný objav – na mieste prastarého lesa našli pozostatky tvora, ktorý obýval našu Zem pred 300 miliónmi rokov, teda ešte pred dinosaurami. Tvor dostal meno Chemnitzion Richteri podľa mesta Chemnitz v Nemecku, kde bol objavený.


Na Slovensku máme nový druh vtákov: Senzácia však vyvoláva postupné obavy


Druh hmyzožravca

O objave informoval web The Florida Star, pre ktorý sa vyjadril aj jeden z výskumníkov, Ralph Burghart: „Objavili sme ho na Frankenberger Road, priamo tam, kde sa dnes nachádza hasičská stanica.“ Kedysi sa tu totiž nachádzal starý skamenený les a ide o jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk v Nemecku.

Na objave sa podieľali rôzny výskumníci, niektorí aj z nemeckej metropoly. Podľa nich bol tvor hmyzožravec, žil prevažne v strednej Európe a mal krátke nohy s neskutočne veľkou hlavou. Používal ju na lovenie potravy, podobne ako dnes Mravčiar.

„Zviera bolo schopné silno vystrčiť svoj veľký lepkavý jazyk z úst, aby zachytili hmyz,“ vysvetlil kurátor Prírodovedného múzea v Chemnitz Thorid Zierold. Živil sa najmä starým hmyzom a článkonožcami. Vedci podľa pozostatkov vedeli vytvoriť 3D render jeho podoby.

Chemnitzion Richteri
Chemnitzion Richteri (Zdroj: Prírodovedné múzeum v Chemnitz)

Dôkaz o neznalosti histórie

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdrať, že tvor vyzerá podobne ako dnešné plazy alebo obojživelníky, stavba jeho tela sa od terajších druhov výrazne odlišuje. Preto sa rozhodli klasifikovať ho ako svoj vlastný druh, pričom prvú časť jeho mena tvorí miesto, kde ho našli a druhú priezvisko hlavného výskumníka.

Chemnitzion Richteri je dôkazom toho, ako málo v skutočnosti vieme o prírode a živote spred dinosaurov. Ešte je množstvo informácii, ktoré nevieme a niektoré sa zrejme už ani nikdy nedozvieme. Vedcom však neostáva nič iné, ako denne pracovať na tom, aby sa naše učebnice dejepisu neustále zapĺňali novými poznatkami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vývin atómovej bomby bol poriadne tienistý: Utajovaný projekt Manhattan zapríčinil smrť 200-tisíc ľudí

Riaditeľ Prírodovedného múzea v Chemnitz láka verejnosť, aby si pozrela render tvora. Taktiež informoval, že čoskoro bude dostupný aj 3D model v životnej veľkosti.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, allthatsinteresting.com, thefloridastar.com
Odporúčame