Hry zlepšujú kognitívne funkcie u detí: Má to ale háčik

Deti sa hrajú videohry

Deti sa hrajú videohry (Zdroj: gettyimages.com/OJOImages)

#Už dlhodobo existujú dva tábory ľudí, ktorí sa nevedia zhodnúť v otázke, či sú videohry dobré alebo škodlivé pre vývoj dieťaťa. Kto má teda pravdu? Nedávno sa na to pozrela skupina výskumníkov z Americkej univerzity vo Vermonte. Podľa asistenta profesora psychológie a hlavného vedúceho výskumu, Badera Chaaraniho, je pravda niekde uprostred.

Čo vedci zisťovali?

Hlavným cieľom najväčšieho výskumu tohto druhu bolo zistiť, ako sa zlepšujú kognitívne funkcie detí, ak sa hrajú hry. Vedci pritom analyzovali vzorku neplnoletých vo veku deväť až desať rokov. Pod kognitívnymi funkciami rozumieme také, vďaka ktorým poznávame okolitý svet a prostredníctvom ktorých vieme posudzovať, odôvodňovať, pamätať si informácie a vyjadrovať sa.

Výskumníci analyzovali skeny mozgu od viac ako dvetisíc účastníkov v školskom veku. Rozdelili ich do dvoch skupín – na školákov, ktorí nehrajú videohry vôbec, a deti, ktoré hrajú viac ako tri hodiny denne.

Chlapec sa hrá videohry
Prieskum testoval žiakov vo veku deväť až desať rokov (Zdroj: Unsplash/Kelly Sikkema)

Aké sú výsledky?

Vedci zistili, že skupina mladých hráčov vykazovala väčšiu mozgovú aktivitu v predných oblastiach  mozgu, ktorá je spojená s kognitívne náročnejšími úlohami. Naopak, oproti rovesníkom, ktorí sa hry nehrávali, zaznamenali menšiu aktivitu v oblastiach súvisiacich s videním. Vedci sa myslia, že rozdiely v mozgovej aktivite by mohli byť spôsobené kognitívne náročnou povahou videohier a zvýšenou potrebou na vizuálne spracovanie hier.

Môže vyvracať iné štúdie

Podľa riaditeľky amerického Národného inštitútu pre zneužívanie drog, Nory Volkowovej, „táto štúdia naznačuje, že s hraním hier môžu byť spojené aj kognitívne výhody, ktoré si zaslúžia ďalšie skúmanie.“

Ako uviedol vedúci výskumu, Bader Chaarani, „predchádzajúci výskum spájal videohry s nárastom depresie, násilia a agresívneho správania. No najnovšia štúdia nezistila žiadne významné rozdiely v duševných a behaviorálnych problémoch medzi mladými hráčmi a deťmi, ktoré hry nehrajú.“ Jedným dychom ale priznáva, že nadmerné vysedávanie pred obrazovkou zjavne nie je dobré pre duševné a fyzické zdravie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Obľúbená strieľačka dostane nový mód: Aké novinky prináša?

Vo výskume plánujú pokračovať aj naďalej. Vzorka adolescentov, ktorí hrávajú hry a mali v čase výskumu deväť až desať rokov, bude aj naďalej pod drobnohľadom. Chaarani sa chce v budúcnosti zamerať na ich neurovývoj, správanie a duševné zdravie.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame