Kto bol John Hunter? V mene vedy sa nakazil syfilisom a kvapavkou, pacientov liečil jedom

operácia

John Hunter popísal rakovinu prsníka a úspešne ju niekoľkokrát operoval (Ilustračný obrázok: Unsplash)

#Nikdy neštudoval medicínu, napriek tomu sa významne zapísal do dejín anatómie. Škótsky chirurg John Hunter chcel dokázať, že kvapavka a syfilis sú dve formy toho istého ochorenia, preto sa nimi zámerne nakazil. Veril, že najúčinnejšou liečbou chorôb je podať pacientovi ortuť, ktorá je prudko jedovatá. Je zakladateľom modernej patológie, popísal tiež rakovinu pŕs, ktorú aj úspešne operoval.

VIZITKA
Dátum a miesto narodenia: 13. februára 1728, East Kilbride, Spojené kráľovstvo
Dátum úmrtia: 16. októbra 1793, Londýn, Spojené kráľovstvo
Charakteristika: škótsky lekár a chirurg, zakladateľ modernej patológie
Ocenenie: Copleyova medaila (1787)

Zbieral ľudské a zvieracie kostry

Narodil sa v roku 1728 v Škótsku a bol najmladším z desiatich detí. Napriek tomu, že absolvoval iba najnižšiu formu vzdelania, chcel sa stať chirurgom. Medicínu nikdy neštudoval, učil ho jeho starší brat William, ktorý bol pôrodníkom a anatómom.  V roku 1748 odišiel do Londýna, aby pomáhal pri príprave pitiev na kurze anatómie, ktorý učil jeho brat. Ten ho vo svojej pitevni priučil anatómii.

Ako uvádzajú v jednej štúdii autori z Univerzity v Missouri, John bol veľmi šikovný a nadaný, preto netrvalo dlho a sám robil pitvy. Po tom, čo získal základné chirurgické vedomosti, pracoval v londýnskej nemocnici St George’s Hospital, najskôr ako asistent či ako domáci chirurg.

Okrem toho si sám naštudoval rozklad orgánov po smrti. John Hunter zbieral zvieracie, ale aj ľudské kostry. Za celý svoj život ich nazbieral viac ako 14-tisíc. Ostatných doktorov sa snažil presvedčiť, aby študovali anatómiu ľudí a zvierat. Tvrdil, že vďaka nej lepšie pochopia, ako funguje telo.

Starý muž v čiernom kabáte
John Hunter úspešne operoval aj rakovinu prsníka (Zdroj: Wikimedia Commons/Wellcome Images)

Popísal nádor, ktorý spôsobil rakovinu konečníka

John Hunter spolupracoval s armádou. Viacerí vojaci, ale aj doktori verili, že strelné poranenie môže otráviť oblasť okolo rany. Niektorí doktori preto túto oblasť vyrezali, aby otrave predišli. Hunter bol toho názoru, že končatiny by mali amputovať až v krajnom prípade. Okrem toho popísal histologickú skladbu mnohých nádorov a takisto zistil, ako sa šíri metastáza.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako sa v skutočnosti volajú slávni spisovatelia? Otestuj sa, či poznáš ich umelecké mená

Jednému kočišovi zoperoval koleno. Mal tam totiž vydutú cievu, ktorá vypĺňala zadnú časť jeho kolena, tlačila na šľachy, navyše mu celá noha opuchla. Operoval aj generála Gareho, ktorý mal rakovinu konečníka. Vďaka nemu podrobne popísal skladbu nádoru. Slávnemu maliarovi Thomasovi Gainsboroughovi pre zmenu ošetroval nádor na šiji. Odmietol ho však operovať, pretože choroba už bola v pokročilom štádiu.

John Hunter chcel tiež dokázať, že syfilis aj kvapavku spôsobuje jedno ochorenie. Preto sa obidvomi pohlavnými chorobami zámerne nakazil. Poranil si pohlavný orgán a do rany zaniesol výlučok od nakazeného pacienta. Napriek tomu to nikdy nepotvrdil. Veril, že najúčinnejším liekom proti obidvom pohlavným ochoreniam je ortuť. Samozrejme, o niekoľko rokov neskôr túto teóriu vyvrátili.

Starý muž
Chirurg histologickú skladbu mnohých nádorov (Zdroj: Wikimedia/John Jackson)

Kráľov osobný chirurg

Tu výpočet jeho zásluh nekončí. John Hunter popísal, ako vzniká rakovina prsníka, dokonca ju niekoľkokrát úspešne operoval. Raz za ním prišiel jeden pacient, ktorý mal úraz hlavy. Odvážny lekár zistil, že má špecifické poranenie mozgu, ktoré vzniklo v dôsledku v dôsledku krvácania na povrchu mozgu. Dnes ide už o bežnú diagnózu, vyžaduje neurochirurgický výkon, ktorý býva zväčša úspešný.

Chirurg je tiež autorom kníh o histórii ľudských zubov, o pohlavných chorobách, zápaloch či strelných ranách, z ktorých čerpali mnohí ďalší odborníci. Aby toho nebolo málo, John Hunter robil aj osobného chirurga samotnému kráľovi Veľkej Británie Georgovi III. a bol aj generálnym chirurgom britskej armády. 

Okrem toho bol tiež významným vedúcim členom Kráľovskej spoločnosti, kde školil ďalších mladých doktorov. Patril k nim napríklad aj Edward Jenner, ktorý objavil vakcínu proti kiahňam. Tvrdil, že pomôže chirurgom zlepšiť ich vedecké poznatky ohľadom medicíny.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
3 kráľovné škandálov, ktoré v učebnici dejepisu nenájdeš: Jedna to dotiahla až na trón

V roku 1790 vykonal prvé zdokumentované umelé oplodnenie. Pacientovi s rázštepom močovej trubice odobral spermie, vďaka ktorým umelo oplodnil pacientku. Zomrel o tri roky neskôr na infarkt.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, britannica.com, bbc.com
Odporúčame