Bol obyčajný tesár, no zapísal sa do histórie medicíny: Vznikol o ňom aj film

operácia srdca

Vivien Thomas sa zaslúžil o prelomovú operačnú metódu (Zdroj: GettyImages)

#Afroameričan Vivien Thomas by ťa možno nemusel veľmi zaujímať. Avšak, ubezpečujeme ťa, že medicína mu vďačí za obrovský kus práce. Vyvinul totiž techniky a nástroje, ktoré sa využívajú aj v súčasnej modernej kardiológii. Paradoxné je, že to dokázal bez dokončeného lekárskeho vzdelania.

VIZITKA
Celé meno: Vivien Theodore Thomas
Dátum a miesto narodenia: 29. augusta 1910, New Iberia, Louisiana, USA
Dátum úmrtia: 26. novembra 1985, Baltimore, Maryland, USA
Charakteristika: tesár, z ktorého sa stal lekár

Z rodiny otrokov

Vivien Thomas sa narodil do rodiny, kde starý otec bol ešte otrokom. V roku 1929 dokončil strednú školu a stal sa tesárom. Časom si však našetril peniaze, aby mohol nastúpiť na medicínu v Nashville v Tennessee. Aj keď sa mu to podarilo, krach banky ešte v tom roku zničil jeho celoživotné úspory a prinútil ho odísť zo školy.

Začal robiť asistenta v laboratóriu mladého lekára Alfreda Blalocka. Ten učil mnohých chirurgov, snažil sa ich vzdelávať v jemných technikách, ktoré sa využívali počas operácie srdca a pľúc. Pod svoje krídla si zobral aj Viviena.

Vivien Thomas
Vivien Thomas (Zdroj: Instagram/alex_munter)

Neuveriteľný talent

Alfred Blalock si všimol obrovský potenciál vo Vivienovi. Vykonával punkcie tepien na laboratórnych psoch a dával im anestéziu. Len o necelý mesiac sa naučil operovať. Thomasove schopnosti chirurgického asistenta a výskumného spolupracovníka boli neuveriteľné.

Keď sa Alfred Blalock v roku 1941 presťahoval k Johnsovi Hopkinsovi, požiadal Viviena Thomasa, aby ho sprevádzal. Pripojil k Blalockovmu chirurgickému tímu a pomohol vyvinúť postup používaný pri operácii „syndrómu modrého dieťaťa“. Ide o modré sfarbenie kože novorodenca na tvári zapríčinené tlakom na tváričku dieťaťa v pôrodných cestách.

operácia
Prelomová operácia srdca (Zdroj: Instagram/iscahpaquin)

Zachránil 18-mesačné dieťatko

V roku 1940 dostali obaja pozvanie z Hopkinsovej univerzity. Blalock a Thomas začali experimentovať v oblasti cievnej a srdcovej chirurgie. Ellen Saxon mala len 18 mesiacov a trpela smrteľnou srdcovou chybou bežne známou ako syndróm modrého dieťaťa. Vážila len deväť kíl, celá bola modrastá, pery a nechty mala fialové.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST tradičných pareníc: Jedna putovala rovno do koša, no víťaz bol jasný

Aby Blalock vykonal úspešnú operáciu, potreboval zošiť dve malé krvné cievy bez poškodenia jemného tkaniva. Ešte nikto sa nikdy predtým nepokúsil zasiahnuť do srdca malého dieťaťa. Išlo o experimentálnou operáciu, ktorá jej teoreticky mala priviesť krv do pľúc. 

Aj Vivien sa chcel zúčastniť tejto operácie. Preto Blalockovi asistoval. Blalock si predtým zákrok vyskúšal iba jediný raz a bol to práve Vivien Thomas, ktorý si operáciu na pokusných zvieratách vyskúšal desaťkrát.

Išlo o veľmi zložitú operáciu, keďže počas nej po prvýkrát zošívali ľudské krvné cievy. Blalock hovoril Thomasovi, čo má robiť. Každý rez konzultoval so svojím asistentom. Nakoniec bola operácia úspešná a obaja chirurgovia si vyslúžili uznanie od mnohých lekárov.

syndróm modrého dieťaťa
Dievčatko zachránené novou operačnou metódou (Zdroj: Instagram/sparkmediadc)

Vyučoval aj černochov

Operácia vyvolala okamžitý rozruch v lekárskom svete. Chirurgický zákrok nazvali BT (Blalock-Taussig) skrat. Počas neho tepny presmerujú do pľúc, takže krv môže byť obohatená kyslíkom predtým, ako prúdi do zvyšku tela.

Thomas napokon v roku 1976 získal čestný doktorát od Johnsa Hopkinsa a v tom istom roku nastúpil na fakultu ako inštruktor chirurgie. Počas svojho pôsobenia na fakulte učil množstvo Afroameričanov, ktorí pracovali v laboratóriách ako asistenti. Z jeho dvadsiatich spolupracovníkov dvaja dokonca študovali medicínu.

V roku 1979 odišiel do dôchodku. Dnes na operačných sálach po celom svete chirurgovia vykonávajú život zachraňujúce chirurgické zákroky práve metódou BT.

Vivien Thomas nakoniec dostal rakovinu pankreasu a zomrel 26. novembra 1985 v Baltimore. Mal 75 rokov. Pred smrťou písal vlastnú autobiografiu, ktorá vyšla krátko po jeho smrti pod názvom Partners of the Heart: Vivien Thomas and His Work with Alfred Blalock.

Môžeš si o ňom dokonca pozrieť film. Snímka Something The Lord Made vyšla na HBO. Doktora Viviena Thomasa stvárnil Mos Def, zatiaľ čo rolu doktora Blalocka si zahral Alan Rickman, slávny profesor Snape z Harryho Pottera.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako dobre poznáš Separa? Otestuj sa z jeho aktuálnej kariéry

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: foxnews.com, medschool.vanderbilt.edu, lowellmilkencenter.org
Odporúčame