Sú vodíkové autá budúcnosťou? Z výfuku vypúšťajú len vodnú paru, ale majú aj viacero nevýhod

auto na vodík

Autá na vodíkový pohon sa považujú za ekologickú alternatívu (Zdroj: GettyImages)

#Keď sa povie auto budúcnosti, mnohí si predstavia práve vozidlá s vodíkovým pohonom. Tie majú veľa zaujímavých výhod, ale aj isté nevýhody. Sú ekologickejšie a efektívnejšie ako klasické elektromobily? Prinášame ti prehľad tých najdôležitejších faktov, ktoré by si mal poznať!

Ako funguje vodíkové auto?

Existujú dva typy vodíkových áut. V dávnej minulosti konštruktéri experimentovali s vývojom spaľovacieho motora, ktorý by namiesto benzínu alebo nafty spaľoval práve vodík. Táto technológia však má viacero nedostatkov, preto ju dnes väčšina výrobcov ďalej nerozvíja.

Hyundai, Vodíkový automobil
V dávnej minulosti konštruktéri experimentovali s vývojom spaľovacieho motora na vodík (Foto: Wikimedia.org/Arturbraun)

Najčastejšie sa môžeš stretnúť s druhým typom vodíkového pohonu, ktorý využíva elektromotor a palivové články. Takéto vodíkové auto je v podstate elektromobil, pričom palivový článok priebežne dobíja baterku. Netreba ju tak nabíjať zo zásuvky.

Reakcia vodíka a kyslíka  

Palivový článok funguje na vcelku jednoduchom princípe. Prebieha v ňom elektrochemická reakcia medzi vodíkom a kyslíkom, výsledkom ktorej sú elektrická energia, teplo a vodná para. Nedochádza tak k produkcii žiadnych škodlivých emisií. Elektrina putuje do baterky a následne do elektromotora.

Hlavné výhody vodíkových áut

Vodíkové auto na rozdiel od benzínového alebo naftového neprodukuje žiadne nebezpečné emisie. V podstate funguje ako elektromobil. Výhodou je tiež tichá komfortná jazda.

Vodík sa dá do nádrže bežného osobného auta natankovať veľmi rýchlo, pri ideálnych podmienkach už do piatich minút. Na jedno natankovanie pritom prejdeš aj viac ako 600 kilometrov. To je hlavná výhoda voči elektromobilom – nemusíš čakať niekoľko desiatok minút na dobitie baterky, tankuješ takmer rovnako ako v prípade klasického auta so spaľovacím motorom.

Nevýhody vodíkových áut

Jednou z najväčších nevýhod vodíkových vozidiel je to, že celý pohonný systém je dosť veľký. Baterka spolu s palivovými článkami a nádržou na vodík zaberie pomerne veľa miesta, takže autá na vodík zvyčajne nemajú taký veľký batožinový priestor.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
6 najčastejších chýb začínajúcich vodičov: Lepíš sa na iné autá alebo sa vlečieš ako slimák?
Motor vodíkového auta
Vodíkové autá majú dosť veľký pohonný systém (Zdroj: GettyImages)

Problémom je tiež skladovanie vodíka a jeho bezpečnosť. Tento plyn je totiž extrémne výbušný a prchavý. Aby neunikal, musí byť udržiavaný v kvapalnom stave pri teplote menej ako -253 °C. Otázna je tiež bezpečnosť, pri nehode totiž môže dôjsť k narušeniu tlakovej nádoby a nebezpečnej explózii.

Výzvou je aj skladovanie vodíka na čerpacích staniciach a jeho bezpečné tankovanie. Aktuálne používané technológie sú pomerne komplikované a drahé. Jazdenie s vodíkovým autom je tak v dnešnej dobe neporovnateľne drahšie ako jazdenie v elektromobile.

Zaujímavosť: Autá na vodík nemajú veľmi dobrú účinnosť. Na to, aby prešlo 100 km, potrebuje vodíkové auto 2,4-krát viac energie než klasický elektromobil.

Sú vodíkové autá ekologickejšie ako elektromobily?

Vodík je najrozšírenejším prvkom vo vesmíre. Avšak, má to jeden háčik. Vo voľnej prírode sa nevyskytuje v čistej forme, vždy je zlúčený s nejakým iným prvkom. Aby sa dal použiť v palivovom článku na pohon áut, musí sa najprv oddeliť zo zlúčenín, čo je vcelku energeticky náročné. Práve preto nemajú vodíkové pohony takú dobrú celkovú účinnosť.

Vodík sa dnes najčastejšie vyrába reformovaním zemného plynu, čo nie je veľmi ekologický proces. Dochádza pri ňom k tvorbe oxidu uhličitého a uhoľnatého – plynov, ktoré majú významný podiel na globálnom otepľovaní. Nehovoriac o tom, že zemný plyn nie je obnoviteľným zdrojom energie.

Treba však povedať, že vodík je možné vyrábať aj elektrolýzou vody. Pri tomto procese sa dá použiť elektrická energia z obnoviteľných zdrojov. Ani táto metóda však nie je veľmi výhodná, keďže spotrebuje veľké množstvo elektriny. V aktuálnej dobe preto vodíkové autá nie sú ekologickejšie ako elektromobily a zatiaľ nie sú tak efektívne, aby sme ich mohli považovať za to najlepšie pre budúcnosť dopravy.

Chcel by si auto na vodíkový pohon?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame