Nemáš rád Vianoce? Nemusíš byť Grinch, pokojne môžeš trpieť vianočným syndrómom!

Zrejme ide o skutočnú chorobu, ktorá sama odznie po skončení Vianoc (Zdroj: Freepik/ azerbaijan_stockers)

#Tých, ktorí nemajú radi Vianoce každým rokom pribúda. Kým niektorých posadne duch Vianoc pri prvej vianočnej reklame, iní tomu zasa neprídu na chuť ani počas Štedrého dňa. Ak ani tebe „najkrajšie sviatky roka“ nič nehovoria, nemusíš sa cítiť previnilo.

Vianočný syndróm

Ak si aj ty odporca Vianoc (a všetkého, čo sa s nimi spája), nemusíš si nič vyčítať. Hoci sa to môže zdať až nezvyčajné, môžeš trpieť takzvaným „bah humbug“ syndrómom. Názov pochádza z poviedky „Vianočná koleda“ od Charles Dickensa a používa sa ako ľudové označenie znechutenia z Vianoc.

Podľa štúdie existuje syndróm, ktorý človek nedokáže ovplyvniť. Problém vzniká v takmer najdôležitejšom orgáne, v mozgu. Ten má na starosti aj to, ako vnímaš sviatky a tradície.

Znervózňuje ťa myšlienka na Vianoce? Cítiš sa nepríjemne, bez nálady a podráždene? Môžeš trpieť spomínaným syndrómom. K hlavným symptómom patria nepríjemné pocity a smútok, ktoré sa viažu k sviatočnému obdobiu. Kým ostatní sa tešia z darčekov a dobrého jedla, ty nechápeš, čo je na tom tak špeciálne.

Nikoho nesúď

Odborníci tvrdia, že nositelia tohto netypického syndrómu sú ľudia, ktorých málokto dokáže vystáť. Ostatným dokážu pekne znepríjemniť (nielen) vianočné sviatky. Ak niekoho takého poznáš, nebuď k nemu hneď nepríjemný. Tak ako každý iný syndróm či ochorenie ani „bah humbug“ nie je niečo, čo by postihnutý dokázal ovplyvniť.

Vedecké výskumy

Vedci sa vo veľkom zaujímajú o ďalšie aspekty, ktoré môžu tento syndróm spúšťať. Skúmajú mozog a jeho rolu vo vnímaní sviatkov. Prelomovým bol posledný výskum vykonaný na 20 ľuďoch, ktorí dostali úlohu sledovať 84 obrázkov. Niektoré z nich sa týkali Vianoc, iné nie.

Pri tejto aktivite im snímali mozog pomocou magnetickej rezonancie, čím zisťovali aktivitu jednotlivých častí mozgu. Následne bolo úlohou respondentov vyplniť dotazník, ktorý sa týkal „ducha Vianoc“. Mali v ňom uviesť svoje pocity, ktoré sa im spájali so sviatkami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo dať do mikulášskeho balíčka? S naším ťahákom neurobíš chybu, všetko sme vyskúšali!

Výsledkom bolo rozdelenie ľudí do dvoch skupín – tých, ktorí trpeli spomínaným syndrómom a tých, ktorí mali radi Vianoce. Prišli na to, že ich mozgové aktivity boli naozaj odlišné. Ak teda patríš medzi tých, ktorí vianočné sviatky nemusia, zrejme ide o skutočnú chorobu, ktorá sama odznie po skončení Vianoc.

 

Máš rád Vianoce?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame