Myslíš si, že máš ADHD? Videá zo sociálnych sietí ti nehovoria celú pravdu!

Únava človeka: zdroj: Pexels.com/ArtHouse Studio)

#V posledných mesiacoch sú na Instagrame a TikToku populárne príspevky zachytávajúce život s ADHD poruchou. Mnohé z jej príznakov možno vystihujú aj tvoju osobnosť a každé zhliadnuté video ťa len utvrdzuje v týchto domnienkach. Nepodliehaj ale falošnej diagnostike!

V článku ti povieme všetko, čo o poruche pozornosti musíš vedieť, aby si o svojom duševnom zdraví viac nemusel/a pochybovať.

Čo je ADHD?

Na Instagrame je viac ako 3,5 milióna príspevkov s označením ADHD. Odkrývajú ale skutočnú povahu ochorenia? ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou spôsobená poruchou vývoja nervového systému. Ide o veľmi časté ochorenie, ktoré podľa Americkej psychiatrickej asociácie postihuje až 8,4 % detí a 2,5 % dospelých.

Pri zanedbaní liečby niekedy pretrváva až do dospelosti a postihnutého človeka  výrazne ovplyvňuje v jeho každodennom živote. Vedie k nižšej sebaúcte, výrazne nezdravej miere sebakritiky a nabúrava tak kariérnu či študijnú dráhu.

 

Nenechaj sa zmiasť: toto sú jej skutočné príznaky!

Porucha sa často diagnostikuje ešte v detstve, no niekedy sú jej symptómy výrazné a rozpoznateľné až v dospelosti. Tu už nie je „hyperaktivita“ prítomná v takej podobe, ako ju vídame u detí. No človek s ADHD ostáva výrazne impulzívny, nepokojný a ťažko sa sústreďuje. 

Ďalej sem patria aj problémy s organizovaním času, neschopnosť určiť si, ktoré úlohy sú pre teba prioritné. Ak trpíš ADHD, máš problémy s plánovaním aktivít a multitasking rovnako neprichádza do úvahy. Impulzívnosť zapríčiňuje, že sa pozornosť ľahko presúva z jednej činnosti na inú, a v konečnom dôsledku sa nedokončí ani jedna z úloh.

Mnohé príznaky ale môžu byť totožné aj s inými duševnými problémami, napríklad úzkosťou či depresiou. Preto nie je „diagnostika“ na základe TikTokových videí úplne správna. Navyše má náš mozog veľmi rád sugescie, a tak si jednoducho jednotlivé symptómy vsugerujeme.

Sociálne siete napriek tomu pomáhajú

Starostlivosť o duševné zdravie sa v posledných rokoch výrazne zvýšila a to aj vďaka sociálnym sieťam. ADHD sa takto náhle stalo veľmi populárnym „trendom“, ktorý splodil množstvo dezinformácii, niekedy až bagatelizoval túto vážnu neurologickú poruchu.

Napriek tomu upozornili, že ADHD nie je raritnou, ale veľmi častou poruchou. Spojili množstvo ľudí, ktorých sužuje tento problém, a pomohli zvýšiť toleranciu voči tým, ktorí ochorením trpia. Ak si ale aj naďalej myslíš, že sa táto porucha týka aj teba, vyhľadaj odbornú pomoc.

Poznáš niekoho, komu bolo diagnostikované ochorenie ADHD?

Sleduj náš Facebook

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame