Túto vec na aute často podceňujeme: Súčiastku by si mal včas vymeniť, inak čakaj nepríjemnosti

Rozvody v motore

Rozvody v motore sú jednou z najdôležitejších častí (Zdroj: Unsplash.com, Chad Kirchoff)

#Výmena motorových rozvodov patrí medzi najdrahšie servisné úkony v autoservisoch. Avšak, pokiaľ je zanedbaná, dokáže vyústiť do vážnych problémov. Preskočenie či pretrhnutie rozvodov obvykle spôsobí fatálnu deštrukciu motora a tebe neostane nič iné, než ho vymeniť za nový. Oprava je totiž častokrát nevýhodná. No žiadny strach. Tomuto katastrofickému scenáru sa vieš ľahko vyhnúť. Na čo všetko by si si mal v súvislosti s rozvodmi dávať pozor?


Chystáš sa kupovať jazdené auto? Pozor, tieto detaily ti prezradia, či je všetko v poriadku!


Čo sú to vlastne motorové rozvody?

Motorové rozvody môžu byť v podobe remeňa alebo reťaze. Slúžia na prepájanie kľukového hriadeľa, ktorý je roztáčaný piestami motora, s vačkovými hriadeľmi. Tie ovládajú sacie a výfukové ventily. Ak by rozvody neexistovali, ventily by sa nedokázali otvárať, teda spaľovací motor by jednoducho nefungoval.

Na to, aby spaľovací motor dokázal efektívne pracovať, musia byť rozvody vyladené do najmenších detailov. Pootočenie čo i len o pár stupňov by malo za následok fatálne rozladenie celého spaľovacieho procesu v motore.

Reťazové verzus remeňové rozvody

Niektoré autá využívajú reťazové rozvody. Tie vyzerajú podobne ako reťaz na bicykli, avšak sú hrubšie a odolnejšie. Nachádzajú sa v útrobách motora, pričom sú mazané olejom. Ich hlavnou výhodou je skutočnosť, že štandardne sa nedokážu pretrhnúť. Avšak, používaním sa postupne vyťahajú. Tým, že mierne narastie vzdialenosť medzi jednotlivými dielikmi reťaze, začnú rachotať a viac namáhajú ozubené kolesá. Treba ich tak vymeniť za nové.

Remeňové rozvody môžu byť tiež mazané olejovým kúpeľom, avšak štandardne bežia „nasucho“. Teda, obvykle je k nim lepší prístup ako k reťazovým. Ich nevýhodou je skutočnosť, že pokiaľ sa unavia, jednoducho sa vedia pretrhnúť. A to bez toho, aby ťa vopred upozorňovali rachotom alebo inými prejavmi. Ich roztrhnutie najčastejšie vedie k deštrukcii motora, keďže dôjde ku kontaktu piestu s ventilmi.

Remeňové rozvody
Remeňové rozvody je potrebné meniť častejšie (Zdroj: Pixabay.com, jpj2000nl)

Kedy vymeniť rozvody?

Pri väčšine motorov je stanovený určitý interval výmeny rozvodov. Ten je uvedený v servisnej knižke, prípadne ho nájdeš v rôznych článkoch či na internetových fórach. Ak si nie si istý, opýtaj sa v servise, kde ti poradia. Pri určitých autách je interval výmeny 90 000 km, pri iných 150 000, 200 000 či 250 000 km.

Pri niektorých motoroch, najčastejšie s rozvodovou reťazou, interval výmeny nie je stanovený. To znamená, že rozvody teoreticky netreba meniť nikdy. Prakticky sa však tiež opotrebúvajú a pokiaľ po naštartovaní počuješ chrastenie reťaze, môže to byť znak, že už sú vyťahané a mal by si ich nechať skontrolovať.

Koľko stojí výmena rozvodov?

Cena za výmenu rozvodov sa môže pohybovať od 300 až po viac ako 2500 eur aj s prácou. Všetko závisí od toho, o aký druh rozvodov ide a čo všetko sa mení spolu s nimi. Nejde totiž len o samotný remeň alebo reťaz. Súčasťou rozvodového mechanizmu sú taktiež kladky a v mnohých motoroch sa s rozvodmi mení taktiež aj vodná pumpa.

V každom prípade, samotné sady rozvodov obvykle stoja niekoľko desiatok či stoviek eur. Najdrahšia je samotná práca. Najviac zaplatíš, ak máš auto s rozvodmi umiestnenými na zadnej strane motora pri kabíne. Vtedy je štandardne potrebné vybrať celý motor aj s prevodovkou von z auta, čo zaberie veľa času. Výmena ťa tak bez problémov môže stáť viac ako 2000 €. Naopak, najvýhodnejšie sú motory s rozvodmi na strane alebo vpredu. Pri nich je výmena celkom rýchla a jednoduchá.

Praktická rada na záver

Keďže rozvodový mechanizmus je mimoriadne citlivý na správnu inštaláciu, výmenu rozhodne nechaj na profesionálny servis. Pokiaľ ju zveríš do rúk neskúsenému mechanikovi, hrozí, že ti rozladí celý motor. Následne môže mať vyššiu spotrebu, nepravidelný chod a mnohé komponenty sa budú opotrebúvať rýchlejšie.

Motor
Pri tejto oprave vždy zver svoje auto do rúk profesionálom (Zdroj: Pixabay.com, Bruce Emmerling)

Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: Dominiccars, hashtag.sk
Odporúčame