Najnebezpečnejšia záhrada, aká na svete existuje: Nakrúcal sa tu aj Harry Potter, odvážil by si sa do nej vstúpiť?

Najjedovatejšia záhrada na svete.

Najjedovatejšia záhrada na svete je v Anglicku (Zdroj: Instagram/alnwickgarden)

#Trúfol by si si preskúmať krásy záhrady s prívlastkom „najjedovatejšia“? O jednej takej vieme! Nájdeš ju v Anglicku, a nesie trefný názov – The Poison Garden (oficiálny názov sa uvádza aj ako Alnwick garden). Nachádza sa v nej obrovské množstvo jedovatých rastlín, ktoré ťa môžu dokonca aj zabiť…

Čierna železná brána, ktorá môže byť zónou smrti

Záhrada Alnwick, známa už od čias Viktoriánskej éry v Anglicku, je považovanou za jednu z najkrajších atrakcií, ktoré môžeš v severnom Anglicku navštíviť. Farebné rastliny priam lákajú potencionálnych návštevníkov, a nabádajú na to, aby si sa išiel potulovať medzi voňavé ruže. Flóru dotvárajú aj nádherné kaskádovité fontány. Najnebezpečnejšie druhy rastlín sú, prirodzene, pred návštevníkmi uzatvorené v takzvanej „čiernej železnej bráne“, kde sa dokonca odporúča ani nezastavovať, a už vôbec nie privoniavať k rastlinám. Aj napriek nariadeniam je Alnwick „vrahom“ stovkám „nešťastne známych“ ľudí.

V blízkosti sa natáčal aj Harry Potter

Záhrada prislúcha k zámku Alnwick Castle, ktorý je sídlom vojvodu z Northumberlandu. Zámok dokonca súžil aj ako scéna pre natáčanie niektorých rokfortských scén v prvých dvoch filmoch svetoznámej čarodejníckej ságy o Harrym Potterovi.  Nachádza sa v severovýchodnom Anglicku, na území siahajúcom až k Škótskym hraniciam. Vojvodkyňou je od roku 1995 Jane Percyová, ktorá ako prvá prišla s nápadom velebiť tamojšiu nebezpečnú záhradu.

Keď sa rodina zabývala na zámku, Jane požiadala manžela, aby zveľadil okolité záhrady, ktoré doposiaľ slúžili len ako komerčný les na pestovanie vianočných stromčekov. „Myslím, že si myslel, že ma to udrží v tichosti, ak zasadím len pár ruží,“ povedala vojvodkyňa. No z pár ruží sa stalo niečo veľkolepé.

Najala si francúzskeho architekta

V nasledujúcom roku už na ich záhrade pracoval istý Jacques Wirtz, ktorý je krajinným architektom. V súčasnosti sa spočiatku nevinný záhradnícky počin rozkladá na 14 ároch, a ročne priláka vyše pol milióna návštevníkov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ktoré zviera spí postojačky a prečo sú plameniaky ružové? O tomto si doteraz netušil!

„Uvedomila som si, že by som mohla urobiť niečo naozaj skvelé, keby som mala skvelý tím,“ hovorí vojvodkyňa. Potrebovala však omnoho viac. Musela nájsť niečo, čo by jej projekt oddelilo od ostatných záhrad v Anglicku.

„Ak tvoríte niečo, najmä návštevnícku príťažlivosť, musí to byť niečo naozaj jedinečné. V dnešnej dobe sa mi nepáči normalizácia všetkého. “ vyjadrila sa pre Smithsonianmag.

Pôvodný zámer bol liečiť

Jane Percyová si pôvodne myslela, že založí lekársku záhradu. Výlet do Talianska ju však naviedol troch iným smerom. Prišla s nápadom vytvoriť záhradu rastlín, ktoré by namiesto liečenia mohli zabíjať. Vojvodkyňa sa dozvedela o rôznych druhoch anestézie, ktorá sa používala počas operácií v 15. storočí, pričom používané opiáty boli výťažkami rastlín. Tento fakt posilnil jej záujem o vytvorenie „záhrady smrti“.

„Pomyslela som si, ‚Toto je spôsob, ako zaujímať deti. Deťom je jedno, že aspirín pochádza z kôry stromu. Zaujímavé je vedieť, ako vás rastlina zabije, a ako sa cítite predtým, ako zomriete.“ povedala pre portál Smithsonianmag. Začala teda zbierať jedovaté rastliny, ktoré sa rozhodla použiť v tomto svojom bizarnom projekte. Zvolila približne 100 odrôd, ktoré museli spĺňať jedinú podmienku – mať príbeh.

Ľudia si myslia, že preháňame…

Návštevníci sú často prekvapení, keď sa dozvedia, že Laurel Hedge (slovensky Vavrínovec), takmer všade, no môže byť veľmi toxický. Ale niektorí návštevníci mali skúsenosti aj s hriešnou stránkou tejto rastliny – vojvodkyňa počula zopár slov o tom, ako ľudia svoje autá „dekorovali“ listami tejto rastliny. Vodiči následne vďaka jej toxickým výparom zaspali za volantom večným spánkom.

Kvôli možnosti smrteľných následkov rastlín majú návštevníci zakázané privoniavať, dotýkať sa ich, či nebodaj ochutnávať. Aj napriek usmerneniam sa stávajú nehody. Počas leta 2015 omdlelo 7 ľudí po vdýchnutí toxických výparov len počas prechádzky. „Ľudia si myslia, že preháňame,“ hovorí vojvodkyňa.

Záhrada poučuje deti v protidrogovej oblasti

Vojvodkyňa vo svojej unikátnej záhrade pestuje rôzne drogy, napríklad kanabis či kokaín. Na toto sprievodcovia záhrady nadväzujú protidrogovým programom pre detských návštevníkov. „Je to spôsob vzdelávania detí bez toho, aby si uvedomili, že sú vzdelané,“ hovorí majiteľka Percyová.

Anjelská trúba bola jasná voľba

Ide o rastlinu, ktorá je pomerne populárna aj v našich končinách. Percyová má v tom jasno: „Anjelská trúba je výborné afrodiziakum skôr, než vás zabije.“. Ďalej vysvetľuje, že už viktoriánske dámy používali malé množstvo peľu do čaju, pretože odhalili účinky tejto rastliny. Údajne išlo o stav podobný po užití LSD.

Či už rastlina zabíja potešením alebo bolesťou, návštevníci môžu počítať s tým, že odídu z jedovatej záhrady so zábavnou anekdotou. „Väčšina rastlín, ktoré zabíjajú, sú celkom zaujímavé,“ zhrnula na záver vojvodkyňa.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: Smithsonianmag
Odporúčame