Po obdobiach blednutia koralov sa Veľká koralová bariéra opäť regeneruje: Dôsledkom klimatických zmien sa ale nevyhne

pohľad zhora na koraly

Veľká koralová bariéra má za sebou niekoľko období blednutia (Zdroj: Pixabay/Gaby Stein)

#Veľká koralová bariéra má za sebou niekoľko období blednutia. Teraz je však rekordne pokrytá koralmi. Austrálsky inštitút námorných vied zaznamenal najvyššiu úroveň regenerácie koralov za uplynulých 36 rokov. A to aj napriek tomu, že v marci došlo už k štvrtému masívnemu blednutiu koralov za uplynulých 7 rokov.


Na tajomných ostrovoch v Pacifickom oceáne majú len ryby a kokosy: Deje sa s nimi zvláštna vec, ktorá môže všetko zmeniť


Blednutie spôsobuje zohriata voda

„Blednutie koralov v rokoch 2020 a 2022 bolo rozsiahle, no našťastie nie až také intenzívne, ako v rokoch 2016 a 2017. Výsledkom toho bolo, že sme zaznamenali nižšiu úmrtnosť koralov. Najnovšie výsledky ukazujú, že Veľká koralová bariéra je stále schopná sa v obdobiach, kedy nedochádza k výrazným narušeniam, regenerovať,“ uviedol v tlačovej správe riaditeľ Austrálskeho inštitútu námorných vied, doktor Paul Hardisty.

K bieleniu koralov dochádza vtedy, keď sa voda príliš ohreje. Koraly vtedy prichádzajú o symbiotické riasy, ktoré v nich žijú. Tieto riasy im poskytujú väčšinu energie. Ak je voda horúca pridlho, koraly ostávajú bez výživy a umierajú. Hardisty tiež poznamenal, že množstvo koralov v južnej časti bariéry, bolo redukované kvôli premnoženiu hviezdice tŕnitej, ktorá sa koralmi živí.

„Až tretinu prírastku koralov, ktorý sme zaznamenali v rokoch 2020 a 2021, sme stratili kvôli pretrvávajúcemu premnoženiu hviezdice tŕnitej. To je znakom zraniteľnosti koralovej bariéry voči výrazným narušeniam, ktoré sú stále častejšie a dlhotrvajúcejšie,“ uviedol.

Hoci nárast množstva koralov je bezpochyby dobrou správou, koralová bariéra prichádza o svoju diverzitu. Za nárast je v najväčšej miere zodpovedný jeden konkrétny druh koralu s názvom Acropora. Ten je mimoriadne náchylný na búrky a nárast teplôt. S jeho narastajúcim množstvom sa zvyšuje zraniteľnosť celej koralovej bariéry.

„Hoci je skvelé vidieť nárast množstva určitých druhov koralov, stále treba klásť dôraz na diverzitu. Práve tá je kľúčom k dlhodobo zdravému ekosystému,“ povedal pre ABC news morský biológ Jodie Rummer.

koraly v mori
Po obdobiach blednutia sa množstvo koralov opäť zvyšuje (Zdroj: Unsplash/Lhane P)

Ďalší dôsledok klimatických zmien

Veľká koralová bariéra od roku 1981 patrí medzi biosférické rezervácie UNESCO. Ako uvádza Ladbible, v roku 2021 austrálska vláda aj napriek odporúčaniam Organizácie spojených národov zamietla žiadosť o zaradenie Veľkej koralovej bariéry medzi lokality svetového dedičstva v ohrození. Podľa expertky na koralovú bariéru Imogen Zethove si vláda musí uvedomiť, aký zničujúci dopad má klimatická zmena na jeden z najjedinečnejších ekosystémov na svete.

„Na tento problém sa treba pozrieť úplne inak. Zaradenie lokality medzi ohrozené nie je negatívom či trestom pre danú krajinu. Je to to, čo je podľa vedy správne urobiť,“ povedala Zethove.

Hoci aktuálne množstvo koralov narastá, je Veľká koralová bariéra tak, ako aj iné koralové útesy, stále ohrozená. Podľa správy Organizácie spojených národov z roku 2018 by pri globálnom oteplení len o 1,5°C kleslo množstvo koralových útesov vo svete až o 70- 90 %.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, abc.net.au, ladbible.com
Odporúčame