Hyperaktívnym ľuďom svitá nová nádej: Pomôcť im má známa huba

Hoci na trhu existujú schválené lieky na toto duševné ochorenie, pretrvávajúce výpadky dodávok liečiv v niektorých krajinách ľudí dohnali do tiesne (Zdroj: Freepik/nuraghies)

#Mať poruchu pozornosti spojenú s hyperaktivitou nie je veľká výhra. Ak niečím takým trpíš alebo máš niekoho vo svojom okolí, tak určite vieš, že je to dosť náročné a obmedzujúce. Medicína sa snaží vymýšľať stále nové spôsoby na to, aby sa dostali pod kontrolu aj poruchy podobné ADHD. Nová štúdia priniesla v skutku zaujímavé výsledky. Dočká sa ľudstvo nejakého prelomového riešenia?

„Prírodný zázrak“

Podľa portálu Vice je známe, že nová štúdia v tejto oblasti zistila spojitosť s konzumáciou malého množstva LSD či halucinogénnych húb. Mikrodávkovanie psychedelík má napomáhať pacientom s ADHD s lepšou koncentráciou a všímavosťou. Pre medicínu by to, vzhľadom na nedostatok liekov, mohlo byť doslova zázrakom z prírody.

Ľahšia liečba

Psychedeliká sú populárne pre svoj potenciál už dávnejšie. V oblasti liečby duševných chorôb s nimi výskumníci pracujú už dlhšie obdobie. Niektoré z kliník založených na psychedelickej terapii už pracujú na podrobnejšom výskume. Výsledkom by mala byť ľahšia liečiteľnosť nie len v prípade ADHD, ale aj depresívnych a úzkostných stavov, či OCD.

Nový výskum, ktorý vyšiel v Frontiers in Psychiatry uvádza, že mikrodávkovanie psychedelík, akými sú napríklad LSD alebo halucinogénne huby, môže zlepšiť stav u dospelých jedincov trpiacich na ADHD.

Mesačný výskum

Výskumný tím sa orientoval na viac ako 200 dospelých ľudí, ktorí trpia na ADHD alebo symptómami podobnými tomuto ochoreniu. Naordinovali im mikrodávky látky, ktorú užívali štyri týždne. Kontrolné testy previedli dva a štyri týždne po nasadení liečby.

 „Po štyroch týždňoch mikrodávkovania sme našli zlepšenie vo všetkých aspektoch,“ povedala autorka štúdie Eline CHM Haijen. „Ich priemerné skóre všímavosti v časovom úseku štyroch týždňov bolo porovnateľné s priemerným skóre všímavosti bežnej populácie,“ dodala.

Lieky existujú, ale…

Hoci na trhu existujú schválené lieky na toto duševné ochorenie, pretrvávajúce výpadky dodávok liečiv v niektorých krajinách ľudí dohnali do tiesne. Mnohí v zúfalstve hľadajú možnosť psychedelík, aby sa so situáciou vyrovnali.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Miešaš alkohol s kolovými nápojmi? Na toto by si si mal dať pozor, vedľajšie účinky sú nebezpečné!

Vedci však upozorňujú, že ľudia trpiaci ADHD by mali byť pri dávkovaní obozretní. Hoci sa môže zdať výsledok očarujúci, s látkami treba narábať opatrne. Nevylučujú však možnosť, že do budúcnosti budú práve LSD huby ďalším bodom v rebríčku liečby namiesto psychedelík.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame