Všetko o stavebniciach LEGO: Aké je história značky, koľko postavičiek existuje a čo rekordné postavili v susednom Česku?

Superhrdinovia ako LEGO postavičky

Superhrdinovia ako LEGO postavičky (Zdroj: Unsplash.com/Yulia Matvienko)

#Značku LEGO ti asi netreba bližšie predstavovať. Stavebnice s týmto logom si určite v mladosti staval aj ty a nejednu si si našiel aj pod vianočným stromčekom. Kedy vznikli tieto legendárne kocky? Prinášame ti prehľad histórie, zaujímavostí, svetových štatistík, ale aj špeciálnych edícií značky LEGO, ktoré svojim spôsobom zmenili náš svet.

V článku sa dočítaš:

História značky LEGO

LEGO uzrelo svetlo sveta v roku 1932. Značku LEGO Group založil dánsky tesár Ole Kirk Christiansen. Názov je odvodený od dánskych slov „leg godt“, teda „hraj sa dobre“. V tomto roku sa však nevyrábali stavebnice, ale drevené hračky, o pár rokov neskôr začali s produkciou plastových.

Až v 40. rokoch napadlo návrhára Hilaryho Pagea vytvárať kocky. Keďže tie drevené sa k sebe nedali pripojiť, väčšinu výroby postupne nahradili plastové kocky. Značka si dala tieto kocky patentovať  v roku 1958. Presne o desať rokov neskôr vznikol v dánskom meste Billund prvý park s týmito kockami, známy Legoland, ktorý tam nájdeš dodnes.

Prvé figúrky sa dostali na pulty obchodov až v roku 1978. A prečo sú žlté? Aby sa predišlo rasovej diskriminácii. Aj v Európe bol v tých rokoch rasizmus veľkou témou. V roku 2004 však prišla zmena a postavičky nájdeš už vo viacerých farbách pleti vrátane modelov skutočných ľudí.

LEGO nevyrába len stavebnice

Samozrejme, ak sa povie LEGO, ako prvé ti napadnú stavebnice. Tie však nie sú to jediné, čo táto spoločnosť vyrába. Koncom 90. rokov vyšla videohra Lego Island. Neskôr, keď o hry prejavili záujem nielen počítače, ale aj konzoly, začalo LEGO vytvárať licencované hry podľa známych filmových predlôh – napríklad Star Wars, Batman, Jurský svet a podobne. Dnes ich kúpiš aj pre nové generácie herných konzol.

Značka taktiež spojila sily s hollywoodskym štúdiom Warner Bros. a v roku 2014 vydali prvý celovečerný film The Lego Movie. Zožal obrovský úspech a za originálnu pieseň bol nominovaný aj na Oscara. V nasledujúcich rokoch nakrútili jeho pokračovanie, ako aj samostatný príbeh o Batmanovi v LEGO verzii.

Štatistiky a rekordy

LEGO drží svetové rekordy vo viacerých oblastiach. Tieto stavebnice sú druhou napredávavšou hernou značkou, hneď za vedúcim Mattelom. Spolupracuje so stovkami známych hračiek aj celebrít. Zamestnáva takmer 19-tisíc ľudí a na jedného človeka pripadne približne 80 kociek LEGO. Áno, je ich 80-násobne viac ako ľudí.

Miliardy a miliardy stavebníc

Predvianočné obdobie je pre značku tradične najziskovejším. Ročne sa predá 70 miliárd kociek (údaj z roku 2020), čo je deväťkrát viac ako ľudská populácia. Existuje 3400 druhov kociek (2020) a stavebnice sa predávajú v 130 krajinách sveta.

Zaujímavé sú aj nasledovné štatistiky:

  • Počas vianočnej sezóny sa predá 28 LEGO stavebníc (nie kociek) každú jednu sekundu.
  • Len v samotnom Dánsku zamestnáva LEGO takmer štvrtinu svojich zamestnancov, čo je viac ako 4-tisíc ľudí.
  • Na svete sa nachádza 570 oficiálnych predajní tejto značky (údaj z roku 2020).
  • Odhaduje sa, že doposiaľ sa vyrobilo viac ako 500 miliárd kociek.
  • Existuje viac ako 915-tisíc spôsobov, ako skladať šesť tradičných kociek vo veľkosti políčok 2×4. Pre porovnanie, keby si mal v rukách len dve, máš 24 možností.
  • V roku 2000 získalo LEGO ocenenie „hračka storočia“.
  • K februáru 2022 sa cena značky odhaduje na približne 40 miliárd amerických dolárov (len o niečo menej ako Facebook).
  • V bežný pracovný deň predá firma na celom svete približne 600-tisíc stavebníc (4 milióny kociek každú hodinu).
  • Súčasťou stavebníc sú aj plastové kolesá. Firma ich ročne vyrobí približne 318 miliónov.

Najväčšia je stíhačka v životnej veľkosti

Na prvý pohľad sa stíhačka X-Wing (na videu nižšie) javí ako malá hračka, až kým nezistíš, že každý dielik je tvorenými menšími dielikmi a tak ďalej. Toto je najväčšia stavebnica, akú kedy spoločnosť vytvorila. Je vyrobená z 5 335 200 kociek a váži neuveriteľných 23 ton.

Zaujímavé na nej je aj to, že ju vyrobili u našich susedov, v českom závode v Kladne. Na jej návrhu a výstavbe sa podieľalo 32 majstrov staviteľov a po započítaní všetkých zabrala viac ako 17-tisíc hodín práce.

Spoločnosť ju dodávala aj s robotom R2-D2 a celým radom zvukových efektov. Model odhalili na newyorskom Times Square. Jej menšie „napodobeniny“, ktoré nájdeš na pultoch predajní, sú navrhnuté v pomere 1:42. Táto stavebnice je teda viac ako 40-násobne väčšia.

Koľko je postavičiek?

LEGO postavičky tvoria polovicu ľudskej populácie. Odhaduje sa, že sa ich na svete nachádzajú až 4 miliardy. Okrem fiktívnych, ktoré nájdeš v mnohých populárnych edíciách, existujú aj postavičky s tvárou celebrít – napríklad hrdinov série Harry Potter, amerických prezidentov, známych športovcov (napríklad Ali) či známych spevákov (Elvis, Freddie a pod.).

Ročne vytvorí firma ďalších 340 miliónov postavičiek. Ak by si všetky z minulého roka postavil vedľa seba, mali by dĺžku 7 900 kilometrov. Pre porovnanie má rovnakú dĺžku cesta z Londýna do Pekingu alebo Los Angeles. Ak by si spojil všetky postavičky (spomínané 4 miliardy), obtočil by si touto reťazou našu planétu takmer 2,5-krát.

Každá LEGO postavička je navrhovaná tak, aby zodpovedala presne štyrom blokom postavených na výšku. Ich hlavy majú jednu špecifickú vlastnosť a to prieduch vzduchu pre prípad, že by ich dieťa prehltlo. Najpredávanejšími postavičkami sú tradičný vesmírny astronaut, Indiana Jones a superhrdinovia z DC.

Špeciálne edície

Exkluzívne LEGO stavebnice sa delia na dva druhy – tie, ktoré sú voľne predajné, a tie, ktoré sú vytvorené len v pár kusoch, zvyčajne na zákazku. Ktoré by si chcel vlastniť?

Tieto si môžeš kúpiť

Vopred upozorňujeme, že hoci sú niektoré edície dostupné, stoja stovky eur. Medzi novinkami nájdeš napríklad Rokfortský expres s dĺžkou 118 centimetrov, ktorý tvorí viac ako 5100 dielikov. Hitom tohto roka je aj rímske Koloseum s priemerom 59 centimetrov. Tento kúsok tvorí až 9000 dielikov. Obe sú kvôli náročnosti odporúčané len pre dospelých.

Najdrahšie dostupné exkluzívne stavebnice sú zo série Star Wars. Za necelú tisícku vieš na oficiálnom webe kúpiť napríklad vesmírnu loď Millennium Falcon s dĺžkou 83 centimetrov a 7500 dielikmi alebo bojový stroj AT-AT s výškou viac ako 60 centimetrov a 6700 dielikmi. Rozkladací Titanic dlhý 135 centimetrov, o ktorom sme ťa minulý rok informovali, je už vypredaný.

Hitmi týchto Vianoc sú meter vysoká horská dráha či pripravovaný Hulkbuster so 4000 dielikmi. Medzi žiadanými novinkami sú aj oba byty Priateľov. Tradične nájdeš na predaj napríklad 30-centimetrový vianočný stromček alebo veniec dva v jednom, a to buď s mašľou alebo sviečkami.

Tip na výlet – Legoland v Dánsku

Ak uvažuješ, kam na výlet, a LEGO je tvoja celoživotná vášeň, musíš si jednoducho naplánovať cestu do Billundu. Takmer celý park je postavený z LEGO kociek a na svoje si prídu veľkí aj malí návštevníci. Zamestnanci ťa prevedú históriou značky (nie takou stručnou ako my) a prevedú stavebnicami, ktoré pripomínajú rôzne kúty sveta.

V dánskom Legolande nájdeš napríklad historické centrum Atén, známu prezidentskú horu Mount Rushmore či zábavné miesta, vytvorené podľa kníh Hansa Christiana Andersena. Nechýbajú tu ani chutné reštaurácie, v niektorých ťa obslúžia LEGO postavičky z tvojich obľúbených filmov.

Lístky kúpiš online od 329 dánskych korún, čo je v prepočte zhruba 44 eur. Na mieste by si zaplatil o desať eur viac. Pred návštevou si nainštaluj aj LEGOLAND aplikáciu, ktorá ťa prevedie všetkými kútmi parku. V areáli sa dá aj parkovať (za 8 eur), no odporúčame niekoľkodňový výlet lietadlom (letisko je priamo v meste), prípadne cez niektorú zo slovenských cestovných kancelárií.

Zbieraš LEGO?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, lego.com, webtribunal.com, wired.com, expandedramblings.com, legoland.sk
Odporúčame