Viac zelene – menej liekov: Výskum preukázal staré známe pravidlo, že výlet do prírody prospieva každému z nás

dievča je na túre v lese

Pobyt v prírode ma kopec skvelých benefitov (Zdroj: Unsplash/Jake Melara)

#Kedy si sa naposledy vybral len tak sám dobrovoľne do prírody? Mnohí z nás nemajú často tú možnosť, chuť alebo jednoducho čas. V dnešnej rýchlej dobe sme zaneprázdnení, a často nestíhame ani rutinu bežného dňa. Podľa vedcov sú však takéto pravidelné výlety do prírody viac než nutnosť.

Je potrebné dbať aj o mentálne zdravie

Psychické problémy spoločnosti v súčasnosti prerastajú, a rýchla doba plná stresu tomu určite nepomáha. Ak sa cítiš vyhorený, unavený či máš len občasnú potrebu vypnúť, čítaj ďalej. Fínski vedci prišli na spôsob, ako bojovať proti negativizmu, ale aj rôznym psychickým ochoreniam. Je to jednoduchšie, než sa môže zdať – nepotrebuješ užívať ani lieky. Zhodli sa na tom, že ak pravidelne navštevuješ prostredie plné zelene, znižuješ riziko úzkosti, depresie, ale napríklad aj astmy.

Výskumnou vzorkou boli ľudia žijúci v mestách

Podľa záveru ich štúdie ti ako prevencia postačí, ak tri alebo štyri razy za týždeň vyrazíš aspoň do mestského parku. Ideálne je vyhľadávať lesy, ale je jasné, že každý nemá tú možnosť. Výskum bol orientovaný hlavne na obyvateľov miest. Ľudia, ktorí žijú v užšom kontakte s prírodou, mali oproti mešťanom určitú výhodu.

Výskum prebiehal v rokoch 2015 až 2016 vo Fínskom inštitúte pre zdravie a sociálnu starostlivosť. Pracovníci vychádzali z približne 16 tisíc odpovedí náhodne vybranej vzorky obyvateľov väčších miest vo Fínsku. Respondenti mali zodpovedať jednoduché otázky: aké lieky užívajú, ako často sú v kontakte s prírodou, alebo či aktívne trávia čas v prírode…

Výlety do prírody majú zmysel

Ich odpovede priniesli záver, že každý výlet do prírody má zmysel. Tí, čo navštevujú prírodu pravidelne (3-4x za týždeň), mali podľa Forbes až o 33 percent menšiu pravdepodobnosť užívania liekov na duševné ochorenia, o 36 percent nižšie riziko vysokého tlaku, a tiež sa u nich preukázalo až o 26 percent nižšie riziko astmy. Výsledky porovnávali so vzorkou ľudí, ktorí prírodu navštevujú jeden raz týždenne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najnebezpečnejšia záhrada, aká na svete existuje: Nakrúcal sa tu aj Harry Potter, odvážil by si sa do nej vstúpiť?

„Zhromaždenie vedeckých dôkazov, ktoré podporujú zdravotné prínosy pobytu v prírode pravdepodobne zvýšia ponuku kvalitnej zelene v mestskom prostredí, a podporia ich aktívne užívanie,“ píšu vedci.

 

Spomenieš si, koľko krát si bol za posledný týždeň v prírode? Okrem zdravotných benefitov ti to pomôže aj „vyčistiť hlavu“.  Choď do toho!

Zdroj: Forbes
Odporúčame