Nejedia živočíšne produkty, no čo na to ich kosti? Vegáni by mali posilňovať, vraví nová štúdia

posilnujuca žena pozerajúca sa do zrkadla

Nová štúdia vraví, že ak si chcú vegáni udržať silné kosti, mali by začať posilovať (Zdroj: Pexels/Scott Webb)

#Vegáni by mali začať posilňovať, ak si chcú udržať silné kosti. To aspoň tvrdí nová štúdia, ktorú uskutočnil tím z Lekárskej univerzity vo Viedni.

Štúdie sa zúčastnilo 43 vegánov a vegánok, ktorí sa rastlinne stravovali minimálne 5 rokov. Vegáni, ktorí pravidelne posilňujú, majú podľa nej silnejšie kosti v porovnaní s tými, ktorí sa venujú iným športom, ako napríklad cyklistike či plávaniu.


Surová Dcérka vydala už dve kuchárske knihy: Jej tradičné slovenské recepty milujú vegáni, aj masožravci!


Globálny trend

Výsledky štúdie naznačujú, že pevnejšie kosti mali tí vegáni, ktorí sa aspoň raz do týždňa venovali silovým cvičeniam, či už za použitia strojov, činiek, alebo vlastnej váhy.

„Vegánstvo je globálnym trendom a počet ľudí, ktorí prechádzajú na čisto rastlinnú stravu vo svete výrazne narastá,“ uvádza jeden z autorov štúdie, Christian Muschitz.

„Naša štúdia ukazuje, že silové cvičenie pomáha vyrovnávať oslabenie kostí, ktoré pozorujeme u vegánov v porovnaní s ľuďmi, ktorí jedia všetko. Ľudia, ktorí si osvojili vegánsky životný štýl, by teda mali pravidelne posilňovať, aby predišli oslabeniu kostí.“

surová zelenina a ovocie
Nová štúdia ukazuje, že vegáni, ktorí sa venujú silovým cvičeniam, majú pevnejšie kosti (Zdroj: Unsplash/Anna Pelzer)

Slabšie kosti, no menej telesného tuku

Štúdia z minulého roka nasvedčuje, že vegánsky sa stravujúce deti mali kratšie a slabšie kosti než tie, ktoré jedli mäso. U detí vo veku päť až desať rokov bol priemerný rozdiel v dĺžke kostí približne 2,5 cm.  Deti, ktoré jedli mäso, však mali o 25 % vyššiu hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a taktiež aj vyššiu mieru telesného tuku.

Ako uvádza Daily Mail, experti upozorňujú na to, že u detí treba robiť všetko pre to, aby mali zdravé a mali pevné kosti. To v budúcnosti zníži riziko zlomenín a vzniku osteoporózy. Pri vegánstve je teda potrebné dbať na nutričné hodnoty potravín. Potraviny s vysokým obsahom živín, ako je napríklad cícer či iné strukoviny, sú preto dôležitou súčasťou vegánskej stravy. Z rastlinnej stravy je možné získať takmer všetky potrebné vitamíny, no dopĺňať sa odporúča vitamín B12, ktorého hlavným zdrojom sú živočíšne produkty.

 


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, dailymail.co.uk
Odporúčame