Nové fakty o Mesiaci: Vedci preskúmali jadro, jeho vnútro ich prekvapilo!

Odhaliť takéto skutočnosti o Mesiaci je naozaj náročné (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Prirodzená družica našej planéty je asi najpreskúmanejším vesmírnym telesom. Teraz sa však vedci, spolu s tímom astronómov, pozreli na doposiaľ nepreskúmanú oblasť. Tá sa nachádza pod povrchom Mesiaca a je naozaj veľmi náročné sa k nej dostať.

Dilema ľudstva

Ľudí odjakživa zaujímali veci, ktoré boli vždy ťažko dosiahnuteľné. Jedna obrovská dilema sa točila aj okolo našej prirodzenej družice Zeme. Až doposiaľ bolo záhadou, čo sa ukrýva v jeho jadre. Túto problematiku rozlúštil portál Science Alert, ktorý priniesol informáciu o zaujímavej štúdii.

Podľa nej by mala byť vnútorná časť jadra Mesiaca konzistenciu podobnú železu (uvádza sa hodnota okolo 7 822 kilogramov na meter kubický, podobne ako pri železe), no obaľovať by ho malo takzvané vonkajšie jadro, ktoré sa skladá z akejsi tekutiny.

Zaujímavé zistenie

Odhaliť takéto skutočnosti je náročné – preskúmať vnútro planéty alebo iného vesmírneho telesa je naozaj tvrdý oriešok. Výskumníkom sa to podarilo aj vďaka seizmickým záznamom, ktoré im boli v mnohom nápomocné. Analýza prebehla na báze skúmania akustických vĺn, ktoré vyvolalo zemetrasenie. To sa výsostne dotýka aj jadra objektu, čím odráža vlny, ktoré odborníkom napovedajú o zložení jeho útrob.

Ako uvádza vedecký časopis, ktorý sa problematikou zaoberal, vedcom boli nápomocné údaje zozbierané na misii Apollo. K lepšiemu výsledku ale výskumný tím použil informácie z viacerých vesmírnych misií, ktoré im pomohli k jednoduchšiemu zostaveniu profilu Mesiaca.

Na čo prišli?

Pomocou štúdie sa zistilo, že hustota materiálu v jadre Mesiaca klesá smerom k stredu. Mesačná aktivita tak prináša aj možné vysvetlenie vulkanickej činnosti v oblasti Mesiaca, ktoré tento prieskum iba potvrdil.

Vedci ďalej uvádzajú, že mesačné jadro je skoro totožné s tým našim – vonkajšia tekutá vrstva s pevným vnútrom je takmer vernou zemskou kópiou. Podľa výskumných modelov má vonkajšia časť Mesiaca polomer 362 kilometrov a vnútorná okolo 258 kilometrov. V závere sa vedci zhodujú, že Zem a Mesiac sú si v štruktúre a zložení veľmi podobné. Čo odhalia vedci nabudúce?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vedci objavili prehistorického žraloka: Na planéte žil pred miliónmi rokov, prečo vyhynul?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame