Bolo to sk*rvene ťažké, vraví režisér očakávaného hororu Vyháňač diabla: Znamenie viery

Režisér David Gordon Green si tentoraz zobral na ramená hororovú klasiku z roku 1973 (Zdroj: Universal Pictures)

#Blíži sa Halloween a jedným z očakávaných filmov nielen v našich kinách je aj horor Vyháňač diabla: Znamenie viery. Ak sa čo i len trochu zaujímaš o tento žáner, tak asi vieš, že film bude pokračovaním jedného z najdesivejších hororov filmovej histórie, Exorcistu z roku 1973. Režisér David Gordon Green sa k svojmu novému filmu vyjadril, že jeho natáčanie vraj bolo „sk*rvene ťažké“.

Priame pokračovanie kultového hororu

K priamemu sequelu došlo presne o 50 rokov neskôr od vzniku prvého Exorcistu. V tomto filme bolo malé dievča posadnuté démonom menom Pazuzu, a to, čo s ním počas filmu démon robil, ti naženie zimomriavky aj po piatich dekádach. Ak sa teda chystáš do kina na Znamenie viery, určite si predtým pozri aj klasiku zo sedemdesiatych rokov. Režisér David Gordon Green sa pre časopis NME vyjadril, že pôvodný film je „svätým grálom hororových filmov“, a tiež dodal, že absolútne uznáva každý jeden záber tohto filmu. Ten režírovala režisérska legenda, dnes už zosnulý William Friedkin.

Ak vieš, že film z roku 1973 mal niekoľko ďalších pokračovaní, tak by si mal vedieť aj to, že Green ich vo svojom filme kompletne ignoruje. Fanúšik sa teda dostáva do situácie, ktorú mu už režisér raz pripravil. Jednalo sa o najnovšiu trilógiu zo série Halloween, ktoré však, ako vieme, nedopadla práve najlepšie. Aj v tomto prípade režisér ignoroval všetky filmy a zostal verný len „jednotke“. Green si pre seba teda opäť pripravil skutočnú filmársku výzvu. Dočkáme sa teda príbehu, v ktorom sa objaví aj Regan, posadnuté dievča z Friedkinovho filmu.

„Môžeme povedať, že je skľúčujúce pokračovať v týchto šľapajách, ale tiež si myslím, že prešlo 50 rokov a je tu nové publikum, nové konverzácie a vyvinutejšia kultúra. Nežijeme vo svete, v ktorom slovo ‘exorcista’ znie presne tak, ako znelo v minulosti. Každý vie, čo znamená, každý už videl nejaký film s exorcizmom.“

Vyšší rozpočet, viac príbehu

Ako sme spomenuli, režisér poslednej trilógie Halloween ignoroval všetky nasledujúce filmy z exorcistickej série. Z nich sa najčastejšie spomína hneď to druhé pokračovanie z roku 1977, Vyháňač diabla 2: Kacír. Tento film leží v žalúdku mnohým fanúšikov a nielen im.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Október s Disney+ bude nabitý: Dočkáš sa niekoľkých filmových premiér, ale aj druhej série marvelovského seriálu Loki

„Opäť som si pozrel Exorcistu 2 a je to totálne bláznivé,“ vyjadril sa Green.

„Takže ak som sa musel vyrovnať s naratívom, ktorý je preplnený, ale istým spôsobom bombasticky brilantný, zrazu som nevedel, čo s tým mám vlastne robiť. Je to umelecký film a je bizarný. Snažil som sa držať sa pri zemi, byť uvoľnený, praktický v efektoch a porozumieť príbehu.“

Jednou z atrakcií celej série je, samozrejme, démon Pazuzu. Ten bol v snímke z roku 1973 videný nebadateľne, Green sa rozhodol, že celú jeho mytológiu rozvinie. Ako však uviedol, nešlo mu nutne o to, aby sa v novom filme tento démom opäť objavil, a dokonca v celej svojej kráse. Zaujala ho hlavne mytológia obklopujúca tohto démona. Je teda pravdepodobné, že ti v kine naservíruje nielen jednu strašidelnú scénu za druhou, ale aj zložitejší príbeh.

Treba tiež spomenúť pomerne vysoký rozpočet filmu. Hlavná maskérka filmu, Ashley Levy, sa vyjadrila, že Znamenia viery síce obsahujú viacero vizuálnych referencii k originálu, no zároveň ich film kráča vlastnou cestou. Dôležitejšie však pre nás môže byť, že hodnotu, ktorú do filmu vložila ona, opísala takto: „Dokážem ťa urobiť tak, aby si vyzeral nádherne, ale tiež ťa viem zmasakrovať.“

Levy tiež vyzdvihuje režiséra Greena ako dobrého storytellera. V jeho réžii má každá maličkosť svoje miesto a niečo do príbehu pridáva.

Sila komunity a nádeje

Tak, ako mnoho iných ambicióznych tvorcov, aj David Gordon Green priniesol do svojho filmu istú inováciu, niečím ho obohatil. V prípade Znamení viery sa jedná o synchronizované posadnutie. Znamená to, že pokiaľ si predošlí tvorcovia vystačili s jednou posadnutou dievčinou, v tomto filme budú hneď dve obete.

„Mal som myšlienku o posadnutí viacerých rodín a nikdy som o ničom takom nepočul, ale o podobných prípadoch si viete prečítať – čítal som o dvoch až piatich ľuďoch, ktorí boli posadnutí jednou entitou. Bolo to pre mňa vzrušujúce. Videl som mnoho filmov o exorcizme, no v žiadnom z nich som také niečo nevidel.“

Zdá sa teda, že film sa bude predsa len niesť v inom duchu, ako Friedkinov exorcista. Zatiaľ čo jeho film je smutný, pochmúrny a ťažký film, v ktorom okrem dcéry, ktorej chýba otec a jej matky, ktorá je zmätenou filmovou hviezdou, no Greenovom filme bude vládnuť duch komunity a nádeje.
Takže teraz už môžeš mať aj ty trochu jasnejšiu predstavu o tom, čo ťa už o pár dní bude čakať v kinách.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bude nový horor Nightmare tým vôbec najstrašidelnejším na Shudderi? Trailer k nemu dáva tušiť, že by ním pokojne mohol byť

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, nme.com
Odporúčame