Vedci začínajú kultivovať rastliny na mesačnej pôde: Budeme ich raz môcť pestovať aj vo vesmíre?

pestovanie rastlín na mesačnej pôde

Vedci začínajú pestovať rastliny z mesačnej pôdy (Zdroj: YouTube/University of Florida)

#Ľudstvo by sa už rozhodne chcelo posunúť a čoraz viac objavovať vesmír. Aby sa tak mohlo stať, vedci z Floridskej univerzity začali vôbec ako prví s pestovaním rastlín na mesačnej pôjde. Výskumníci použili vzorky získané z misií Apollo 11, 12 a 17. Hoci bolo materiálu málo, aj tak dospeli k určitým výsledkom.

Zatiaľ čo z Mesiaca bolo na Zem privezených celkovo 382 kilogramov pôdy a skál, výskumníci dostali od NASA len 12 gramov takzvaného „lunárneho regolitu“. Napriek tomu to bolo viac ako štyri gramy, ktoré požadovali. Vedci Rob Ferl a Anna-Lisa Paul museli byť trpezliví, aby sa dostali aj k pôde.

Pestovali žeruchu

Tím použil jamky s veľkosťou náprstku v plastových platniach, ktoré sa zvyčajne používajú na kultiváciu buniek. Vedci umiestnili gram pôdy do každého z nich, pridali živný roztok a potom umiestnili niekoľko semien žeruchy. Semená zasadili do iných typov pôdy ako súčasť kontrolnej skupiny, vrátane simulovanej marťanskej pôdy, pôdy z extrémnych prostredí a látky, ktorá napodobňuje mesačnú pôdu.


Voda na Mesiaci môže pochádzať zo Zeme: Akým spôsobom sa tam mohla dostať?


Takmer všetky semená zasadené v lunárnom regolite vyklíčili, ale rastliny nakoniec vykazovali určité rozdiely od tých, ktoré sa pestovali v kontrolnej skupine, pričom výrazné boli najmä rozdiely vo veľkosti vypestovanej žeruchy. Niektoré rastliny na Mesiaci rástli pomalšie alebo boli menšie.

Pestovanie bude možné

Analýzou pôdy sa zistilo, že žerucha, ktorá mala najväčší problém, bola pestovaná v takzvanej zrelej lunárnej pôde, ktorá je vystavená kozmickejšiemu vetru. Vzorky z Apolla 11 sa považovali za najmenej účinné na pestovanie rastlín. Tie boli získané zo staršieho povrchu Mora pokoja, ktorý bol vystavený životnému prostrediu o niekoľko miliárd rokov viac.

Vedci tiež informovali, že „predtým, než sa regolit bude môcť považovať za rutinný zdroj priamo vo vesmíre, bude potrebná ďalšia charakterizácia a optimalizácia, najmä v miestach, kde je regolit veľmi zrelý. Napriek tomu úspech experimentu pripravuje pôdu pre možnosť pestovania rastlín na Mesiaci ako potravy a kyslíka


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com
Odporúčame