Ekonómovia majú plán ako zbaviť ľudstvo chudoby: Pomôcť by mala privatizácia Mesiaca

kolonizácia Mesiaca

Kolonizácia Mesiaca by podľa ekonómov mala zbaviť ľudstvo chudoby (Zdroj: Unsplash/NASA)

#Poznáš ten pocit, keď niečo hľadáš strašne dlhý čas a pritom to máš priamo pred očami? Tak to isté si povedali aj ekonómovia z Adam Smith Institute. Prišli totiž so skutočne kurióznym riešením chudoby – privatizácia Mesiaca. Znie to poriadne absurdne, ale musíš uznať, že ide o originálny nápad.

Privatizácia Mesiaca podľa podivnej správy by mala vyzerať nasledovne – rozdelenie celého objektu na pozemky, ktoré by boli pridelené rôznym krajinám a na prenájom podnikom. Takýmto spôsobom by sa podporila ekonomika. Ekonómovia tiež predpokladajú, že by to podporilo vesmírny turizmus, prieskum a objavovanie.

Teória sa nedá uplatniť v praxi

Rebecca Lowe, ekonomická výskumníčka ktorá zostavila teóriu, uviedla: „Jasný, morálne opodstatnený a efektívny systém prideľovania a riadenia vlastníckych práv vo vesmíre by predstavoval obrovské výhody, ktoré presahujú finančné odmeny pre ľudí, ktorí by sa stali vlastníkmi.“

Hoci plán znie dokonale, ľahšie povie, ako urobí. Zmluva o vesmíre, vypracovaná v OSN v roku 1967, v súčasnosti zakazuje krajinám a jednotlivcom vlastniť majetok vo vesmíre. „Vzhľadom na to, že vo vesmírnych pretekoch súťaží viac krajín a spoločností ako kedykoľvek predtým, je pre nás životne dôležité prekonať zastarané myslenie zo 60. rokov a riešiť otázku mimozemských vlastníckych práv radšej skôr ako neskôr,“  povedal vedúci výskumného inštitútu Daniel Pryor.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, indy100.com
Odporúčame